Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


DŁUGOSIODŁO: Najważniejsza inwencja i aktywność
Zakończył się projekt „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim”, którego współorganizatorem była gmina Długosiodło. Zakładał pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, organizacjom pozarządowym, głównie poprzez pomoc w zakładaniu nowych firm. W gminie co prawda żadna spółdzielnia socjalna nie powstała, ale może dzięki pomocy doradczej ktoś zdecyduje się na to.
Projekt trwał trzy lata. Konferencja podsumowująca odbyła się 24 listopada w Długosiodle. Działania objęły kilka tysięcy osób oraz setki instytucji i organizacji. Beneficjenci otrzymali fundusze, wiedzę, porady, inspirację do zmian i wsparcie w rozwoju (m.in. szkolenia, warsztaty, doradztwo, usługi księgowe, prawne, marketingowe, dofinansowanie firm, informowanie). Powstało 12 spółdzielni socjalnych, zatrudniających ok. 60 osób, przeszkolono ponad 650 osób, odbyło się 15 wizyt w dobrze prosperujących spółdzielniach socjalnych. Działał Punkt Informacyjno-Doradczy w Długosiodle.
Na spotkaniu dyskutowano również na temat potrzeb lokalnych, uwzględnianych w projektach w nowej perspektywie unijnej. Jak można przeczytać na stronie projektu (www.ostroleka.iwes.pl), priorytetem było wyczucie potrzeb społeczności, szukanie innowacji i wspieranie rozwoju. 
– Dla mnie, jako dziennikarza, niesamowite w tym projekcie jest to, że tworzyliście państwo coś od nowa, czyli swoje firmy – mówił przedstawiciel organizatorów Paweł Oksanowicz. Słowa uznania i gratulacje prowadzącym spółdzielnie złożył Daniel Prędkopowicz.
– Ekonomię społeczną tworzą ludzie, przecinający nowe szlaki. To ciężka praca, tworzycie coś nowego – stwierdził.
Jak wyjaśnił, 3 lata temu w kraju było ok. 500 spółdzielni socjalnych, teraz ok. 1.300, na samym Mazowszu ponad 120 (20% z nich powstało dzięki projektowi). Powstałoby więcej, gdyby nie np. krytykowane przez spółdzielców otoczenie prawne, skomplikowana księgowość, zbyt wysoka minimalna liczba członków spółdzielni (warto zmniejszyć z 5 do 3) i konieczne większe zaangażowanie samorządów. Najlepszym efektem projektu są właśnie firmy i etaty.
W gminie Długosiodło nie udało się uruchomić spółdzielni socjalnej. Zdaniem wójta Stanisława Jastrzębskiego, wiele dotychczasowych działań i tak wpisuje się w idee projektu, to praca społeczników, organizacji.
 – W takiej gminie wcale nie jest łatwo wymyślić takie działanie, które by zabezpieczyło członkom spółdzielni pracę na cały rok – skomentował wójt. – Ale my się nie poddajemy i śledzimy dobre przykłady, przymierzamy to do swoich możliwości. Czekamy na dobry moment i na pewno to uruchomimy.
Organizatorami projektu była Fundacja „Fundusz Współpracy”, Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny i gmina Długosiodło.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-12-11 09:35
~Tik tak
inwencja i aktywność to tylko puste słowa, oczywiście w tym projekcie
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa