Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Ciesz się Matko Polsko (foto)
Inauguracja nowego, już siedemnastego, roku akademickiego w wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku odbyła się w niedzielę 11 października. Przewodniczył jej nowy prorektor filii doc. dr Henryk Goryszewski, który w życiu pełnił wiele funkcji, ale pierwszy raz otwierał rok akademicki.
We Mszy św. akademickiej w kościele św. Rodziny uczestniczyli: władze uczelni, wykładowcy i studenci. O jej oprawę muzyczną, a także części oficjalnej zadbała Orkiestra Ligi Rzecznej i Morskiej pod dyrekcją kmdr. Józefa  Kowalewskiego. 
Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 odbyła się w auli szkoły. Minutą ciszy zebrani uczcili poprzednich prorektorów Romana Dobrzenieckiego, który w lutym 2015 r. przegrał walkę z chorobą, oraz Ryszarda Borowskiego. 
Ze względu na nieobecność rektora  Zbigniewa Kruszewskiego, który w Płocku musiał reprezentować uczelnię, przemówienie wygłosił prorektor ds. filii Henryk Goryszewski. Podkreślił rolę uczelni w lokalnej społeczności, która integruje młodzież z miejscem pochodzenia. Studiowanie w wielkich miastach powoduje, że „teren wysysany jest z odpowiednio przygotowanej inteligencji”. – Szkoła przeciwdziała procesom metropolizacji, z którymi borykają się  narody i to nie tylko w Trzecim Świecie – kontynuował. –   Sprzyja szkoła współtworzeniu patriotyzmu lokalnego, owej więzi między człowiekiem a jego małą ojczyzną. 
Wyszkowska filia pracuje nie tylko dla Wyszkowa, ale i powiatów: nowodworskiego, ostrowskiego, pułtuskiego, węgrowskiego i wołomińskiego. – Możemy mówić o Wyszkowie jako o ponadpowiatowym, regionalnym ośrodku akademickim. Mam nadzieję, że ojcowie miasta i ojcowie powiatu docenią to znaczenie szkoły.
Jak Henryk Goryszewski zauważył, objął  posługę rektorską, „bo władza jest przede wszystkim posługą”, w okresie kryzysu naboru, który przeżywają wszystkie szkoły, także publiczne, z nielicznymi wyjątkami. W tej chwili w wyszkowskiej filii funkcjonują dwa wydziały: administracja i pedagogika. Wydział pielęgniarstwa nie został zlikwidowany, ale nie miał dostatecznego naboru. Zdaniem prorektora wyjściem z obecnej sytuacji mógłby być bon uczelniany.
- Mimo tych trudnych warunków nasza filia od kilku lat utrzymuje nabór na niezmienionym poziomie, gwarantującym utrzymanie toku nauki – zaznaczył.  Zwrócił się do włodarzy miasta i powiatu, by docenili jego pasję, którą stara się okazać, prowadząc uczelnię, traktując Wyszków jako swoje miasto. Wyraził nadzieję, że razem będą budować „przyszłość tej szkoły dla chwały Wyszkowa”.
Szczególnie ważnym momentem była immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet studentów słuchaczy I semestru. W ich imieniu ślubowanie złożyli: z wydziału administracji – Marta Ludwikowska, Agnieszka Czyż, Marta Baranowska, Małgorzata Kato, z wydziału pedagogiki – Magdalena Ciemieniewska i Jacek Szymanik. Podniosłość chwili podkreślił zagrany przez orkiestrę hymn „Gaude Mater Polonia”. – Czyli „Ciesz się Matko Polsko”, że masz tylu studentów dążących do wiedzy – podkreślił prorektor.    
Nie mniej miłą chwilą było wyróżnienie przez rektora najlepszych, jak się okazało, samych studentek: Katarzyny Rukat, Anny Ponichtery, Jolanty Gałązki i Karoliny Kopani.     
Zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska, nawiązując do przemówienia prorektora,  zapewniła, że gmina współpracuje z uczelnią. – Wyższa uczelnia nadaje miastu rangę – przyznała – i bardzo się cieszymy, że na terenie Wyszkowa wyższa uczelnia się znajduje. Przed nami wiele wspólnych cennych inicjatyw. Życzyła, żeby to był rok wytrwałej, ambitnej, systematycznej pracy, bo tylko taka przynosi efekty.
Cecylia Domżała, dyrektor wyszkowskiego szpitala i radna wojewódzka, przypomniała, że wspomniany wydział pielęgniarstwa wykształcił w sumie 1500 pielęgniarek, 50% zatrudnionych w szpitalu go ukończyło. I za to podziękowała. Jej zdaniem ten wydział, na którym sama wykładała,  jest potrzebny, bo w kraju istnieje potrzeba kształcenia pielęgniarek.
Interesujący i na czasie wykład inauguracyjny na temat źródeł fundamentalizmu wygłosił ks. dr hab. Cezary Smuniewski, wykładowca w Akademii Obrony Narodowej. Jak zauważył, fundamentalizm i ekstremizm rodzą się w przestrzeni, w której doszło do kryzysu wartości lub istnieje pustka aksjologiczna. 
EB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-10-18 15:52
~Rodak z USA
Zapomniales dodac ... I miec wiecej roboty niz doktor.
2015-10-15 21:22
~Goryczewski
Kształcenie pielęgniarek w Polsce odbywa się z przeznaczeniem tych młodych Pań na export.Która będzie tak dłupia żeby uczyć się prawie tyle co doktor i zarabiać nawet 20 razy mniej od niego ?????????????????????
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa