GMINA SOMIANKA: Śpiewają wzruszająco, czysto, z całym oddaniem (foto)
Szesnaście zespołów (w sumie 61 wykonawców) z sześciu szkół wystąpiło na XVII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który 10 stycznia odbył się w szkole w Jackowie Górnym. Do finału powiatowego jury zakwalifikowało zespoły z Jackowa Górnego, Popowa Kościelnego i Woli Mystkowskiej.
Przybyłych (sala była wypełniona po brzegi), m.in. europosła Jarosława Kalinowskiego, władze gminne i powiatowe, dyrektorów szkół, ks. Remigiusza Stacherskiego, Andrzeja i Henrykę Rucińskich, uczestników przeglądu i ich opiekunów, powitała Teresa Pawlak, dyrektor szkoły w Jackowie Górnym,.
Przegląd kolęd i pastorałek w Jackowie Górnym, połączony z finałem WOŚP, odbywa się po raz szesnasty. Tym razem występujących oceniało czteroosobowe jury: Cecylia Żmijewska (emerytowana nauczycielka), Marzena Kuchta (dyr. GOK w Somiance), Andrzej Niemierowicz (śpiewak, organista, wykładowca Akademii
Muzycznej w Łodzi), ks. Remigiusz Stacherski (proboszcz parafii w Popowie Kościelnym). Jurorzy zwracali uwagę na dobór repertuaru, dykcję, czystość wokalną i ogólne wrażenie artystyczne.
Zespoły występowały w trzech kategoriach wiekowych, każdy mógł maksymalnie uzyskać 48 punktów.
W kategorii A (kl. I – III) z liczbą 45 punktów zwyciężyli uczniowie z Jackowa Górnego: Wiktoria Gołdys, Anna Skura, Alicja Świercz, Jan Kalinowski, Krystian Pawłowski (opiekun Aleksandra Kalinowska; zaśpiewali „Do Jezusa, do Betlejem”).
W kategorii B (kl. IV-VI) najwyżej został oceniony (45 punktów) zespół z Popowa Kościelnego: Paulina Lewandowska, Katarzyna Majewska, Piotr Żmijewski, akompaniowali Artur i Adam Rączkowscy (Ewa Gajewska; „Biedne Betlejem i złota Jerozolima”).
W kategorii C (gimnazja) najwięcej (42) punktów uzyskał zespół z Woli Mystkowskiej: Olga Kaczmarczyk, Aleksandra Kalinowska, Weronika Wasilewska (Agnieszka Ślubowska; „Dziś w stajence”). Jury dodatkowo wyróżniło: Nikolę Gromoł z PSP w Somiance i Wiktorię Szczesną z PSP w Ulasku (kat. A) oraz Huberta Sobolewskiego z PSP w Woli Mystkowskiej (kat. B).
Wszyscy występujący otrzymali dyplomy i upominki, podziękowania ich opiekunowie.
- To jest niesamowicie wzruszające i piękne wydarzenie – komentował już w poniedziałek, w I Programie Polskiego Radia Andrzej Niemierowicz. – Corocznie przyjmuję zaproszenie jako juror tego przeglądu, żeby podziwiać, zachwycać i cieszyć się postępami dzieci, które przechodzą artystyczną metamorfozę, ale też przechodzą do kolejnych grup wiekowych. To jest piękny dowód kolędowania i muzykowania w okresie świąt Bożego Narodzenia, pielęgnowania tradycji. Gorzką pigułką jest jedynie konieczność ocenienia tych występów, ponieważ dzieci śpiewają wzruszająco, czysto, z całym oddaniem. Cieszy to, że młodzi ludzie śpiewają; żal, że później gdzieś to się rozmywa, ginie. Ale u źródeł istnieje i tym się cieszmy.
ES
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!