Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wyszkowianie eko na co dzień (foto)
Aż 717 małych i dużych mieszkańców gminy Wyszków wzięło udział w drugim etapie kampanii informacyjnej „Ekologiczni wyszkowianie”, której podsumowanie, połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursów, odbyło się 8 grudnia w WOK „Hutnik”. – Człowiek niszczy środowisko, bo chce żyć coraz wygodniej. My, dzieci, nie mamy wpływu na pracę wielkich fabryk, ale możemy robić wiele drobnych rzeczy – mówił jeden z laureatów, uczeń klasy IV.
- Kiedy w ubiegłym roku przeprowadzaliśmy badania socjologiczne, okazało się, że mieszkańcy gminy Wyszków za najważniejszą rzecz uważają zdrowie. Nieprzypadkowo właśnie zdrowia życzymy sobie przy okazji różnych uroczystości i świąt – zauważył burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Człowiek nigdy nie będzie zdrowy, jeśli środowisko będzie chore. Tego typu konkursy budują świadomość – już od malucha – zagrożeń środowiska naturalnego.
Laureaci konkursów otrzymali nagrody o łącznej wartości prawie 13 tys. zł (m.in. rowery, tablety, kamery cyfrowe, czytniki e-booków), przy czym 11,6 tys. zł stanowiła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. – Dziękuję tym, którym się chciało – do uczestników konkursów i ich opiekunów oraz przedstawicieli samorządów zwrócił się Ryszard Dziadak, zastępca prezesa WFOŚ. Zwrócił uwagę na konieczność ograniczania tzw. niskiej emisji szkodliwych pyłów i gazów, „pilnowanie, by w piecach nie paliły się substancje, które nas trują.” Mówiła o tym również Hanna Stasiak ze straży miejskiej, która przypomniała o obowiązkach wynikających z przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Właśnie niska emisja była motywem przewodnim konkursu filmowego dla klas IV szkół podstawowych, w którym wzięło udział 11 grup. Pierwsze trzy miejsca zdobyli uczniowie SP1. I miejsce zajął film przygotowany przez Annę Zalewską, Natalię Dąbrowską i Amelię Szerzeń, II – Bartosza Chawłowskiego, Maksa Martynę i Jakuba Nowaka, III – Wiktorię Przybysz, Kamila Durkę i Wiktorię Karsznię. Wyróżnienie otrzymali: Patryk Pażuchowski, Dawid Markowski i Karol Deptuła z SP3, a nagrody pocieszenia: Kacper Mróz, Wiktoria Romańska i Dawid Rogulski, Antoni Szczytowski, Łukasz Danis i Bartłomiej Szymański oraz Ewelina Skoczeń, Weronika Skoczeń i Wiktoria Przybysz z SP w Rybnie, Olga Świeżek, Dagmara Piechota i Amelia Piecychna z SP w Leszczydole-Nowinach, Błażej Radecki, Mikołaj Deptuła i Paweł Jeżak z SP1, Gabriela Kaput, Patrycja Bulik i Weronika Urbanowska z SP w Lucynowie, Konrad Kandybowicz, Kornelia Gołębiewska i Małgorzata Jakacka z SP2.
Do czwartoklasistów skierowane były jeszcze dwa konkursy, w tym wiedzy ekologicznej. Nagrodę główną odebrał Bartosz Śniadała z SP2. – Człowiek niszczy środowisko, bo chce żyć coraz wygodniej – powiedział zapytany o to, czym dla niego jest ekologia. – My, dzieci, nie mamy wpływu na pracę wielkich fabryk, ale możemy robić wiele drobnych rzeczy. Możemy oszczędzać wodę, energię, segregować śmieci, nie zaśmiecać lasów.
II miejsce w konkursie zajęła Jagoda Kurpiewska z SP5, III – Bartosz Trzciński z SP1 i Olga Jankowska z SP3. Nagrody pocieszenia: Izabela Gruchalska i Weronika Zawadzka z SP5, Olga Świeżek, Dagmara Piechota i Monika Zalewska z SP w Leszczydole-Nowinach, Kacper Mróz, Antoni Szczytowski i Wiktoria Przybysz z SP w Rybnie, Bartosz Uzdowski i Aleksander Rudnicki z SP1, Natalia Ćwiek, Karolina Augustynik i Julia Jastrzębska z SP w Leszczydole Starym, Patrycja Bulik, Julia Kozman i Weronika Urbanowska z SP w Lucynowie, Otylia Michalik i Agata Sieńkowska z SP2, Maksymilian Kaczmarski i Aniela Reluga z SP3.
Podczas wtorkowego spotkania zaprezentowały się laureatki konkursu „Piosenki ekologicznej”. Wygrała go Małgorzata Jakacka z SP2. II miejsce zajęła Daria Oliasz z SP3,  III – Monika Zalewska z SP w Leszczydole-Nowinach i Gabriela Ciach z SP w Leszczydole Starym.
Nagrody pocieszenia otrzymali: Zuzanna Dąbrowska i Julia Wiśniewska z SP3, Sandra Nowakowska z SP w Leszczydole Starym, Adam Pakieła i Julia Reluga z SP5, Wiktoria Przybysz i Anna Zaleska z SP1, Maja Szymańska z SP w Leszczydole-Nowinach, Weronika Urbanowska i Julia Kozman z SP w Lucynowie, Amelia Suchodolska i Kinga Zbrzeźniak z SP2.
Dużą fantazją wykazały się przedszkolaki z najstarszych grup, licznie biorące udział w konkursie plastycznym na „zaprojektowanie wzoru pojemnika na odpady/odchody zwierzęce”. I miejsce zajęła praca Oli Korczakowskiej z Przedszkola nr 1, kolejne – Gabrysi Mikołajczyk z Przedszkola nr 7 i Roksany Flis z Przedszkola nr 3. Wszyscy uczestnicy otrzymają nagrody, ale zostaną wręczone już w przedszkolach.
15 zgłoszeń wpłynęło do konkursu „Jestem eko na co dzień” skierowanego do dorosłych. Komisja konkursowa punktowała nie tylko aktywny wypoczynek na łonie natury, ale też uprawianie ogrodów, posiadanie kompostowników, wymianę rzeczy używanych, stosowanie naturalnych składników czyszczących, np. na bazie cytryny, zamiast chemicznych czy przygotowywanie własnych kosmetyków z naturalnych składników. I miejsce zajęła Waleria Przedpełska, II – Jerzy Sitek, III – Aleksandra Ciuraj.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-12-18 10:23
~Kierujący
powyższe przykłady szczerze obrazują mentalność, kulturę a gównie wysokie metody działania społeczeństwa wyszkowskiego płci męskiej. Może da się przenieść ich na inny grunt?
2015-12-17 14:28
~Ciapek
czytając te komentarze można sie dowartościować
2015-12-17 12:06
~ADElajda
widać ,że rower się należy jak psu buda
2015-12-16 23:02
~Sitek
- no właśnie "co ja takiego robię" od 10 lat?! :D
2015-12-16 18:36
~Jan Szczydomiski
Gratuluję Jurkowi, wspaniale że dostał rower. Szkoda tylko, że dameczka ale zawsze to coś.
2015-12-16 09:56
~niunia
a Sitek to czemu znowu coś dostał co on robi takiego co rower mu się należy ??? za co ??
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa