Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Sekrety dorastania (foto)
Nastolatek potrzebuje wsparcia, naszej opieki, a nie ma bliższych osób niż rodzina – mówiła Joanna Sakowska, autorka „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” podczas trzeciego już zjazdu absolwentów szkoły w Wyszkowie. O potrzebie wsparcia mówiły nie tylko wykłady, ale i obrazy. Rodzice z wyraźnym wzruszeniem obejrzeli spektakl „Sekret” w wykonaniu młodzieży zaangażowanej w program „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji.
III Zjazd Absolwentów „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” połączony z konferencją „Nastolatek – czas rozwojowej szansy”, 21 listopada w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, poprowadziła Małgorzata Ślesik-Nasiadko, absolwentka pierwszej szkoły dla rodziców. 
Przede wszystkim absolwentów szkoły dla rodziców powitały dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Grażyna Majewska oraz pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki uzależnień Kamilla Puławska. – Niezależnie od stanowisk, jakie przyszło nam w życiu zajmować, rola rodzica jest najważniejsza – zauważyła Grażyna Majewska.
W konferencji wzięli udział także samorządowcy, przedstawiciele policji, urzędnicy gminy i starostwa, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dyrektorzy szkół i przedszkoli, szkolni pedagodzy, psycholodzy i doradcy zawodowi.
- To ważny tydzień dla profilaktyki w Wyszkowie – podkreśliła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska, nawiązując do trwających od kilku dni zajęć dla młodzieży i rodziców w ramach programu Profilaktyka a Ty, realizowanych przez Komendę Główną Policji i Gminę Wyszków. – Pracujemy, uczymy się rozmawiać. Potrzeba rozmowy – to najważniejszy wniosek. Teoretycznie wszyscy rozmawiamy, ale biegniemy, ciągle mamy nowe wyzwania. Czasami wystarczy powiedzieć: dasz sobie radę, wierzę w ciebie, a nawet jeśli sobie nie poradzisz, to i tak jesteśmy razem. Rodzicem zostaje się łatwo, trudniej jednak rodzicem być, a bardzo dobrym rodzicem – to już niezwykle trudne zadanie.
Szkoła dla rodziców doczekała się już 450 absolwentów. – Świadczy to o tym, że pomaga wam – zauważył starosta Bogdan Pągowski. – Dzieci dla rodziców są największym skarbem, a ta szkoła uczy, jak popełniać jak najmniej błędów.
Muzyczną niespodzianką i podziękowaniem były występy uczennicy ZS3 Maryli Modzelan.
Władzom samorządowym za przychylność oraz koordynatorkom programu Lidii Arm i Marcie Szmurło za starania o jego rozwój podziękowała autorka „Szkoły dla Rodziców” Joanna Sakowska. Wraz z Krzysztofem Wojcieszkiem przygotowała wykłady nt. trudności dojrzewania.
- Jest wiele kryzysów w życiu, nie każdy musi być naszym udziałem, ale bez kryzysu młodzieńczego nie da się przejść do dorosłości – przekonywała.
Kryzys młodzieńczy to z jednej strony działania destrukcyjne, z drugiej potrzeba miłości i akceptacji, szukanie drogi do sukcesu. – Szkoła wspiera najzdolniejszych, a przecież to „szarzy” uczniowie stanowią większość. Do tego nasilają się trudne relacje z rodzicami. Nastolatek szuka wsparcia w grupie – mówiła Joanna Sakowska.
Kryzys kończy osiągnięcie celów dorastania, m.in. uzyskanie autonomii, wyrośnięcie z egocentryzmu, reorganizacja systemu wartości czy określenie własnej sfery seksualności. – Nie chodzi tylko o sferę fizyczną – zaznaczyła psycholog. – To czas odpowiedzi na pytanie, czym jest sfera seksualna w życiu człowieka. Myślę, że dzisiejszym nastolatkom jest bardzo ciężko. Bo jeśli płeć nie jest czymś stałym, to jak nastolatek ma określić swoją sferę seksualną?
- Niezrównoważenie emocjonalne u nastolatka to prawo natury – przekonywała Joanna Sakowska. – Rodzice przychodzą do mnie po receptę, bo jest im trudno. Trzeba zmienić nastawienie. To nastolatkowi jest trudno. Nie ma zmiłuj, trzeba przez to przejść i osiągnąć te wszystkie cele. Nastolatek potrzebuje wsparcia, naszej opieki, a nie ma bliższych osób niż rodzina.
- Boimy się rozmawiać z dziećmi. Panuje przekonanie, że ono nie słucha, co zresztą nastolatek często manifestuje. Ale silna relacja z rodzicami jest najlepszą barierą przed zachowaniami destrukcyjnymi, takimi jak narkotyki – podkreśliła.
Jak zbudujemy ten most?
Ze wzruszeniem, nie kryjąc łez, rodzice obejrzeli spektakl profilaktyczny „Sekret”, przygotowany podczas ostatnich zajęć przez wyszkowski teatr „Farsa”  oraz uczniów zaangażowanych w program PaT. Spektakl stanowił doskonałe uzupełnienie wykładu Joanny Sakowskiej, jednym z jego głównych wątków są właśnie relacje z rodzicami. Pokazuje, jak ambicje rodziców, przekazywane przez nich wartości mogą utrudnić lub pomóc nastolatkom w osiąganiu dojrzałości, poszukiwaniu własnego „ja”, jak brak wsparcia rodziców może popychać młodych ludzi w uzależnienia.
- Jesteśmy po dwóch stronach rzeki i to od nas zależy, jak zbudujemy ten most – do rodziców zwrócił się insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, twórca programu PaT, odwołując się do przeprowadzonych przez policję badań, z których wynika, że według 60% gimnazjalistów rodzice do nich mówią, ale z nimi nie rozmawiają. Inspektor mówił też o moście między zwyczajną rodziną a urzędami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi.
Spektakl „Sekret” to efekt kolejnej na naszym terenie akcji PaT, tym razem pod hasłem PaT/M i PaT/R, skierowanej zarówno do M – młodzieży, jak i R – rodziców. Rodzice obejrzeli go nie tylko podczas sobotniej konferencji, byli też obecni na premierze 18 listopada w WOK „Hutnik”. Pokazany był także nagrany w Wyszkowie spot „Taki z Ciebie mocarz”, który powstał w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „Dopalacze kradną życie”. Za pomoc w powstaniu spotu wyróżnienia otrzymali: zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska, dyrektor SPZZOZ Cecylia Domżała, prezes Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Marek Siekierski oraz komendant powiatowy policji insp. Michał Toporkiewicz.
Podziękowania za przygotowanie spektaklu należą się nie tylko młodzieży z Gimnazjów nr 1, 2 i 3, Gimnazjum w Leszczydole-Nowinach, I LO, IV LO, ZS1, ZS2, ZS3 oraz Teatru Farsa, ale także Kamilli Puławskiej, rzecznikowi prasowemu KPP st. sierż. Marcie Gierlickiej, psycholog w Gimnazjum nr 2 Justynie Radau, a także impresariatowi PaT , m.in. st. sierż. Damianowi Wroczyńskiemu, obecnie rzecznikowi prasowemu PaT, a do niedawna pracownikowi wyszkowskiej komendy.
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spektakl obejrzeli w poniedziałek 23 listopada.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-11-26 14:40
~`!
widocznie ojcowie nie muszą się uczyć
2015-11-23 09:53
~??
Szkoła rodziców, ale na zdjęciach widać tylko mamy. czy ojców temat nie interesuje?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa