GMINA DŁUGOSIODŁO: Więcej ludzi niż grzybów (foto)
Czternaste Grzybobranie w Długosiodle odbyło się 13 września. Z powodu wielodniowej suszy w lasach Puszczy Białej grzybów było mniej i tym samym zbiory mniejsze, ale atmosfera jak co roku sympatyczna. Atrakcji też nie brakowało. Królową grzybobrania została Maria Chmielińska z Wyszkowa.
Przybyłych na stadion leśny w Długosiodle powitali wójt Stanisław Jastrzębski i nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski. Organizatorzy pracowali zgodnie, chociaż w kwestii, czym jest Wielkie Grzybobranie, mieli różne zdania.
- Jest mi niezmiernie miło przywitać państwa na dorocznej naszej imprezie edukacyjno-ekologicznej, na tym przepięknym spotkaniu piknikowym – mówił wójt. – Nie byłoby możliwe to spotkanie, gdyby nie zaangażowanie Lasów Państwowych. Oni są głównym motorem organizacji kolejnego Grzybobrania.
- Moim zdaniem nie jest to impreza, tylko wydarzenie społeczne – prostował nadleśniczy, dodając, że to nieprawda, iż w tym roku słabo jest z grzybami.
- Nie sztuką jest zbierać grzyby, kiedy są, każdy ich nazbiera. Sztuką jest nazbierać grzybów, kiedy ich mało jest. Ja w tych lasach pracuję 40 lat i wiem, gdzie te grzyby rosną i to jest dowód – tu pokazał łubiankę pełną grzybów, które sam zebrał.
Na grzybobranie do Długosiodła przybyło wiele znanych osób, m.in. dziennikarz, muzyk i dyplomata Jarosław Gugała, profesorowie nauk leśnych Andrzej Grzywacz i Tomasz Borecki, aktorzy: Beata Kawka, Ewa Kuklińska, Olga Bończyk, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Janusz Józefowicz, Natasza Urbańska, Jakub Przebindowski. Imprezę w Programie 1 Polskiego Radia relacjonowała Sława Bieńczycka, a prowadził ją na Stadionie Leśnym również dziennikarz radiowej Jedynki – Paweł Sztompke.
Z rana drużyny ruszyły w las zbierać grzyby, zaś pozostałym na stadionie czas umilała znakomita Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych w Tucholi pod batutą Mirosława Pałczyńskiego. Tradycyjnie zagrał też Zespół Sygnalistów Myśliwskich AKTEON.
Żartobliwy program „Leśnik szuka żony” zaprezentowali gimnazjaliści z Długosiodła. Dużo emocji dostarczył pokaz gaszenia pożaru lasu w warunkach naturalnych – w wykonaniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wyszkowie i OSP Długosiodło. Strażacy gasili pożar wodą i pianą gaśniczą, ich działania komentował bryg. Sławomir Pietrzak. Zainteresowanie i emocje wzbudził pokaz sokolniczy Piotra Zadwornego z udziałem ptaków drapieżnych. Miłośników muzyki przyciągnął występ Chóru Przyjacielskiego Leśno-Nauczycielskiego pod dyrekcją Jany Dąbkowskiej.
Nie tylko na scenie wiele się działo. Swoje stoiska miały sołectwa: Wólka Grochowa (śmiech wywołało przejęzyczenie Pawła Sztompkego: Wódka Grochowa), Jaszczułty, Augustowo, Stare Suski, Łączka, Marianowo i Sieczychy. Potrawy myśliwskie serwowało 7 kół łowieckich: Bór, Bekas, Zlot, Barbara, Dzik, Lis i Leszczyna. Leśnicy przygotowali stoiska informacyjne, konkursy i gry dla dzieci i dorosłych, np. przyjaciel Puszczy Białej, ścieżka leśnego poszukiwacza przygód, tor przeszkód, spacer drwala, wejście na słup (w tym roku tylko dwóm uczestnikom nie udała się ta sztuka). Członkowie Monaru zapraszali na przejażdżki kucykami. Na straganach można było kupić rękodzieło artystyczne, miód, wędliny, chleb, wiklinę, zabawki itp.
Z zaciekawieniem czekali wszyscy na efekty grzybobrania. W ubiegłym roku do lasu wyruszyło aż 31 drużyn: aktorów, dziennikarzy, polityków, samorządowców oraz mieszkańców i gości, zebrali 383,4 kg grzybów. W tym roku było 11 drużyn, nie wystawili swojej np. politycy, chyba zajęci kampanią wyborczą. Nie zawiedli grzybiarze ze starostwa i Klubu Przyjaciół Wyszkowa. Zebrano w sumie 46, 35 kg grzybów: aktorzy 7,57 kg, dziennikarze z TVP Warszawa 2,61 kg, starostwo 16,8 kg, Klub Przyjaciół Wyszkowa 9,91 kg. Królową grzybobrania została Maria Chmielińska z Wyszkowa – znaleziony przez nią koźlarz ważył 0,21 kg.
W konkursie na najsmaczniejszą potrawę z grzybami zwycięzcą została „Nasza Struga” Wólka Grochowa. Kolejne miejsca zajęły sołectwa Sieczychy i Stare Suski. Komisji konkursowej najbardziej smakowała nalewka „czeremchówka” Łukasza Łapińskiego z Łochowa, drugie i trzecie miejsce przypadło Joannie Zielińskiej ze Starych Susk i Iwonie Mróz z Łączki.
Po południu Romuald Spychalski z przyjaciółmi zaśpiewali znane przeboje operetkowe, wystąpił kabaret Marcina Dańca, muzykę do tańca grał Dawid Bedecki i zespół Forever a w finale koncert dał zespół MeGustar.
Organizatorami Wielkiego Grzybobrania byli Gmina Długosiodło i Nadleśnictwo Wyszków.
Elżbieta Szczuka