Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Problemy są, zainteresowania nie ma
Niewielkim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w sprawie gospodarki odpadami, zorganizowane 30 października w urzędzie miejskim przez Fundację alter eko. A szkoda, bo mieszkańcy mieli możliwość porozmawiania o systemie zbiórki śmieci z przedstawicielem wykonującej tę usługę na terenie gminy Wyszków firmy MPK. 
Z założenia miało to być spotkanie trójstronne: mieszkańców, urzędników i firmy zbierającej odpady. – Spotykamy się w różnych gminach, żeby porozmawiać o ocenie systemu gospodarki odpadami. Chcemy poznać opinie mieszkańców, gminy, firmy zajmującej się odbieraniem odpadów. Dowiedzieć się, jak rzeczywiście, według państwa, ten system funkcjonuje, by później przedstawić ewentualne propozycje zmian do ustawy – wyjaśniła przedstawicielka fundacji. 
Niestety, zabrakło jednej ze stron – urzędników. Oprócz przedstawicieli fundacji, w spotkaniu wzięły udział tylko cztery osoby: przedstawiciel MPK, radny miejski i przewodniczący osiedla Rybienko Leśne Czesław Lach oraz dwoje przedstawicieli mediów. Być może miał na to wpływ dość niefortunny termin spotkania – piątkowy wieczór tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Jerzy Ziaja, prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu zauważył, że do nowych przepisów, które odbiór odpadów scedowały na samorządy, od początku jest sporo uwag. Wiele samorządów opłaty nalicza od mieszkańca, przy czym poszczególne gospodarstwa nie wykazują prawdziwej liczby domowników. – Na przykład w Warszawie ok. 15% osób nie płaci czynszu, nie płacą więc za odpady – dodał. – Kolejny mankament to wyliczenie wysokości opłaty. Odbywało się to przed wyborami. Wielu radnych uznało, że opłaty są za wysokie i zaniżano je. Przetarg wygrywa ten, który zaproponuje najniższą cenę. W efekcie odpady znikają, czyli trafiają nie tam, gdzie trzeba. Ministerstwo się dziwi, być może będą więc zmiany. Poza tym nie ma oczekiwanego skoku selektywnej zbiórki śmieci.
- Ludzi bulwersuje, że wszystkie odpady segregowane i tak wrzucane są do jednej śmieciarki – zauważył Czesław Lach. To zresztą często powtarzane przez mieszkańców gminy Wyszków uwagi. 
Przedstawiciel MPK zapewnił, że to tylko pozory. – To są śmieciarki wielokomorowe – odparł. Ocenił, że selektywna zbiórka lepiej prowadzona jest na osiedlach budynków wielorodzinnych, gdzie mieszkańcy wrzucają odpady do poszczególnych kontenerów. – Gorzej wygląda to w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie mieszkańcy wystawiają worki – dodał.
Wiele pracy MPK ma w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Leśnej. – W Warszawie nie ma takiego ruchu – ocenił przedstawiciel firmy. – Zastanawiam się, co się wcześniej działo z tymi śmieciami. Mieszkańcy przywożą wiele odpadów budowlanych, opon, wielkogabarytów, śmieci biodegradowalnych. 
Nowy system zmniejszył ilość dzikich wysypisk, ale – niestety – w gminie Wyszków wciąż ich nie brakuje. Być może dlatego, że systemem nie są objęci działkowcy. – W gminie Dąbrówka, która ma również wielu letników, funkcjonują tzw. gniazda zbiorcze – podpowiedział przedstawiciel MPK. – Poza sezonem śmieci odbierane są raz w tygodniu, a w sezonie i dwa razy w tygodniu to za mało.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-11-14 12:44
~autor
Przydałoby się rozwiązać w Wyszkowie problem odpadów organicznych. Obecnie nie można (w sposób legalny) wyrzucić zgrabionych liści czy trawy po koszeniu trawnika. Są gminy, które dają na ten cel oddzielne worki. Może ten sam system zastosować i u nas?
2015-11-12 17:37
~Rżnięcie głupa
Śmieciarki wielokomorowe - większego rżnięcia głupa dawno nie czytałam... Jak Kopacz kłamie...
2015-11-12 13:18
~drwal
Powiadomienia o zaleganiu z opłatą powinny przychodzić tak jak faktury czyli na meyla a nie przez urząd z dodatkową wysoką opłatą.Nie wyżywajcie się na ludziach.Często robimy nadpłatę a jak się zapomni to od razu siekiera w łeb.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa