Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


I wszystko zgodnie z prawem...
Budowę dwóch kondygnacji radni miejscy, choć niejednomyślnie, dopuścili na wydzierżawionych od gminy na 30 lat działkach targowiska przy ul. Dworcowej. Można powiedzieć, że zalegalizowali w ten sposób budzący wątpliwości stan istniejący. Na działkach powstaje obecnie pawilon handlowy, który – głównie ze względu na wy-sokość – znacznie odbiega od przedstawionej przez gminę wizualizacji. Podczas wcześniejszych interwencji urzędnicy utrzymywali, że budynek powstaje zgodnie z prawem, to przecież nie dwie kondygnacje, a jedna… tyle że z antresolą.
Uchwałę zmieniającą plan zagospodarowania przestrzennego miasta dla wybranych obszarów radni miejscy podjęli na sesji 29 października. Na ul. Kochanowskiego przesunięto linię zabudowy do granicy drogi. Na działce przy ul. Szpitalnej, którą od gminy kupiła firma Pomelac, zabudowę wielorodzinną zamieniono na usługi i parking. Teren między pałacem Skarżyńskich a firmą WOD-BUD dostosowany został do przepisów związanych z obszarem osuwiskowym. Przy ul. I AWP, gdzie stoi dom handlowy, przeznaczenie mieszkaniowo-usługowe zamieniono na usługowo-mieszkaniowe.
Wątpliwości wzbudziły zmiany w planie zagospodarowania na terenie targowicy miejskiej. Na targowicy ma obowiązywać co prawda zapis dopuszczający budowę jednokondygnacyjną, do 5 m wysokości (taką, jak pawilony budowane przez gminę Wyszków), ale w sąsiedniej zabudowie usługowej przy ul. Dworcowej nadal dopuszczona będzie zabudowa w wysokości 15 m – w przypadku centrum ogrodniczego, 10 m – powstającego pawilonu handlowego, ale jedną kondygnację zastąpiono dwiema. 
Mowa o inwestycji prowadzonej na gminnym gruncie, która już wcześniej budziła wątpliwości wyszkowian. Na początku 2014 r. gmina wydzierżawiła na 30 lat trzy działki przy ul. Dworcowej. Dzierżawcom i społeczeństwu przedstawiła wizualizację nowej, niskiej zabudowy, która ma oddzielać od ulicy targowisko miejskie. Tymczasem powstający budynek jest dość wysoki, na co skarżyli się również kupcy z targowicy. – Chodziło nam o wygląd, kolorystykę, a nie warunki techniczne – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski, gdy o sprawie pisaliśmy w kwietniu tego roku. Zapewniał też, że powstający budynek spełnia nie tylko warunki przetargu i umowy dzierżawnej, ale też planu zagospodarowania przestrzennego, który wówczas przewidywał w tym miejscu jedną kondygnację, do 10 metrów. I budynek jednokondygnacyjny jest… tyle że z antresolą. 
- Nowy zapis jest niezgodny z ofertą przetargową, gdzie zapisana jest jedna kondygnacja do 10 m. Ze względu na ten zapis ktoś mógł nie przystąpić do tego przetargu. A teraz wychodzi na to, że dzierżawca może postawić dwie kondygnacje – zauważył radny Adam Szczerba, stawiając wniosek o pozostawienie w planie zapisu o jednej kondygnacji.
- Przetarg został ogłoszony zgodnie z określonymi przepisami. Na dziś, jeśli dzierżawca będzie chciał wprowadzić zmiany, musimy dokonać zmian w umowie – wyjaśniała naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego Iwona Kozon. – Osoby, które wygrały przetarg, mają świadomość, jaki budynek muszą postawić. Chyba że zmienią projekt budowlany. To grunty gminy Wyszków. Im większa zabudowa, tym większe podatki.
Pani naczelnik zauważyła również, że w przypadku przegłosowania wniosku Adama Szczerby, plan nie będzie mógł być uchwalony, ponieważ trzeba będzie powtórzyć procedurę, m.in. ponownie wyłożyć projekt do publicznego wglądu.
Jak można się było domyślać, wniosek radnego Szczerby nie miał szans na powodzenie. Oprócz wnioskodawcy, poparł go tylko radny Waldemar Paradowski (szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego). Przeciwnych wnioskowi było 16 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu.
Ostatecznie plan został przyjęty 18 głosami, przy dwóch wstrzymujących się.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-11-11 17:52
~22.13 do ~wawa
Absolutnie nie mam zamiaru gloryfikować zaborcy. Wskazałem tylko na pewne fakty. Drogi na tamte czasy wcale nie były wąskie - taka była wówczas tj. w połowie XIX w nowoczesna, światowa myśl techniczna. Weź pod uwagę, że tą do Serocka ( do Pułtuska zresztą też) poszerzono dopiero po roku 2000 a więc w XXI wieku ! zaś linia kolejowa praktycznie jest do tej pory taka sama jak była w chwili powstania :) Ale to, jak wspomniałem tylko dygresja. Trochę wymigałeś się od odpowiedzi na moje pytanie, bo i owszem - przedstawiłeś swoje zdanie na temat dalszych losów targowicy i jej zabudowy ale nie wyraziłeś swojej opinii w kwestii zgodności z prawem budowy tego konkretnie budynku a komentowany artykuł właśnie tego zagadnienia dotyczy.
2015-11-11 10:11
~wawa do 22.13
Masz rację.Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku.Targowica była w miejscu dzisiejszego ronda na Daszyńskiego.Obecna została zlokalizowana na terenach podmiejskich przed I Wojną Swiatową.Nie zachowały się zapiski co do panującego na niej porządku a i fruwających reklamówek nie było.Miasto się rozbudowuje i potrzebuje terenów.Gloryfikowane przez Ciebie władze rosyjskiego imperium potrafiły za kilka wąskich dróg i kolej służące do przewozu wojsk rosyjskich (łatwiej tłumić powstania polaczków).Zjednać Twoją sympatię nawet po stuleciu.Nawiązując do tematu.Popieram całkowitą zabudowę tego terenu takimi budynkami i otwarcie nowej dużej targowicy.
2015-11-10 22:13
~do wawa
Drobna dygresja historyczna, Za ruskiego cara zbudowano w Wyszkowie linię kolejową, mosty i nowoczesne, proste drogi do Pułtuska i Serocka. Więc nie wszystko z tamtych czasów jest złe :) Poza tym, już po zaborach targi w Wyszkowie odbywały się w rynku tj. w miejscu dzisiejszego ronda i ul. Daszyńskiego czyli w samym centrum! Różnica jest taka, że miasto potrafiło wtedy utrzymać porządek :)
2015-11-10 22:00
~do wawy i wyszkowianina
Szczury to skutek braku nowoczesnej infrastruktury a reklamówki i brud to już wyłączna zasługa gminy odpowiedzialnej za utrzymanie porządku na targowicy. Poza tym jakkolwiek targowica jest na tym forum tematem ważnym to niestety pobocznym, Główny temat to kwestia zgodności z prawem budowy obiektu na zdjęciu. Macie na ten temat coś do powiedzenia?
2015-11-10 21:00
~wawa
Nawet stolyce przenieśly z Krakowa do Wawy a Wy nie chcecie przenieść targowicy na przedmieścia ?? Boicie się przeprowadzki targowicy zlokalizowanej jeszcze za ruskiego cara ?? Latające szczury.Fruwawące reklamówki.Korki i stłuczki.Popieram wyszkowianina.
2015-11-10 19:29
~wyszkowianin
Przenieść targowicę poza miasto. Dosyć tego bałaganu.Przecież to centrum miasta.O co ten cały huk przynajmniej odgrodzi ten pierdolnik. Gryzonie z targowicy wchodzą do pobliskich bloków mieszkaniowych*ohyda.
2015-11-10 17:20
~autor
Jak długą drogę i ewolucję przebyliśmy od czasu afery z "nielegalną" budową Tesco. Wtedy, 10 lat temu, wszystkie wyszkowskie gazety aż grzmiały. Tytuły na pierwszych stronach: "Czy Starosta złamała prawo?" biły po oczach! Wszyscy stali na straży prawa. A dziś? Spokojnie, bez emocji media zdają się zaledwie pytać czytelników co sądzą na ten temat. Własnego zdania, nasza IV Władza na wszelki wypadek nie przedstawia. Bo i po co ... ?
2015-11-10 14:59
~Duży BEN
Samowolka budowlana - wystarczy zgłosić to do Panstwowej inspecjii Nadzoru Budowlanego i po sprawie
2015-11-10 13:45
~obserwator
odpowiedzialność ponosi wydający kuriozalne pozwolenie na budowę budynku jednokondygnacyjnego 10-13 m. działanie długofalowe i konsekwentne Książaka wymusiło na radzie zmianę Planu zagospodarowania bo nakaz rozbiórki jest nieniżliwy wg. prawa. powinny rozliczyć się konkretne nazwiska..... .Przypomnę również o fakcie przekęcia przez Pana Książaka stołówek szkolnych . Gdzie rodzine płacili 5,5 zł 2-3 dopłacał Urząd . Zlikwodowano posiłki na koszt Pana Książaka który ma pewnych odbiorców za 8,99 zł - Urząd zyskał Książak zystał a stracili dzieci i ridzice. To działanie być moze przypadkowe?
2015-11-10 12:23
~`
Ale zmiany w PZP zrobił burmistrz wraz z radnymi.
2015-11-09 14:46
~do VV
Jak by nie patrzeć na całą sprawę to burmistrz nie złamał ani nawet nie naruszył prawa. Pozwolenie na budowę wydał starosta.
2015-11-09 14:16
~VV
Widać arogancję i bezczelność burmistrza. Jest to działanie bardzo podejrzane, ewidentnie naginanie prawa na korzyść pewnego biznesmena. Pytanie tylko czy bezinteresowne...
2015-11-08 22:08
~do ~ja
Tylko gdzie jest i co robi w takich sytuacjach opozycja, która powinna patrzeć na ręce burmistrza w gminie i starosty w powiecie??
2015-11-08 20:19
~ja
Czego się czepiacie. W Alei Róż takie lody kręcą, że Wam się nawet nie śniło. Zmiana granic działki, kontrola niezgłoszonej inwestycji budowlanej po zakończeniu inwestycji, wydawanie pozwoleń po cichu bez informacji o budowie osób zainteresowanych to są ich typowe działania
2015-11-07 14:54
~do ~~
Zgadza się. Ale za wydanie pozwolenia na budowę niezgodnie z prawem odpowiada starosta a nie burmistrz.
2015-11-07 10:26
~~
nie zmienia to faktu, że pozwolenie mogło zostać wydane niezgodnie z prawem, czyli w chwili wydawania zezwolenia prawo mogło być złamane.
2015-11-06 12:09
~do ~```~~```
W świetle polskiego prawa zmiana planu już po wybudowaniu pozwala na przeprowadzenie legalizacji budynków i zabezpiecza inwestorów przed nakazem rozbiórki. Przecież to takie proste :)
2015-11-06 10:40
~```~~```
a pozwolenie na budowę to na jaki budynek otrzymał dzierżawca? czy pozwolenie było wydane zgodnie z prawem i obowiązującym PZP na dzień wydania pozwolenia?
2015-11-06 10:22
~`
Jak może być wszystko zgodne z prawem jeżeli zmiany w planie zagospodarownia są uchwalone po wybudowaniu budynku. Władza wraz z większością radnych to akceptuje. Na przyszłość trzeba się głęboko zastanowić kogo wybierzemy.
2015-11-06 09:31
~wawa do Jerzego
Ilość młodych ludzi szukających pracy jest zatrważająca.Tyle ogłoszeń w lokalnej prasie nigdy nie widziałem.Popieram przeniesienie targowicy poza miasto.Większy plac (więcej sprzedających).Większy parking (więcej kupujących)Teren należący do miasta.Stoiska wybudowane przez handlującego.Będące jego własnością,którą może w każdej chwili sprzedać.Wózki jak w supermarketach.Teren po obecnej targowicy.Da inwestycje na kilka lat sporej liczbie ludzi.Hitler budował i bezrobocie zlikwidował.
2015-11-05 21:52
~Jerzy cOstęka
@wawa. Ja Ciebie chyba do końca nie rozumiem. Ma być czy ma jej nie być? Jakie widzisz rozwiązanie dla targowicy?
2015-11-05 20:50
~wawa
Do sprzedaży wyłącznie warzyw i owoców,ten plac jest za duży !!! Nie wolno robić dyskryminacji handlujących art.przemysłowymi w miejscach o potencjalnie największej liczbie kupujących.Ludzie nie mają pracy.Nie wolno im zawężać rynków zbytu.Supermarkety wpuszczone do miasta już to zrobiły.Nic tam nie kupuję bo nie mam gdzie zaparkować a dgy już mam czyli po godzinie 14.00.Pietruszka i banany są już przebrany.
2015-11-05 14:36
~autor
A w ogóle cała ta budowa wygląda na niezły wałek. Ale cóż, takie podobno mamy obowiązujące ( w Wyszkowie) "prawo"
2015-11-05 14:07
~do horrowonicy
Ale nie wszystkim w mieście potrzebny jest akurat w centrum targ z gaciami, meblami i węglem. Mieszkańcy centrum miasta potrzebują miejsca, gdzie sprzedaje się warzywa, mięso, wędliny, owoce itp. i do którego dojdą sobie na piechotę. Natomiast bezwzględnie poza centrum albo nawet poza miasto należy wynieść handel artykułami przemysłowymi, które kupują głównie mieszkańcy okolicznych wsi przyjeżdżający samochodami.
2015-11-05 13:28
~nikt wazny
Ludzie przeciez to wszystko wiadomo o co chodzi Taki pan Ksiezak moze sobie pozwolic na takie machloje bo ma duzo kasy, a urzedasy przy nim to płoteczki wiec tańczą jak zagra
2015-11-05 11:05
~jasio małolat
jest mało miejsca na targowicy dlatego trzeba stawiać wieżowce tak ażeby wszyscy się tam pomieścili. Zmieńcie PZP tak żeby można było stawiać budynki do 3 a może i 4 kondygnacjach to będzie więcej miejsca dla handlujących. Z targu zrobi się centrum handlowe, powstanie sklep wielkopowierzchniowy, PIS obłoży go podatkiem i da dzieciom po 500zł, gmina zarobi z podatków, właściciel ściągnie czynsz z dzierżawców i to się nazywa rozwój gospodarczy.
2015-11-05 09:45
~horrorownica
Zakaz handlu przed targowicą też niewiele zmieni.To miejsce było dobre na handel 40 i więcej lat temu jak wszyscy pieszo chodzili z torbami na zakupy.Targowica ma za mało miejsc parkingowych wokoło.Popieram jej przeniesienie.
2015-11-05 08:50
~jasio małolat
jak dzieci, jak dzieci.
2015-11-05 08:43
~autor do Wasala
Znaczy się co do rozbiórki - budynek z antresolą czy targowica? Odpowiedz to wyjaśni się czyim jesteś wasalem :)
2015-11-05 07:30
~Wasal
Do rozbiórki to badziewie.
2015-11-04 21:56
~Jerzy cOstęka
Szanowny mn, wydaje mi się, że problem leży raczej w uporządkowaniu zasad handlu na targowicy niż w samej targowicy. Był kiedyś na Zapolu tzw targ chłopski i myślę, że wart uwagi jest pomysł przywrócenia takiego miejsca, na którym handlowano by "cięższym" asortymentem. Teraz na Dworcowej nie dość, że np. meblami to handluje się i węglem! Samochody z węglem przez cały dzień stoją na parkingu przy ulicy i blokują miejsca kupującym przez co tworzy się bałagan. O tym jak to wszystko wygląda i wpływa na wizerunek miasta już nie wspomnę. Niech sobie pozostanie ta targowica tam gdzie jest ale niech zapanuje na niej w końcu czystość, porządek i przyzwoity standard jak np. na rynkach w Pułtusku czy w Serocku. A co do handlu węglem czy meblami to w tym celu zdecydowanie powinno być wyznaczone bardziej odpowiednie miejsce poza centrum.
2015-11-04 21:34
~,mn
Przenieście tą wstrętną targowicę za miasto.To jest dwudniowy paraliż.
2015-11-04 20:02
~Jerzy cOstęka
Ile antresoli może mieć budynek jednokondygnacyjny,? Bo zdaje się, że zdaniem naszych decydentów może ich mieć choćby i 10 :) Oczywiście, byleby budynek by był parterowy ale i na to jest sposób. Najwyraźniej nasza szacowna rada uważa, że może ustalić zabudowę parterową o dowolnej wysokości, na przykład 50 m albo i więcej jeśli tylko zechce ! :) No bo kto powiedział że tak nie wolno?
2015-11-04 19:05
~awa
a pamiętam kilka lat temu nie było mowy o makietach i kto miał racje ??
2015-11-04 16:16
~autor
Jakie znaczenie ma zmiana uchwały już po wydaniu przez starostę pozwolenia na budowę? Czy w takiej sytuacji pozwolenie wydano zgodnie z prawem?
2015-11-04 15:14
~jasio małolat
oj czuję że ktoś narobi gminie koło pióra i to bardzo ostro i to nawet wiem już kto!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa