Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


O inwestycjach w centrum miasta
Rozwiązania komunikacyjne i inwestycje drogowe zdominowały zebranie mieszkańców Osiedla nr 7 w centrum miasta, które odbyło się 20 października. Choć przyszłoroczny budżet gminy nie jest jeszcze zatwierdzony, mieszkańcy mogą spodziewać się kolejnych przedsięwzięć na drogach, dwóch placach miejskich i w parku. 
Zarząd osiedla złożył 10 wniosków inwestycyjnych na 2016 r. Stara się o przebudowę chodnika i parkingu wzdłuż ul. Pułtuskiej, od skrzyżowania z ul. Sowińskiego w kierunku Daszyńskiego. Inwestycja, niestety, nie może być zrealizowana w przyszłym roku. Wciąż nie jest uregulowana – między gminą a Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich – kwestia własności ulicy, gmina nie ma projektu przebudowy. – Wymaga to również domówienia z właścicielami nieruchomości, do których należy parking – na zebraniu dodał burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Osiedle wnioskuje również o budowę ulic Chopina i Szkolnej wraz z nowymi miejscami parkingowymi, Bankowej (od Sowińskiego do 11 Listopada), uliczki łączącej Pułtuską z Bankową oraz dokończenie ul. Ratuszowej. – W centrum zaprojektowanych mamy kilka ulic – odniósł się burmistrz. – Mamy pozwolenie na budowę Ratuszowej i Bankowej, mamy projekt ul. Chopina. Nie chcę przesądzać, bo budżet uchwalają radni, ale zazwyczaj jest tak, że jak są projekty, to inwestycje są realizowane.
Jeden z przedsiębiorców sugerował przedłużenie ul. Ratuszowej w stronę Pułtuskiej. Obecny plan zagospodarowania miejscowego takiego rozwiązania jednak nie przewiduje. – Mamy pozwolenie zgodne z planem, czyli brak przejazdu, ale z miejscem do zawracania – odparł burmistrz. – Poza tym grunty są tam prywatne, a mówimy o działkach budowlanych, 1.000 zł za m kw. Budynki istnieją, handel i dostawy się odbywają. I nic się nie zmieni.
Kolejne wnioski zarządu osiedla do przyszłorocznego budżetu dotyczą inwestycji w parku miejskim: budowy monitoringu, alejek i ścieżek rowerowych, oświetlenia, modernizacji starego placu zabaw. – W parku inwestycje będą, nie jestem przekonany, czy będzie monitoring – zastrzegł Grzegorz Nowosielski. – Sieć monitoringu w mieście będzie udoskonalana, bo sprzęt się zużywa, kamery będą nowocześniejsze.
- Park jest jednym z najpopularniejszych miejsc – dodał burmistrz. – Państwo zauważacie, że trzeba budować oświetlenie, monitoring. Chcę udowodnić, że najpierw trzeba wyciąć drzewa. Monitoring widziałby liście, oświetlenie niewiele by dało. W naszym parku jest za dużo drzew, szkodzą sobie nawzajem. Za zgodą konserwatora szereg drzew zostanie usuniętych. Chcemy to zrobić w sezonie jesienno-zimowym. Już przez to będzie widniej, przestrzenniej.
Osiedle czeka również na zagospodarowanie tzw. placu ratuszowego i budowę zatoki autobusowej przy ul. Kościuszki. – Ogłoszony jest konkurs na zagospodarowanie placu miejskiego. Konsekwencją będą środki w przyszłorocznym budżecie na realizację – zapowiedział burmistrz. – GDDKiA będzie w przyszłym roku budowała ul. Kościuszki, zatoka jest w projekcie.
Gerard Składanowski szeroko skomentował, jego zdaniem, złe rozwiązania komunikacyjne w centrum miasta. – Wyszków stał się gniotem komunikacyjnym – ocenił. Zasugerował budowę miejskiej uliczki łączącej Okrzei z 11 Listopada, by mieszkańcy nie musieli wyjeżdżać na krajową ul. Kościuszki lub wojewódzką Pułtuską. – Można dogadać się ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Przyszłość” – dodał.
Powrócił również do kwestii zmiany na dwukierunkową organizacji ruchu na ul. Wąskiej. By nie utrudniać ruchu na skrzyżowaniu z Kościuszki, można uwzględnić tylko skręt w prawo lub wyznaczyć dwa kierunki jazdy tylko do ul. Chopina. – Ul. 1 Maja ma identyczne parametry i może być dwukierunkowa – argumentował. – Kiedy na rubelplacu był przystanek, dziennie 112 autobusów wyjeżdżało na ul. Kościuszki.
- Generalnie się z tym zgadzam, ale dojazd nie ma być najkrótszy, tylko najbezpieczniejszy – skomentował burmistrz, przypominając negatywną opinię policji w kwestii dwukierunkowej Wąskiej.
 – Przeanalizować tę propozycję można, ale po wybudowaniu ul. Chopina. Trzeba też zapytać mieszkańców nowych bloków, czy chcą mieć tam cały ruch – zastrzegł Grzegorz Nowosielski.
Warto przypomnieć, że ul. Chopina, choć wciąż gruntowa (planowana budowa została wykreślona z tegorocznego budżetu), już teraz łączy ul. Sowińskiego i Wąską. Mimo interwencji, na skrzyżowaniu Chopina i Wąskiej w dalszym ciągu brakuje znaku informującego, że Wąska jest ulicą jednokierunkową i można skręcić tylko w lewo. 
- Sam pan wie, jakie na ul. Kościuszki jest natężenie ruchu. Przepisy ruchu drogowego są nieubłagalne – do Gerarda Składanowskiego zwrócił się dzielnicowy sierż. sztab. Mariusz Krupa. Na rozmowę o ewentualnych zmianach zaprosił do komendanta policji i naczelnika wydziału ruchu drogowego.
Zdaniem policji stan bezpieczeństwa na terenie osiedla poprawił się, m.in. dzięki doświetleniu przejść dla pieszych i monitoringowi przy sklepie Grzybek. - Mamy sygnały, że osoby spożywające alkohol przy Grzybku kończą imprezy przy państwa lokalach, są skargi na młodzież gromadzącą się przy parku. Zachęcam, żeby dzwonić, jeszcze raz dzwonić – dodał dzielnicowy Krupa.
– Grzybek idealnie nadaje się na informację turystyczną. Kto w tej chwili przychodzi, jak przeniesiona jest do budynku biblioteki? – zauważył Gerard Składanowski.
Z końcem roku sklep w popularnym Grzybku przestanie istnieć, zakończy się dzierżawa terenu, wygaśnie koncesja na alkohol. – Gmina jest właścicielem gruntu, ale nie naniesień. Trudno mi powiedzieć, co się stanie – dodał burmistrz. 
Na przyszły rok planowana jest natomiast kontynuacja zagospodarowania pobliskiego pl. Wyzwolenia, wg prezentowanej na łamach NW koncepcji Wojciecha Smółkowskiego.
W dyskusji przewinął się również temat walki z graficiarzami. – To dewastacja, niszczenie mienia znacznej wartości, manifestacja nieposzanowania prawa. Ludzie widzą, są świadkami zdarzeń. Nie wierzę, że nie można nic więcej zrobić w celu wykrycia sprawców – mówił przewodniczący osiedla Wojciech Chodkowski. 
Dzielnicowy Krupa po raz kolejny zaapelował o współpracę i informowanie policji o przypadkach łamania prawa. Mieszkańcy z kolei skarżyli się na umarzanie zgłaszanych spraw. – Trzeba przyłożyć się bardziej do tych śledztw – sugerowali.
Mieszkańcy ul. Daszyńskiego wrócili do tematu niszczejącej infrastruktury, murków i płytek przy budynkach. – Kiedy inwestycja była realizowana, za czasów burmistrza Malinowskiego, to było duże przedsięwzięcie, zaangażowani, również finansowo, byli mieszkańcy – przypomniał wicestarosta Adam Mróz (ulica jest obecnie drogą powiatową). 
- Dzisiaj możemy odpowiadać za to, co jest w pasie drogowym. Teren przy państwa nieruchomości należy do państwa. Ale będziemy do tego podchodzić indywidualnie – dodał, zapraszając do rozmów.
Przewodniczący Wojciech Chodkowski planuje ogłoszenie konkursu na nazwę osiedla. – Osiedle nie powinno mieć numeru, tylko nazwę, z którą mieszkańcy mogliby się identyfikować – uważa. – Nieformalna nazwa istnieje, w planie zapisana jest jako centrum.  Jako zarząd na razie nie przedstawiamy swoich propozycji.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-11-03 21:00
~Sprzedam działkę.Nie mam kupca
Oprócz "City".Zacznijcie coś robić do cholery dla tych przedmieść.Zbrojenie terenów to póżniej wykup działek i budownictwo,które jest lokomotywą gospodarki.
2015-11-02 23:59
~MTSZKNP
A jeszcze w latach 90. był to wielki, pusty teren w centrum miasta, praktycznie dziki. Jak wiele się zmieniło przez te 20 lat... Oby tylko więcej nie szpecili centrum miasta jak zrobili to na Sowińskiego budynkami, tzw. transformersami...
2015-11-02 21:01
~do flancowane wyszkowiaki
W mieście w takim obuwiu się nie chodzi.
2015-11-02 14:17
~PIES OGRODNIKA
co to znaczy ? kt omi to wytłumaczy ?
2015-11-02 13:26
~flancowane wyszkowiaki
Jak mata błoto na drodze to gumniaki kupta se i możeta łazić. Weśta sie za robote a nie tylko pretensje mata.
2015-11-02 11:33
~obserwator
przy okazji tematu ulic poruszę sprawę ulicy handlowej. Zrobiono jej część , żadnych ograniczeń prędkości , żadnych progów zwalniających . Można smiało się rozwinąć na tym idcinku. Nikt nie pomyślał przy projektowaniu tej ulicy że to droga osiedlowa . Kolejny problem to skrót dla TIRÓW z Serockiej do Jeronimo . Handlową do ronda , następnie Sikorskiego do Pułtuskiej. Wydaje się że przeznaczenie tej ulocy było inne . Radny Turek niech się postara o zakaz wjazdu dla samochodów pw. 7 ton.
2015-11-01 21:19
~Marcel
W radzie Gminy ZASIADA radny (i nic więcej nie robi).Kasa za siedzenie jest ważniejsza niż walczenie o interes środowiska z którego przyszedł.Najlepszy jest text poniżej." Żyjesz w tym mieście....i nie bądz wugarnu jak chcesz coś załatwić".Fakt.Tu się WSZYSTKO ZAŁATWIA SIĘ PO ZNAJOMOŚCI.
2015-10-31 21:52
~do Marcel Hucki
w radzie Gminy zasiada radny wybrany w ostatnich wyborach samorządowych, wybrany nieco wcześniej przez mieszkańców, przewodniczącym Osiedla. To do niego trzeba przede wszystkim pukać, by pomógł w sprawie.
2015-10-31 16:27
~do - do delegat
Żyjesz w tym mieście, takie są organy władzy i jeżeli chcesz coś załatwić, to nie bądź wulgarny, tylko naucz się co to jest samorządność, stosuj się do jej reguł i wtedy masz szanse na osiągnięcie celu.
2015-10-30 21:05
~do delegat
Kolego radny.Nie stosuj spychotechniki.Wybrałem Cię,żebył łaził za dobrą kasę na sesje i decydował.Obiektywnie decydował i głosował.Jeden książe blok zbuduje i miasto już mu ulicę funduje.Drugi musi tworzyć struktury i dziesięc lat walczyć o gówniany chodnik.Spier..j delegat,biurokrat.Czy SETKI ludzi w mieście mają decydować o pierdołach.Czy wystarczą wybrani radni z miasta.Rodowici wyszkowiacy ???????
2015-10-30 14:05
~delegat
w wyborach samorządowych to głosowałeś na radnych gminnych i powiatowych natomiast rady osiedlowe to jest całkiem inna instytucja i nie głosuje na nią kazdy mieszkaniec powiatu czy gminy tylko mieszkaniec danego osiedla. Inną sprawą jest fakt, że ludzie nie interesują się co się u nich pod oknem dzieje dopiero jak okazuje się ze jedno osiedle się rozwija a drugie nie to dopiero zaczynaja być pretensje, tyle tylko że do kogo i o co?
2015-10-30 09:13
~do delegat
A nie widać gołym okiem,że tam jest pustynia inwestycyjna ?? Na radę osiedla to głosowaliśmy w wyborach samorządowych.Rada znajduje się w Alei Róż.Niech się weźmie za budwę a nie tylko te przeróbki w miejscach zamieszkania radnych i urzędników z siłą przebicia.
2015-10-29 22:11
~delegat
z tego co cztam ten artykół to zebranie dotyczyło mieszkańców osiedla nr 7, a jak się dobrze orientuję to te ulice o których mówicie nie leżą w centrum. A nie ma rady osiedla które obejmuje tamte ulice?
2015-10-29 21:03
~Marcel Hucki
W latach 90-tych ubiegłego wieku przeznaczono tereny w bok ulicy I Armii W.P. pod zabudowę przemysłową.Ruczajowa,Modra,Chabrowa.Poza latarniami ulicznymi nic tam nie zrobiono do dzisiaj.Zero inwestycji.Wyszków tonie tam na wiosnę.Zimą śnieg zalega a na wiosnę powódz.
2015-10-29 12:10
~utamilkorez
a to gdzieś na terenie tego osiedla 7 (centrum) są te ulice?
2015-10-29 11:42
~.
Chabrowa,Modra,Ruczajowa.Cała dzielnica z ulicam bez nawierzchni,kanalizacji,chodników.
2015-10-28 21:48
~23@#
a przy której ulicy brakuje ci tego chodniaka
2015-10-28 20:58
~.
Ludzie.Czy Wy już naprawdę nie widzicie potrzeby BUDOWY NOWYCH CHODNIKÓW W MIEŚCIE !!!!??? Znowu z dobrego na lepsze po najprostrzej linii oporu a ja suchą nogą do domu nie mogę przejść.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa