Ponad stu seniorów studiuje (foto)
Wyszkowscy seniorzy zainaugurowali nowy rok akademicki 30 września w WOK „Hutnik”. Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już stu słuchaczy.
Piąty rok działalności WUTW rozpoczął się w licznym gronie seniorów, którzy nie tylko biorą udział w wykładach, ale korzystają z innych form aktywności: uczestniczą w wycieczkach, kursach, wybranych kołach zainteresowań. Podkreślała to koordynator Danuta Laskowska:
– Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku stwarza seniorom ofertę aktywnej, twórczej i ambitnej możliwości spożytkowania wolnego czasu – ma to sprzyjać samorealizacji, twórczemu rozwojowi. – Bogata oferta programowa przyciąga z roku na rok coraz więcej słuchaczy. Już dziś mogę zaręczyć, że dużo się będzie działo.
Wiceburmistrz Aneta Kowalewska chwaliła obecnych za chęć i potrzebę rozwijania zainteresowań.
– Zawsze wielką przyjemnością jest dla mnie gościć u państwa. Osoby, które całe życie się uczą, mają zawsze otwarty umysł. Im więcej wiemy, bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, ilu rzeczy nie wiemy. To piękna przygoda – stwierdziła. – Wiedza poszerza nasze horyzonty, sprawia, że jesteśmy lepszymi ludźmi, bardziej tolerancyjnymi. Dlatego bardzo się cieszę, że państwo wciąż tę wiedzę poszerzacie.
Po oficjalnym otwarciu roku akademickiego przez wiceburmistrz i koordynatorkę uniwersytetu wykład wygłosił Marek Łasisz, archeolog i kulturoznawca, specjalizujący się w starożytnej i współczesnej Ameryce. Uczestniczył w badaniach archeologicznych w Polsce i Peru, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Pasję naukową łączy z podróżniczą. Z wypraw wraca z mnóstwem zdjęć i filmów, których część zaprezentował w Wyszkowie. Wykład inauguracyjny poświęcił Kolumbii, jego zdaniem krajowi niezwykłemu. Kolumbia jako jedyny kraj Ameryki Południowej ma dostęp do dwóch oceanów: Atlantyku i Pacyfiku. Nie jest również tak niebez-piecznym państwem, jak powszechnie się sądzi. Marek Łasisz opisał geograficzne, przyrodnicze i historyczne uwarunkowania, kształtujące dzisiejszą Kolumbię. Przeszłość kraju była burzliwa, przybycie konkwistadorów zapoczątkowało zagładę Indian. Niespokojne karty w historii Kolumbii zapisali również piraci, handlarze niewolników, inkwizycja. W założonej w 1533 r. przez konkwistadorów Cartagenie odbywał się targ niewolników. Dzieje kraju widać m.in. w przekroju ludności Kolumbii, w której połączyły się różne rasy, większość stanowią Metysi, Murzyni, Mulaci, najmniej jest Indian, potomków rdzennej ludności.
Następny wykład w WUTW 7 października (środa) o godz. 11. O św. Janie Pawle II oraz ks. Janie Twardowskim opowie literaturoznawca Waldemar Smaszcz. Z występem poetyckim wystąpi grupa teatralna „Połamani słowem” ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”.
E.E.
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-10-13 12:56
~abc
Pani A. chyba powinna Pani zmienić swoja stylistkę