Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Na granicy...
Rybienko Nowe – Stare, Rybienko Nowe – Olszanka – Wyszków, Wyszków – Natalin – granice między miejscowościami zatarły się, powodując niejednokrotnie spory galimatias i wręcz kuriozalne sytuacje. Zdaje się jednak, że ani wśród mieszkańców, ani władz miasta nie ma woli uporządkowania bałaganu administracyjno-adresowego.
Nazwa Rybienko Nowe dotyczy aż czterech miejsc: przy ul. 3 Maja, Pałacowej (ale tylko kilka domów), Serockiej i na os. Bajkowym. Jadąc ulicami Handlową i Meliorantów, po jednej stronie mamy Wyszków, po drugiej – Rybienko Nowe.
Z kolei zmierzając ul. 3 Maja w kierunku Rybna od skrzyżowania z ul. Kasztanową, po prawej stronie mijamy Rybienko Nowe (ale tylko do skrętu do oczyszczalni), po lewej – Wyszków. Od skrętu po prawej stronie zaczyna się już Rybienko Stare.
Spory galimatias panuje również na ul. Żytniej, zaraz za kościołem św. Rodziny. Po lewej stronie mamy najpierw Rybienko Nowe, potem Olszankę, podczas gdy po drugiej stronie ulicy – na całej tej długości Wyszków. Tak więc domy stojące vis a vis znajdują się jeden w mieście, drugi na wsi. 
Identyczna sytuacja ma miejsce na ul. Matejki. Skręcając z ul. Białostockiej, po lewej stronie mamy miasto, ale po drugiej stronie ulicy już wieś Natalin. Po prawej stronie Wyszków zaczyna się dopiero od ogródków działkowych. Tak samo jest w przypadku ul. Włościańskiej w Wyszkowie, chociaż po drugiej stronie ulicy znajduje się już Leszczydół Stary.
Bałagan sprawia spore kłopoty firmom kurierskim, z których usług korzystamy coraz częściej. Niektórzy mieszkańcy obawiają się, że problem z odnalezieniem właściwego adresu, np. w Rybienku Nowym, mogą mieć służby ratunkowe. Zdarzają się też tak prozaiczne problemy, jak inne obwody głosowania czy spory o śmieci. Na tej samej ulicy odbierane są w inne dni: inny harmonogram ma przecież miasto, inny – wieś. 
Mimo to wśród większości mieszkańców nie ma woli zmiany granic miejscowości. Najczęściej powtarzanym argumentem jest obawa przed kosztami wynikającymi z wymiany dokumentów. Niektórzy zwyczajnie przyzwyczaili się do „swojej nazwy”. Inni, zupełnie bezzasadnie, uważają, że mieszkańcy miasta płacą wyższe podatki. 
Ponieważ nie ma woli społeczeństwa, władze gminy Wyszków nie przystępują do porządkowania granic miejscowości. – Poruszę tę sprawę podczas spotkania z sołtysami, ale w tym momencie nie zmienimy granic miasta – komentuje burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Wszędzie występują takie sytuacje, nie tylko w Wyszkowie. Miasto rozrasta się, jest organizmem żywym. Pytanie: gdzie jego granice miałyby przebiegać? Planiści granice najczęściej wyznaczają wzdłuż dróg.
Póki co urząd miejski próbuje ułatwić „odnalezienie się” przyjezdnych, stawiając takie tablice, jak ta na zdjęciu zrobionym przez naszą czytelniczkę: „Rybienko Stare. Tylko prawa strona drogi”.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-08-11 11:25
~szykują sie
wybory samorządowe, pora na zmiany
2015-08-10 22:05
~czytelnik
Zgadza się mieszkam w Rybienku Starym za kośiołem św. Rodziny . na przeciwko mojego domu jest Miejscowość Olszanka, a za domem juz Wyszków ul. Zytnia.Jak spojże z okna widze Rybienko Nowe. Jak tu kurier ma dojechać lub karetka pogotowia. Burmistrz do roboty....
2015-08-07 15:27
~~~`
podzielam tą opinię , wniosek
2015-08-07 13:27
~Marek Eychler
Miasto powinno wchłonąć te dawne wioski. Granice już się dawno pozacierały, miasto byłoby większe, niepotrzebne sołectwa zlikwidowane, a więc zmniejszenie kosztów.
2015-08-06 15:57
~fikumyku
Ulica Żytnia. Granica miasta i poszczególnych wsi biegnie środkiem asfaltu. To prawda granice są historyczne. Ale można je zmienić co już robiono nie raz. Wymaga to trochę zachodu i pieniędzy ale da się.
2015-08-06 09:23
~aUTOR
O przepraszam, rząd przedłużył do 2018 roku usunięcie obowiązku meldunowego, więc jeszcze się trochę pomęczycie.
2015-08-06 08:57
~aUTOR
Nowosielskiego nie podejrzewałbym o odwagę, to typowy kurczowo trzymający się stołka urzędnik. Z dniem 1 stycznia obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony a ten labirynt pozostanie i będzie przysparzał kłopotów karetkom i kurierom. Ale napewno nie Nowosielskiemu.
2015-08-05 22:35
~ob
Granice są zapewne historyczne, ale też historia się zmienia i granice tak samo powinny. Tym bardziej, ze to jest ta sama gmina . Ale trzeba podjąć zdecydowaną decyzję, a tu może nie byc odważnego.
2015-08-05 20:52
~Po sasiedzku
Popapranie z poplataniem.kto ustalal te granice i jakimi kryteriami się kierowal? Czasami wydaje mi się, że im bardziej szkoleni i na wyższych stanowiskach, tym bardziej glupi
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa