Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Jerzy Różycki: 90 lat od matury
W maju 2016 r. minie 90 lat od zdania przez Jerzego Różyckiego, jednego z trzech kryptologów, którzy rozszyfrowali Enigmę, matury w Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem. Z tej okazji urząd miejski i starostwo planują w kwietniu uroczystości poświęcone słynnemu wyszkowskiemu maturzyście.
Jerzy Różycki (na fot.)  urodził się 24 lipca 1909 r. w Olszanie, w guberni kijowskiej, jako czwarte, najmłodsze, dziecko Wandy i Zygmunta Różyckich. Rozpoczął naukę w szkole w Kijowie, ale przerwała ją rewolucyjna nawałnica.  W 1918 r. rodzina przeniosła się do odrodzonej Polski. Na jakiś czas osiedliła się w Wyszkowie; ojciec Jerzego był aptekarzem. Syn uczęszczał do Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie, które ukończył w 1926 r. W październiku rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W lutym 1932 r. uzyskał dyplom magistra matematyki, zaś kilka lat później – dyplom magistra geografii.
W 1929 r., na zlecenie Sztabu Głównego Wojska Polskiego, zorganizowano w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego kurs kryptologii – poszukiwano wyróżniających się w studentów, którzy włączyliby się w prace nad rozszyfrowaniem niemieckiej maszyny kodującej „Enigma”, uważanej za najdoskonalsze urządzenie tego typu. Wśród tych najlepszych znaleźli się: Jerzy Różycki, Marian Rejewski i Henryk Zygalski. Podjęli pracę w zespole kryptologów w filii Biura Szyfrów Sztabu Głównego w Poznaniu, a od 1932 r. w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego w Warszawie (radiokontrwywiad wojskowy). Na przełomie 1932 i 1933 r. złamali kody „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej. Pierwszą polską kopię wojskowej wersji „Enigmy” zbudowano w 1933 r. w Wytwórni Radiotechnicznej „Ava” w Warszawie. Niemcy stale dokonywali zmian szyfrów, dlatego prace nad ich rozkodowaniem trwały nieprzerwanie do końca sierpnia 1939 r. – wtedy skonstruowane przez Polaków repliki „Enigmy” oraz założenia dotyczące jej obsługi przekazano Anglikom i Francuzom. Łamanie kodów niemieckiej armii w okresie II wojny światowej opierało się na odkryciach trójki polskich matematyków i przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa nad faszyzmem.
Po wybuchu wojny ze współpracownikami z Biura Szyfrów Jerzy Różycki ewakuował się do Rumunii. Pod koniec września kryptolodzy przedostali się do Francji. Współpracowali z francuskim wywiadem przy łamaniu szyfrów. W 1941 r. Jerzy Różycki popłynął do Algieru, żeby rozszyfrować przechwycone depesze radiowe. Zginął w drodze powrotnej do Francji 9 stycznia 1942 r. –  statek pasażerski, którym płynął, zatonął w nieznanych okolicznościach w rejonie Balearów.
 
Uroczystości

Inspiratorem uczczenia w Wyszkowie pamięci słynnego absolwenta wyszkowskiego gimnazjum jest Maciej Sarnacki z wydziału promocji UM. Udało mu się przekonać do tego władze miejskie i powiatowe, pozytywnie do tematu odniosła się dyrekcja I LO im. C.K. Norwida. Odbyło się już pierwsze spotkanie w tej sprawie. W zamierzeniach jest odsłonięcie w budynku I LO tablicy ku czci Jerzego Różyckiego, zorganizowanie konkursu matematycznego, okolicznościowa wystawa w miejskiej bibliotece, publikacja książkowa.  Pamiątkową tablicę miałby odsłonić Janusz Różycki (ur. 10.05. 1939 r.), syn Jerzego, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, były szermierz i olimpijczyk.
Poszukiwane są pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane z Jerzym Różyckim, a w szczególności z jego wyszkowskim epizodem (na razie nie znaleziono zdjęcia maturzystów z 1926 roku). Archiwum UAM w Poznaniu przysłało skany dokumentów studenckich dotyczących Jerzego Różyckiego. Jest tam m.in.  informacja o tym, że w maju 1926 roku Jerzy Różycki zdał maturę w wyszkowskim Gimnazjum. 
Elżbieta Szczuka 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-27 17:27
~relacja
A tu relacja z uroczystości: http://www.nowywyszkowiak.pl/493/7525/mieszkancy_wyszkowa_w_holdzie_jerzemu_rozyckiemu_foto.html
2016-01-04 01:14
~Andrzej Czerwinski
Wiem, ze to nie na temat ale pragne powiadomic tych ktorzy znali moja zone Anne Czerwinska , mieszkajaca cale zycie w Wyszkowie na Browarnej 13, ze marla 1 stycznia w Chicago. Pomodlcie sie za Nia. Dziekuje Andrzej, maz Tez byla absolwentka wyszkowskiego liceum.Jak ja.
2015-12-30 19:59
~olgierd
super artykul wlasnie o takich sprawach chcialbym czytac w naszych gazetach. rozgryzienie enigmy bylo kluczowe dobrze wiedziec iz przyczynil sie do tego wyszkowski maturzysta.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa