Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Oczekiwanie jest takie, żeby posterunek był
Nowy minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiada powrót zlikwidowanych kilka lat temu posterunków policji. Na konkretne decyzje czeka wyszkowska policja, ale przede wszystkim mieszkańcy gmin, w których posterunki zlikwidowano. – Lokal trzymamy z wiarą, że kiedyś posterunek wróci – mówi wójt gminy Brańszczyk.
Przypomnijmy, że sieć gminnych jednostek policji na terenie powiatu wyszkowskiego została zrestrukturyzowana pod koniec 2012 r. Zrestrukturyzowana, czyli zlikwidowano trzy posterunki. Na terenie działania pozostawionych posterunków – w Długosiodle i Somiance – znalazły się częściowo gminy Brańszczyk i Rząśnik. Niektóre miejscowości oraz cała gmina Zabrodzie są obsługiwane bezpośrednio przez funkcjonariuszy pracujących w komendzie powiatowej w Wyszkowie.
Posterunki likwidowane były zresztą na terenie całego kraju. Zdaniem nowego rządu, nie były to jednak trafne decyzje. „Będziemy przywracać, tam gdzie jest to możliwe, i oczywiście w jakiejś perspektywie czasowej” – minister Błaszczak mówił niedawno na antenie RMF FM. – „Analizujemy właśnie tę sytuację, likwidowane posterunki policji… W Polsce lokalnej poczucie bezpieczeństwa musi być większe, a zapewnić poczucie bezpieczeństwa może policja”.
Podobnego zdania zdają się być wójtowie podwyszkowskich gmin, w których posterunki zlikwidowano. – Ale lokal trzymamy z wiarą, że kiedyś posterunek wróci – zaznacza wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul. Mowa o lokalu o powierzchni ok. 80 m kw. na piętrze budynku, w którym mieści się także Zakład Gospodarki Komunalnej.
- Oczekiwanie społeczeństwa jest takie, żeby posterunek był, żeby policja była widoczna, żeby była tu, na miejscu – dodaje Mieczysław Pękul. – My na pewno lokal bezpłatnie użyczymy. Nasza gmina jest specyficzna, ponieważ przez nasz teren przebiega droga krajowa nr 8, na której dochodzi do wielu wypadków.
Kłopot z zapewnieniem lokalu może mieć natomiast gmina Rząśnik, choć – jak zapewnia wójt Paweł Kołodziejski – na pewno siedzibę dla policji zapewni. Budynek, w którym dawniej znajdował się posterunek, został wyremontowany, obecnie mieści się tam klub seniora.
- Na pewno takie jest zapotrzebowanie społeczne, o czym mówiłem kilka lat temu, kiedy posterunki były likwidowane – mówi Paweł Kołodziejski. – Miało to nie zaważyć na czasie reakcji i chyba jest zachowany. Jesteśmy spokojną gminą, przestępczość nie jest większa niż na terenie innych samorządów. Jak wynika ze statystyk, jesteśmy wręcz najbezpieczniejszą gminą. Ale policja na pewno by się przydała. Będziemy się dostosowywać do potrzeb społecznych, a na razie czekamy na decyzje ministerstwa. 
Na decyzje czeka również wyszkowska Komenda Powiatowa Policji. – Analizujemy sytuację pod względem służb, wykrywalności, zagrożeń – krótko komentuje jej szef insp. Michał Toporkiewicz. – Decyzje będą podejmowane w późniejszym terminie zgodnie z linią resortu i, oczywiście, w porozumieniu z samorządami, ponieważ nie dysponujemy własnymi lokalami w gminach.
Jak wynika ze statystyk, przestępczość – nieznacznie – wzrosła tylko na terenie gminy Brańszczyk. – Policji w żadnej z gmin nie brakuje – zapewnia komendant. – Obecni są dzielnicowi, ruch drogowy, a to właśnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest dla mieszkańców najważniejsze.
Pewna powrotu jednostki policji na swój teren, bez względu na decyzje resortu, może być tylko gmina Zabrodzie. Od kilku tygodni trwają przygotowania do utworzenia tzw. zespołu prewencji. – Pomieszczenia czekają, biurka czekają, łącznie z kasą pancerną – podczas listopadowej debaty o bezpieczeństwie do policjantów i mieszkańców zwrócił się wójt Tadeusz Michalik.
Zespół powstaje, jak mówi komendant Toporkiewicz, nie ze względu na brak służb w tej gminie czy przestępczość, ale specyficzne położenie Zabrodzia, odległość od Wyszkowa i sąsiedztwo powiatu wołomińskiego. Zespół będzie tworzyło czterech policjantów: dzielnicowy i trzech funkcjonariuszy prewencji. Służby będą planowane o różnych porach dnia i nocy.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2015-12-31 08:26
~Mieszkaniec
Ile tu w Zabrodziu złego się wydarzyło w czasie kiedy nie było posterunku. Jego likwidacja była szczytem nieodpowiedzialności kogoś kto tą likwidację spowodował. Nie wiem kto to był ale po skutkach widać, że cel był co najmniej niejasny. Czy ktoś wie kto ten posterunek zlikwidował?
2015-12-31 05:58
~pl
Dobrze, że w końcu ktoś zdecydował się naprawić w Zabrodziu politykę gĺupich oszczędności i zakazu patrzenia przez obcych na ręce między innymi władzy a może także skutków osobistych rozgrywek.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa