Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Polska wiara przetrwa niejednego cara
22 stycznia, w 153. rocznicę wybuchu powstania styczniowego Prawo i Sprawiedliwość zaprosiło na uroczystość do Kamieńczyka, gdzie znajduje się pomnik powstańców. - Dziękuję państwu, że tę tradycję pielęgnujecie, pamiętacie o tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Ta pamięć jest bardzo charakterystyczna dla mieszkańców tego regionu – do zebranych zwrócił się Marek Zagórski, sekretarz stanu w ministerstwie skarbu. 
Pomnik, prawdopodobnie z okresu międzywojennego, znajduje się na terenie dawnego cmentarza w Kamieńczyku. - Zostali tu pochowani ci, którzy polegli w potyczce mającej miejsce w niewielkim oddaleniu od Kamieńczyka, mówi się, że pod Fidestem – poinformował historyk Adam Mickiewicz. - Miała miejsce 12 marca 1863 r. Informacje na temat tego wydarzenia są dość skąpe, momentami sprzeczne.
Po stronie polskiej walczyło ok. 200 powstańców, rosyjskiej - ok. 700 żołnierzy. - Według różnych źródeł zginęło od 3 do 14 osób – kontynuował Adam Mickiewicz. - Najprawdopodobniej oddziałem dowodził Józef Jankowski, jeden z najsławniejszych dowódców powstania, który został powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej w lutym 1964. W opracowaniach pojawiają się również informacje, że dowodzić mógł Jan Matliński, wcześniej zasłużony w bitwie o Węgrów.
Marek Zagórski mówił o dwóch postawach oceniających liczne zrywy Polaków walczących o niepodległość: - Można spojrzeć z perspektywy, że powstanie od samego początku nie miało szans, ale jednocześnie było wyrazem determinacji ówczesnych żołnierzy walczących o niepodległość Polski, wyrazem ich przekonania, że nie można stać z założonymi rękami, że należy walczyć o Polskę, o tożsamość narodową. Druga postawa, ku której wszyscy się tutaj skłaniamy, jest taka, że gdyby nie te zrywy, to dzisiaj nie byłoby Polski, nie byłoby nas, naszej tożsamości, tego, z czego jesteśmy dumni na co dzień. Za tę lekcję powinniśmy dzię-kować powstańcom, naszym bohaterom. 
Modlitwę w ich intencji odmówili proboszcz parafii w Kamieńczyku ks. Kazimierz Klepacki oraz ks. dziekan Zdzisław Golan. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele PiS z przewodniczącym Waldemarem Sobczakiem, środowisk kombatanckich, mieszkańcy Kamieńczyka. W uroczystości wzięli udział również członkowie Związku Piłsudczyków. Ich przewodniczący Konrad Wróbl odwołał się do analizy powstania dokonanej przez Józefa Piłsudskiego. - Puszcza Biała to region, który przyjmował powstańców, szkolił ich, ale również atakował. Dlaczego ten teren był taki ważny? Dlatego, że w 1861 r. ruszyła linia kolejowa przez Łochów. Budowali ją pułkownicy Puszczy Białej. Tutaj działali i ginęli świetni oficerowie – podkreślił. - Te okolice powinny być dumne z powstania styczniowego. To w Ostrowi Maz. zrodziło się piękne hasło, słowa ludu puszczańskiego: „Polska mowa, polska wiara przetrwa niejednego cara”. I to się ziściło.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-12-19 17:12
~czytelnik
kolej Wawa-Petersburg ruszyła w 15.12.1862, znowu pomyłka ...
2016-12-19 17:08
~czytalenik
stracony w Cytadeli w 1964 ? chyba zmienić trzeba z 9 na 8
2016-02-09 23:09
~Josef
Powszechnie też wiadomo, ze powstanie styczniowe upadło kiedy car ogłosił zamiar uwłaszczenia chłopów. No i tyle było w powstaniu pożytku z chłopów. ps.Kamieńczyk i Fidest to nie Puszcza Biała :)
2016-02-06 21:24
~wawa
KAŻDY przeciętny Polak (również nim jestem) wie o tym że powstanie wybuchło z powodu ogłoszenia tzw "branki".Ruscy byli litościwi z tej prostej przyczyny że nie chcieli zabijać przyszłych sołdatów po wcieleniu do carskiego wojska na drugi dzień.Najprawdopodobniej jedną salwą wybili miejscowym chłopom mażenia niepodległościowe (jeżeli je mieli).Całkowicie popieram wpis z 22.02.Nie pis tylko wpis.
2016-02-06 14:31
~~!
Panie "wawa" jakiś ty mądry człowiek, na każdy temat wiesz wszystko najlepiej. Dzięki tobie wiemy, że ruscy mogli zrobić rzeź a nie zrobili, magli zabijać a nie zabijali Czy aby tacy litościwi? A wszystkiemu był winien PIS i jego prezes!!!
2016-02-06 12:00
~wawa
Rosjanie nie chcieli zabijać poborowych.Dlatego tak mała liczba zabitych.
2016-02-05 22:02
~gorszy sort i gestapo
Chłopi mieli powstanie tam gdzie teraz wyborcy PiS. Mówienie o ludzie puszczańskim, który walczył, to ściema. Było, to powstanie szlachty i mieszczaństwa czyli może 30% społeczeństwa.Reszt, czyli większość była bezwolną ciemną, pańszczyźnianą masą. Jedyna korzyść z tego Powstania, to zniesienie pańszczyzny. Dlaczego nie promujemy ludzi zasłużonych dla rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego kraju? Bohaterów walki na prawdę już doceniliśmy. Jak zwykle katujemy się martyrologią, którą PiS wykorzystuje do swoich politycznych celów. Komunizm i zawiść do każdego, kto się dorobił nas niszczy. W ten sposób nie zbudujemy bogatej Polski.
2016-02-05 21:07
~wawa
Pis szuka wszędzie na siłę heroizmu i martyrologii narodu Polskiego.Mieszanka połączona z uczuciami religijnymi może wybuchać i o to chodzi.Kiedy wybuchnie zadecyduje prezes.
2016-02-04 20:45
~wawa
Mogło nie być żadnego wielkiego zrywu i żadnej bitwy.Jedna salwa z kilkuset ruskich luf w powietrze i kilka rykoszetów,kilku zabitych a reszta chłopów uciekła.Salwa ze stu luf to śmierć ?? pięćdziesięciu.Salwa z 700 ??? Ruscy nie zrobili rzezi a mogli.
2016-02-04 18:14
~A.K.
Też bym przyszedł ale póki Sobczak firmuje wyszkowski PiS wielu ludzi to odstrasza.
2016-02-03 16:16
~...
sw. Franciszek na składaczku kosynierem!!!! Haaaahahahahaha!!!!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa