Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Znak nadziei i wdzięczności
Pomnik Grupy Operacyjnej „Wyszków” odsłonięto w sobotę 5 grudnia na terenie sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. – Kotwica w tradycji narodowej symbolizuje nadzieję – do jego kształtu nawiązał Konrad Wróbel, prezes wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków RP, które było inicjatorem upamiętnienia żołnierzy walczących na naszych terenach podczas kampanii wrześniowej 1939 r.
Uroczystość, której oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego, rozpoczęła Msza św. w intencji żołnierzy GOW, której przewodniczył ks. bp Janusz Stepnowski.
– Nie dane im było wrócić do rodzinnego domu, spoczęli tu w grobach, w lasach czy na polach, cmentarzach. Wielu z nich oddało życie za ojczyznę. Należałoby zapytać: a ja cóż takiego zrobiłem dla ojczyzny? Ile mojej energii poświęcam dla mojego kraju, wspólnoty, miasta? – w homilii ks. bp zachęcał do refleksji nad własną realizacją patriotyzmu. – Ci młodzi ludzie oddali życie za swoją kolebkę rodzinną, swoją małą i wielką ojczyznę. To szczególnie ważne dzisiaj, poświęcenie życia nie jest konieczne, ale czasu, zajmowanego stanowiska.
Inicjator budowy pomnika Konrad Wróbel przypomniał słowa Jana Pawła II o przyjściu na świat w 1920 r. i noszonym długu wdzięczności wobec walczących w obronie ojczyzny.
- Mając to w pamięci, staramy się zachować pamięć i dług ten spłacać – mówił o wcześniejszych działaniach piłsudczyków upamiętniających historię.
Po nabożeństwie wręczono odznaczenia Zarządu Krajowego ZP RP. Złoty Krzyż otrzymał ks. bp Janusz Stepnowski, ordery honorowe: prezes ZP RP w Wyszkowie Konrad Wróbel oraz Jacek Stachewicz. Na stopień pułkownika mianowano kapelana koła – ks. Pawła Stacheckiego.
Po Mszy św. zebrani przeszli na plac przy historycznej plebanii, gdzie dalszą część uroczystości prowadził kpt. ZP Zbigniew Drobot. Odsłonięcia pomnika dokonali potomkowie żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej: Jerzy Dąbrowski (syn kapitana Władysława Dąbrowskiego, poległego w bitwie o Zambrów), Donat Najnert (syn porucznika Kazimierza Najnerta, który zginął w obronie twierdzy Modlin), pułkownik ZP Jacek Stachewicz (kuzyn gen. Wacława Stachewicza, szefa Sztabu Głównego WP), pułkownik ZP Konrad Wróbel, ks. bp Janusz Stepnowski i generał ZP Stanisław Śliwa. Znicze pamięci na ramionach kotwicy zapalili uczniowie Liceum Bezpieczeństwa Publicznego. Poświęcenia pomnika dokonał ks. bp Janusz Stepnowski.
– Kotwica w tradycji narodowej symbolizuje nadzieję, jej ramiona to cztery jednostki GOW – zauważył Konrad Wróbel. – Chciałem podziękować wszystkim przybyłym na tę uroczystość, że jesteśmy razem, tworzymy piękny łańcuch pokoleń.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski nazwał postawienie pomnika zapisaniem pięknej i trwałej karty lokalnej historii, budującej poczucie lokalnej tożsamości i patriotyzmu. Uroczystość zakończyło odczytanie apelu pamięci, w którym oddano hołd żołnierzom, tworzącym zręby państwa polskiego i broniącym niepodległości. Szczególną uwagę poświęcono żołnierzom GOW. Byli to: płk Kazimierz Burczak, płk Czesław Parczyński, ppłk Mieczysław Podlewski, mjr Władysław Świderski, mjr Justyn  Mokszeski, mjr Marian Pacholski, por. Leopold Jakobsze, por. Bohdan Koziełło-Poklewski, mjr Walerian Bartkiewicz, podoficer Bronisław Barzda, sierż. Feliks Buko, ppor. Józef Witold Chełmicki, por. Tadeusz Golian, Jerzy Grześ, Czesław Kottowski, Aleksander Kowalczyk, Wincenty Łapiński, sierż. Edward Łozowski, Władysław Maszara, st. sierż. Jarosław Sadowski, strzelec Tomaszewski, st. szer. Władysław Walentynowicz, por. Marian\ Wawrzyńczak, podoficer Józef Zaremba, Józef Zelkowski, ppor. Franciszek Bilecki, kpr. Antoni Kucharczyk, Bazyli Misiuła, Aleksander Popławski oraz wszyscy polegli w obronie przedmościa w Różanie i Pułtusku nad Narwią oraz w obronie przeprawy przez Bug w Wyszkowie. Konrad Wróbel podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację uroczystości, żołnierzom, ks. dziekanowi Zdzisławowi Golanowi za udostępnienie miejsca na pomnik i wszystkim przybyłym. 
W odsłonięciu pomnika brały udział m.in. władze samorządowe, zarząd krajowy ZP RP na czele z prezesem Stanisławem Śliwą i wiceprezesem Leszkiem Ząbkiem, prezesi innych kół, przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Ciechanowca, dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie pułkownik Ryszard Kołacz z pocztem sztandarowym i pododdziałem reprezentacyjnym, pułkownicy piloci Janusz Decewicz i Kazimierz Pogorzelski, płk Henryk Czyżyk, księża kapelani ZP, przedstawiciele Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie, harcerze, uczniowie klas mundurowych Liceum Bezpieczeństwa Publicznego.
Grupa Operacyjna „Wyszków” odegrała dużą rolę w przebiegu działań wojennych na naszym terenie. Jej podstawową jednostką była elitarna I Dywizja Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego, najstarsza jednostka II RP, która w  1939 r. miała obchodzić 25-lecie istnienia. Niemcy nazwali ją Żelazną Dywizją. Dowódcą GOW był gen. brygady Wincenty Kowalski, który wyszedł z I Kompanii Kadrowej (tzw. pierwszak). W jej skład wchodziły ponadto 33 i 41 dywizja rezerwowa piechoty, składające się z mieszkańców pobliskich terenów. Oficerami w nich byli m.in. nauczyciele po wojskowym przeszkoleniu, w większości przeszli je w Szkole Podchorążych w Komorowie. Czwartą jednostką była Mazowiecka Brygada Kawalerii, walczył w niej książę Andrzej Żyliński (jego syn znany jest z tego, że wyzwał na pojedynek brytyjskiego polityka Nigela Farage'a, oburzony jego stosunkiem do Polaków, mieszkających na Wyspach Brytyjskich). W grobach rozsianych po okolicznych cmentarzach, lasach i polach w większości spoczywają żołnierze I Dywizji Legionów. Jeden z jej pułków stracił aż 35% stanu. Grupa spędziła ponad 20 dni w działaniach wojennych, większość ocalałych przeszła do Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga.      
GOW, jej szlakowi bojowemu i dowódcom poświęcona jest książka wydana staraniem piłsudczyków.


                   E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-12-16 11:05
~Zofia
Już się niczemu nie dziwię!
2015-12-14 23:07
~do Marka Eychlera
Bądźmy szczerzy, w PO (także w PSL) i w jej otoczeniu jest tych neofitów jeszcze więcej. W wyszkowskich realiach żenujące jest na przykład zabieganie czołówki lokalnych działaczy o względy mieszkańców zamkniętego osiedla na Deskurowie. O byłych partyjniakach, sb-kach i milicjantach z przekonania a co gorsza o ludziach młodszych ale wychowanych i ukształtowanych w takich środowiskach z już nie wspomnę. To w ogóle bardzo niedobrze, że wciąż jeszcze tacy ludzie mają istotny wpływ na życie publiczne. Ale nie ma się co licytować. Cieszę się, że masz na temat tych ludzi taką samą opinię.
2015-12-14 22:02
~Marek Eychler
PIS i całe to towarzystwo moherowe jest pełne dawnych funkcjonariuszy, członków itp. Dziś o sobie mówią - patrioci.
2015-12-12 00:38
~meler
Jeżeli myslisz o Janie R. to chyba już odkupił swoje winy, tzn. swoje członkostwo w PZPR?
2015-12-11 19:50
~do meler
@meler, niech mnie i a może zwłaszcza naszych dzieci nie uczą patriotyzmu tacy osobnicy. Wypraszam sobie! W przeciętnej polskiej rodzinie prędzej znajdą się lepsze wzorce, chociaż nie poprzebierane w mundury. Wzorce postaw ludzi, którzy przeżyli swoje życie uczciwie i godnie nie oglądając się na to skąd wieje wiatr. Ludzi, którzy może przez to nie osiągnęli w życiu tego co mogli i nie odnieśli oferowanych im korzyści ale za to teraz śmiało mogą patrzeć innym w oczy a sobie w lustrze z satysfakcją powiedzieć: nie dałem d...y!
2015-12-10 19:31
~meler
Znam ludzi, którzy wstąpili do PZPR, bo wierzyli w idee przez nią głoszone . Z czasem poznali prawdę. Ale dodam, że znałem i bardzo przyzwoitych członków partii. bywali różni
2015-12-10 17:18
~do ~meler
No właśnie. Zapisanie się do PZPR to też był czyn. Świadczy o koniunkturaliźmie. Ludzie na starość dewocieją i wyobrażają sobie, że po z górą ćwierćwieczu świniowatość się przedawnia i umknie pamięci społeczeństwa. Niestety zawinił w Polsce brak porządnej lustracji jaką przeprowadzono w odpowiednim czasie w Niemczech i w Czechach.
2015-12-10 16:30
~meler
To, ze ktoś w młodości był członkiem PZPR nie oznacza, ze jest złym, nieprzyzwoitym człowiekiem, oszustem. W każdej partii są ludzie ideowi, porządni i koniunkturaliści. Przynależność partyjna to jeszcze nie powód mówienia o moralności. Liczą się czyny.
2015-12-10 15:05
~do olgierd
To co robią teraz jest w porządku. Część z nich nie ma jednak moralnego prawa i najwyraźniej wstydu żeby występować w roli piłsudczyków. Piłsudski walczył z sowieckim bolszewizmem a niektórzy z tego towarzystwa mają w życiorysach członkowstwo w PZPR, organizacji programowo służalczej wobec sowieckiego bolszewizmu/komunizmu. I nikt ich do tej organizacji na siłę nie zapisywał - robili to świadomie w czasach gdy porządnym ludziom nie pozwalała na to przyzwoitość. Koniunkturaliści i tyle na ten temat.
2015-12-10 11:23
~olgierd
to jest grupa kultywujaca tradycje naprawde nie rozumiem niektorych hejtów w ich kierunku. sprawdz ostatnie zdanie artykulu. pomogli wydac ksiazke. a Ty jeden z drugim co robisz w tym temacie ?
2015-12-10 10:39
~pamientamy
za zakrętem stali i Boćka złapali i zapłacił trzysta bo to był komunista.
2015-12-09 16:57
~Ania
"Bo to nie sa milicjanci tylko zwykli przebierańcy" tak myślę piosenką patrząc na piłsudczyków
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa