Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


ZABRODZIE: O bezpieczeństwie w gminie Zabrodzie
Temat bezpieczeństwa na drogach zdominował debatę społeczną, na którą 10 listopada mieszkańców gminy zaprosili wyszkowska policja i wójt Zabrodzia. Mówiono nie tylko o piratach drogowych, ale też potrzebie budowy chodników i uporania się z biegającymi po ulicach psami. Zaniepokojeni likwidacją posterunku mieszkańcy z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że wkrótce w Zabrodziu powstanie zespół prewencji.
Debata została zorganizowana na prośbę policji. Zabrodzie jest jedną z trzech gmin, w których pod koniec 2012 r. zlikwidowano posterunki. W 2012 r. średni czas reakcji policjantów na zdarzenie w gminie Zabrodzie wynosił 14,45 min., w 2013 – 16,01 min., w 2014 r. – 16,22 min, a w tym roku – 16,20 min. Z roku na rok wyszkowscy funkcjonariusze pełnią na terenie gminy coraz więcej służb, spada liczba przestępstw (2012 r. – 102, 2013 r. – 98, 2014 r. – 72, 2015 r. – 68) i zwiększa się wykrywalność (2012 r. – 21,2%, 2013 r. – 23%, 2014 r. – 27%, 2015 r. – 54,6%). – To dobry rok, jesteśmy chwaleni – przyznał komendant wyszkowskiej policji insp. Michał Toporkiewicz.
W tym roku na terenie gminy doszło do trzech wypadków drogowych, w dwóch poprzednich latach – po 4. – Z badań policji wynika, że 36% społeczeństwa najbardziej obawia się niebezpieczeństwa na drodze, brawurowo jeżdżących kierowców – podkreślił komendant. – Nie kradzieży, nie włamań, bo tych nie jest tak wiele. 5% społeczeństwa zetknęła się z policją w innych okolicznościach niż kontrola drogowa.
Bezpieczeństwo to również spokój w domu. W 2014 r. na terenie gminy założono 11 Niebieskich Kart, w tym roku – 9. To statystki, których nie należy lekceważyć. – Większość zabójstw w Polsce popełnianych jest w rodzinach – zauważył komendant Toporkiewicz.
Lekceważyć nie można również ostrzeżeń policji przed oszustami wykorzystującymi nieostrożność seniorów. To właśnie osoby starsze najczęściej padają ofiarą fałszywych krewnych, hydraulików czy urzędników. Oszuści typują potencjalne ofiary… na podstawie imion w książkach telefonicznych. – Nie ma dnia, żebyśmy w meldunkach z województwa nie mieli przestępstwa popełnionego metodą „na wnuczka”. Ludzie potrafią pójść do banku, wziąć 50 tys. i wręczyć obcej osobie – przestrzegał komendant, apelując o rozwagę.
 
Nie będzie posterunku, będzie zespół

Jak można się było spodziewać, powrócił temat likwidacji posterunku w Zabrodziu. – Nasza gmina ma specyficzne położenie, leży na styku powiatów. Większość osób, które przybierają się do naszych samochodów, to nie mieszkańcy naszego powiatu – zauważył wójt Tadeusz Michalik.
- Kiedy będzie przywrócony posterunek w Zabrodziu? – zapytał wprost jeden z mieszkańców. - Wołomin przyjeżdża do nas na gościnne występy. 
Szans na powrót posterunku jednak raczej nie ma. – Ale będzie tzw. zespół prewencji – zapowiedział Michał Toporkiewicz. – Są wyremontowane pomieszczenia, zastanawiamy się jeszcze nad formą organizacyjną. To kwestia czasu.
- Pomieszczenia czekają, biurka czekają, łącznie z kasą pancerną – do komendanta zwrócił się wójt.
 
(Nie)bezpiecznie na drogach

Podczas dyskusji mieszkańcy wraz z wójtem wskazali kilka miejsc, gdzie często odbywają się „samochodowe rajdy”, m.in. ul. Polna w Niegowie (droga do Wysych), Anastazew, droga leśna z Zabrodzia do Adelina. 
- Mieszkam w Niegowie. Tam nieraz koloru samochodu nie można rozróżnić, nie mówiąc już o marce – na szybkość rozwijaną przez kierowców skarżył się jeden z mieszkańców.
- Są ograniczenia prędkości, ale są tacy, co w ogóle na to nie patrzą. Dochodzi do tragedii. Ja rozumiem, że policja nie ma tyle ludzi, ale chodzi o pomiar prędkości. Fama pójdzie i może będzie lepiej – dodał inny uczestnik debaty.
W wydziale ruchu drogowego wyszkowskiej komendy pracuje 19 policjantów. – Ciężko być na terenie całego powiatu. Ale postaram się, żeby patroli było tutaj więcej – obiecał komendant. – Z tym że patrol przyjedzie i za 5 minut nie będzie miał co robić, bo kierowcy „migają sobie”, że policja stoi. Kwestia rajdów wymaga przemyślenia. To polowanie z nagonką. Ale to da się zrobić.
- Szybkość szybkością, ale mamy problemy z samochodami ciężarowymi. Tiry jeżdżą jeden za drugim – poskarżyli się mieszkańcy. Policja nie ma jednak urządzeń do sprawdzania wagi samochodów. To zadanie Inspekcji Transportu Drogowego. 
- Lada dzień zostanie rozjechana droga powiatowa. Droga od węzła Mostówka to ulubiona trasa kierowców z Wołomina. Jak wygląda droga powiatowa w Przykorach? Mościska za chwilę też będą rozjeżdżone. Będę musiał wystąpić do Inspekcji Transportu Drogowego – zapowiedział wójt.
Mieszkańcy i władze gminy źle oceniają inwestycję wykonaną w ramach tzw. Programu Szwajcarskiego (realizowanego na terenie całego kraju w powiatach najbardziej zagrożonych wypadkami drogowymi), budowę wysepki w Zabrodziu. Miała poprawiać bezpieczeństwo, a jedynie utrudnia ruch. – To nieudany projekt w naszej gminie – wprost ocenił wójt Michalik. – Maszyny rolnicze, większość samochodów jeździ lewą stroną.
- Bardzo często łamiemy tu przepisy – dodał jeden z rolników.
- Jestem fanem tych wysepek. Ale żeby tak spiep… jak w Zabrodziu, to daleko szukać – ocenił inny mieszkaniec. – Pobudowana jest w miejscu, gdzie nie powinna się znaleźć. Nie wiem, kto to wymyślił. Powinna być przy wjeździe do miejscowości, żeby wymusić zwolnienie. 
Są w gminie miejsca, które czekają na poprawę bezpieczeństwa dzieci idących do szkoły. – Czy jest cień szansy na chodnik przez Adelin do Mostówki? Latem dzieci chodzą na piechotę – zauważyła uczestniczka debaty.
- Na 2016 r. nie przewidzieliśmy w budżecie takiej inwestycji – nadzieje rozwiał wójt. – To jest bardzo ważna rzecz, ale wszystkie są ważne dla budżetu. I tak wiele inwestycji, które zaproponowałem do budżetu, musimy skorygować.
Mieszkańcy zauważyli też, że dzieci chodzą bez odblasków. – Widać to właśnie na drodze z Adelina do Mostówki. Niech policja zwróci uwagę dyrektorkom, niech dyrektorki zwrócą uwagę rodzicom – apelowali.
- Tylko od września rozdaliśmy dzieciom ok. 6 tys. odblasków. Gdzie one są? – dziwiła się st. sierż. Marta Gierlicka. – Ale przykład idzie z góry. Jeśli tata jedzie rowerem bez świateł, elementów odblaskowych, to czemu dziecko ma je założyć?
- Na nic te nauki, odblaski się zdają, jak nie będzie chodnika. Wszystko jest dobrze, dopóki nie zdarzy się jakaś tragedia – uważa inna mieszkanka. 
- Czy chodnik rozwiąże sprawę? – zastanawiał się z kolei wójt. – Czy jak myśmy chodzili do szkół, to były chodniki? Jakby kierowcy jeździli 30 km/h, nie byłoby najmniejszego problemu. Jedno dziecko idzie chodnikiem, inne jeździe rowerem jezdnią. Chodnik nic nie pomoże, bezpieczniej nie będzie, jak kierowcy będą jeździć 140 km/h.
Mieszkańcy mają też oczekiwania odnośnie do poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu dróg do Mostówki, Adelina i Choszczowego. – Na stłuczki nie trzeba długo czekać – przyznał Tadeusz Michalik. – Chcąc budować rondo, musimy uszkodzić chodniki. Musielibyśmy wówczas zwrócić dotacje do UE. Albo czekamy 5 lat, albo burzymy wszystko.
 
Zwierzęta i dopalacze

Uczestnicy debaty poruszyli też kwestię potrąconych na drogach zwierząt. – Mamy umowę z panem, który odbiera padłe zwierzęta. On przyjeżdża, tylko trzeba poczekać – poinformował wójt Michalik. Gmina nie ma natomiast obowiązku zabierania zabitych zwierząt z trasy krajowej. 
– Trzeba jednak zadać sobie pytanie, skąd te zwierzęta – dodał wójt. – Nasze bezpańskie psy też budżet dołują.
- O 7.40 rano wszystkie bramy otwarte i psy na drodze. Dzieci nie chodzą, bo się boją, wszyscy wożą samochodami – zauważyła sołtys Lipin. 
- Każdy właściciel ma obowiązek tak opiekować się psem, żeby nie stwarzał zagrożenia. Przyjedzie patrol i to sprawdzi – zapewnił nowy dzielnicowy w gminie Zabrodzie, mł. asp. Paweł Łojek (tel. 29 743 63 20, 519 035 351). 
Dopytywano też o zagrożenie dopalaczami. – W powiecie nie mieliśmy ani jednego zatrucia. Sytuacja nie jest tak zła jak na terenie kraju – uspokajał komendant policji. – Jeśli chodzi o narkotyki, jesteśmy średniakiem wojewódzkim, w tym roku mieliśmy 7 postępowań. Zabezpieczyliśmy m.in. 56 g amfetaminy, 201 g mefedronu, 32 g marihuany.
Wyszkowska policja, m.in. w ramach programu PaT, prowadzi wiele akcji profilaktycznych skierowanych tak do młodzieży, jak i rodziców. – Średnia wieku dzieci sięgających po dopalacze to 13 lat – zauważyła Marta Gierlicka. – Nasuwa się pytanie, gdzie są rodzice? Jeśli macie państwo możliwość sprawdzenia, co dziecko ma w kurtce, czym pachnie w jego pokoju, zróbcie to. Fala jest niesamowita, to nie jest problem Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest biedny, czy bogaty. Dopalacze są tanie, bo to cała tablica Mendelejewa.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-11-23 23:06
~ploty
W czerwonym na samym dole opisali narty w Mostówce.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa