O inwestycjach w centrum miasta
Rozwiązania komunikacyjne i inwestycje drogowe zdominowały zebranie mieszkańców Osiedla nr 7 w centrum miasta, które odbyło się 20 października. Choć przyszłoroczny budżet gminy nie jest jeszcze zatwierdzony, mieszkańcy mogą spodziewać się kolejnych przedsięwzięć na drogach, dwóch placach miejskich i w parku.
Zarząd osiedla złożył 10 wniosków inwestycyjnych na 2016 r. Stara się o przebudowę chodnika i parkingu wzdłuż ul. Pułtuskiej, od skrzyżowania z ul. Sowińskiego w kierunku Daszyńskiego. Inwestycja, niestety, nie może być zrealizowana w przyszłym roku. Wciąż nie jest uregulowana – między gminą a Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich – kwestia własności ulicy, gmina nie ma projektu przebudowy. – Wymaga to również domówienia z właścicielami nieruchomości, do których należy parking – na zebraniu dodał burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Osiedle wnioskuje również o budowę ulic Chopina i Szkolnej wraz z nowymi miejscami parkingowymi, Bankowej (od Sowińskiego do 11 Listopada), uliczki łączącej Pułtuską z Bankową oraz dokończenie ul. Ratuszowej. – W centrum zaprojektowanych mamy kilka ulic – odniósł się burmistrz. – Mamy pozwolenie na budowę Ratuszowej i Bankowej, mamy projekt ul. Chopina. Nie chcę przesądzać, bo budżet uchwalają radni, ale zazwyczaj jest tak, że jak są projekty, to inwestycje są realizowane.
Jeden z przedsiębiorców sugerował przedłużenie ul. Ratuszowej w stronę Pułtuskiej. Obecny plan zagospodarowania miejscowego takiego rozwiązania jednak nie przewiduje. – Mamy pozwolenie zgodne z planem, czyli brak przejazdu, ale z miejscem do zawracania – odparł burmistrz. – Poza tym grunty są tam prywatne, a mówimy o działkach budowlanych, 1.000 zł za m kw. Budynki istnieją, handel i dostawy się odbywają. I nic się nie zmieni.
Kolejne wnioski zarządu osiedla do przyszłorocznego budżetu dotyczą inwestycji w parku miejskim: budowy monitoringu, alejek i ścieżek rowerowych, oświetlenia, modernizacji starego placu zabaw. – W parku inwestycje będą, nie jestem przekonany, czy będzie monitoring – zastrzegł Grzegorz Nowosielski. – Sieć monitoringu w mieście będzie udoskonalana, bo sprzęt się zużywa, kamery będą nowocześniejsze.
- Park jest jednym z najpopularniejszych miejsc – dodał burmistrz. – Państwo zauważacie, że trzeba budować oświetlenie, monitoring. Chcę udowodnić, że najpierw trzeba wyciąć drzewa. Monitoring widziałby liście, oświetlenie niewiele by dało. W naszym parku jest za dużo drzew, szkodzą sobie nawzajem. Za zgodą konserwatora szereg drzew zostanie usuniętych. Chcemy to zrobić w sezonie jesienno-zimowym. Już przez to będzie widniej, przestrzenniej.
Osiedle czeka również na zagospodarowanie tzw. placu ratuszowego i budowę zatoki autobusowej przy ul. Kościuszki. – Ogłoszony jest konkurs na zagospodarowanie placu miejskiego. Konsekwencją będą środki w przyszłorocznym budżecie na realizację – zapowiedział burmistrz. – GDDKiA będzie w przyszłym roku budowała ul. Kościuszki, zatoka jest w projekcie.
Gerard Składanowski szeroko skomentował, jego zdaniem, złe rozwiązania komunikacyjne w centrum miasta. – Wyszków stał się gniotem komunikacyjnym – ocenił. Zasugerował budowę miejskiej uliczki łączącej Okrzei z 11 Listopada, by mieszkańcy nie musieli wyjeżdżać na krajową ul. Kościuszki lub wojewódzką Pułtuską. – Można dogadać się ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Przyszłość” – dodał.
Powrócił również do kwestii zmiany na dwukierunkową organizacji ruchu na ul. Wąskiej. By nie utrudniać ruchu na skrzyżowaniu z Kościuszki, można uwzględnić tylko skręt w prawo lub wyznaczyć dwa kierunki jazdy tylko do ul. Chopina. – Ul. 1 Maja ma identyczne parametry i może być dwukierunkowa – argumentował. – Kiedy na rubelplacu był przystanek, dziennie 112 autobusów wyjeżdżało na ul. Kościuszki.
- Generalnie się z tym zgadzam, ale dojazd nie ma być najkrótszy, tylko najbezpieczniejszy – skomentował burmistrz, przypominając negatywną opinię policji w kwestii dwukierunkowej Wąskiej.
– Przeanalizować tę propozycję można, ale po wybudowaniu ul. Chopina. Trzeba też zapytać mieszkańców nowych bloków, czy chcą mieć tam cały ruch – zastrzegł Grzegorz Nowosielski.
Warto przypomnieć, że ul. Chopina, choć wciąż gruntowa (planowana budowa została wykreślona z tegorocznego budżetu), już teraz łączy ul. Sowińskiego i Wąską. Mimo interwencji, na skrzyżowaniu Chopina i Wąskiej w dalszym ciągu brakuje znaku informującego, że Wąska jest ulicą jednokierunkową i można skręcić tylko w lewo.
- Sam pan wie, jakie na ul. Kościuszki jest natężenie ruchu. Przepisy ruchu drogowego są nieubłagalne – do Gerarda Składanowskiego zwrócił się dzielnicowy sierż. sztab. Mariusz Krupa. Na rozmowę o ewentualnych zmianach zaprosił do komendanta policji i naczelnika wydziału ruchu drogowego.
Zdaniem policji stan bezpieczeństwa na terenie osiedla poprawił się, m.in. dzięki doświetleniu przejść dla pieszych i monitoringowi przy sklepie Grzybek. - Mamy sygnały, że osoby spożywające alkohol przy Grzybku kończą imprezy przy państwa lokalach, są skargi na młodzież gromadzącą się przy parku. Zachęcam, żeby dzwonić, jeszcze raz dzwonić – dodał dzielnicowy Krupa.
– Grzybek idealnie nadaje się na informację turystyczną. Kto w tej chwili przychodzi, jak przeniesiona jest do budynku biblioteki? – zauważył Gerard Składanowski.
Z końcem roku sklep w popularnym Grzybku przestanie istnieć, zakończy się dzierżawa terenu, wygaśnie koncesja na alkohol. – Gmina jest właścicielem gruntu, ale nie naniesień. Trudno mi powiedzieć, co się stanie – dodał burmistrz.
Na przyszły rok planowana jest natomiast kontynuacja zagospodarowania pobliskiego pl. Wyzwolenia, wg prezentowanej na łamach NW koncepcji Wojciecha Smółkowskiego.
W dyskusji przewinął się również temat walki z graficiarzami. – To dewastacja, niszczenie mienia znacznej wartości, manifestacja nieposzanowania prawa. Ludzie widzą, są świadkami zdarzeń. Nie wierzę, że nie można nic więcej zrobić w celu wykrycia sprawców – mówił przewodniczący osiedla Wojciech Chodkowski.
Dzielnicowy Krupa po raz kolejny zaapelował o współpracę i informowanie policji o przypadkach łamania prawa. Mieszkańcy z kolei skarżyli się na umarzanie zgłaszanych spraw. – Trzeba przyłożyć się bardziej do tych śledztw – sugerowali.
Mieszkańcy ul. Daszyńskiego wrócili do tematu niszczejącej infrastruktury, murków i płytek przy budynkach. – Kiedy inwestycja była realizowana, za czasów burmistrza Malinowskiego, to było duże przedsięwzięcie, zaangażowani, również finansowo, byli mieszkańcy – przypomniał wicestarosta Adam Mróz (ulica jest obecnie drogą powiatową).
- Dzisiaj możemy odpowiadać za to, co jest w pasie drogowym. Teren przy państwa nieruchomości należy do państwa. Ale będziemy do tego podchodzić indywidualnie – dodał, zapraszając do rozmów.
Przewodniczący Wojciech Chodkowski planuje ogłoszenie konkursu na nazwę osiedla. – Osiedle nie powinno mieć numeru, tylko nazwę, z którą mieszkańcy mogliby się identyfikować – uważa. – Nieformalna nazwa istnieje, w planie zapisana jest jako centrum. Jako zarząd na razie nie przedstawiamy swoich propozycji.
SB
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-11-03 21:00
~Sprzedam działkę.Nie mam kupca
Oprócz "City".Zacznijcie coś robić do cholery dla tych przedmieść.Zbrojenie terenów to póżniej wykup działek i budownictwo,które jest lokomotywą gospodarki.
2015-11-02 23:59
~MTSZKNP
A jeszcze w latach 90. był to wielki, pusty teren w centrum miasta, praktycznie dziki. Jak wiele się zmieniło przez te 20 lat... Oby tylko więcej nie szpecili centrum miasta jak zrobili to na Sowińskiego budynkami, tzw. transformersami...
2015-11-02 21:01
~do flancowane wyszkowiaki
W mieście w takim obuwiu się nie chodzi.
2015-11-02 14:17
~PIES OGRODNIKA
co to znaczy ? kt omi to wytłumaczy ?
2015-11-02 13:26
~flancowane wyszkowiaki
Jak mata błoto na drodze to gumniaki kupta se i możeta łazić. Weśta sie za robote a nie tylko pretensje mata.
2015-11-02 11:33
~obserwator
przy okazji tematu ulic poruszę sprawę ulicy handlowej. Zrobiono jej część , żadnych ograniczeń prędkości , żadnych progów zwalniających . Można smiało się rozwinąć na tym idcinku. Nikt nie pomyślał przy projektowaniu tej ulicy że to droga osiedlowa . Kolejny problem to skrót dla TIRÓW z Serockiej do Jeronimo . Handlową do ronda , następnie Sikorskiego do Pułtuskiej. Wydaje się że przeznaczenie tej ulocy było inne . Radny Turek niech się postara o zakaz wjazdu dla samochodów pw. 7 ton.
2015-11-01 21:19
~Marcel
W radzie Gminy ZASIADA radny (i nic więcej nie robi).Kasa za siedzenie jest ważniejsza niż walczenie o interes środowiska z którego przyszedł.Najlepszy jest text poniżej." Żyjesz w tym mieście....i nie bądz wugarnu jak chcesz coś załatwić".Fakt.Tu się WSZYSTKO ZAŁATWIA SIĘ PO ZNAJOMOŚCI.
2015-10-31 21:52
~do Marcel Hucki
w radzie Gminy zasiada radny wybrany w ostatnich wyborach samorządowych, wybrany nieco wcześniej przez mieszkańców, przewodniczącym Osiedla. To do niego trzeba przede wszystkim pukać, by pomógł w sprawie.
2015-10-31 16:27
~do - do delegat
Żyjesz w tym mieście, takie są organy władzy i jeżeli chcesz coś załatwić, to nie bądź wulgarny, tylko naucz się co to jest samorządność, stosuj się do jej reguł i wtedy masz szanse na osiągnięcie celu.
2015-10-30 21:05
~do delegat
Kolego radny.Nie stosuj spychotechniki.Wybrałem Cię,żebył łaził za dobrą kasę na sesje i decydował.Obiektywnie decydował i głosował.Jeden książe blok zbuduje i miasto już mu ulicę funduje.Drugi musi tworzyć struktury i dziesięc lat walczyć o gówniany chodnik.Spier..j delegat,biurokrat.Czy SETKI ludzi w mieście mają decydować o pierdołach.Czy wystarczą wybrani radni z miasta.Rodowici wyszkowiacy ???????
2015-10-30 14:05
~delegat
w wyborach samorządowych to głosowałeś na radnych gminnych i powiatowych natomiast rady osiedlowe to jest całkiem inna instytucja i nie głosuje na nią kazdy mieszkaniec powiatu czy gminy tylko mieszkaniec danego osiedla. Inną sprawą jest fakt, że ludzie nie interesują się co się u nich pod oknem dzieje dopiero jak okazuje się ze jedno osiedle się rozwija a drugie nie to dopiero zaczynaja być pretensje, tyle tylko że do kogo i o co?
2015-10-30 09:13
~do delegat
A nie widać gołym okiem,że tam jest pustynia inwestycyjna ?? Na radę osiedla to głosowaliśmy w wyborach samorządowych.Rada znajduje się w Alei Róż.Niech się weźmie za budwę a nie tylko te przeróbki w miejscach zamieszkania radnych i urzędników z siłą przebicia.
2015-10-29 22:11
~delegat
z tego co cztam ten artykół to zebranie dotyczyło mieszkańców osiedla nr 7, a jak się dobrze orientuję to te ulice o których mówicie nie leżą w centrum. A nie ma rady osiedla które obejmuje tamte ulice?
2015-10-29 21:03
~Marcel Hucki
W latach 90-tych ubiegłego wieku przeznaczono tereny w bok ulicy I Armii W.P. pod zabudowę przemysłową.Ruczajowa,Modra,Chabrowa.Poza latarniami ulicznymi nic tam nie zrobiono do dzisiaj.Zero inwestycji.Wyszków tonie tam na wiosnę.Zimą śnieg zalega a na wiosnę powódz.
2015-10-29 12:10
~utamilkorez
a to gdzieś na terenie tego osiedla 7 (centrum) są te ulice?
2015-10-29 11:42
~.
Chabrowa,Modra,Ruczajowa.Cała dzielnica z ulicam bez nawierzchni,kanalizacji,chodników.
2015-10-28 21:48
~23@#
a przy której ulicy brakuje ci tego chodniaka
2015-10-28 20:58
~.
Ludzie.Czy Wy już naprawdę nie widzicie potrzeby BUDOWY NOWYCH CHODNIKÓW W MIEŚCIE !!!!??? Znowu z dobrego na lepsze po najprostrzej linii oporu a ja suchą nogą do domu nie mogę przejść.