Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Za czyn 2015 (foto)
Tradycyjnie w tłusty czwartek zostały wręczone nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego „Za czyn”. Nagroda ta, w wysokości 1000 euro, w pięciu kategoriach, przyznawana jest wyróżniającym się osobom, organizacjom, firmom za szczególne dokonania w tych dziedzinach.
Uroczystość odbyła się 4 lutego w Klubie MOZI. Przybyłych, wśród nich wielu samorządowców, powitała Maria Gajewska, dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu. Galę poprowadził Krzysztof Arbaszewski, naczelnik wydziału edukacji starostwa.
To była już dziewiąta edycja nagrody „Za czyn”, wcześniej starosta wyszkowski przyznawał nagrodę „Zaczyn”. Do kapituły, powołanej przez starostę Bogdana Pągowskiego na czas V kadencji w składzie: wicestarosta Adam Mróz (przewodniczący), radny powiatowy Paweł Deluga, kapelmistrz Józef Bieganowski, kierownik TZD MODR Agnieszka Powierża, właściciel Pomelu Paweł Trzciński, radny gminny i nauczyciel w-f w Zabrodziu Piotr Nida, dyrektor POKiS Maria Gajewska, wpłynęło aż 18 wniosków, rozpatrzono (z powodów formalnych) 17. 
- W tym roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków – podkreślił starosta – oczywiście kapituła miała wiele pracy. Gratuluję wszystkim nominowanym. 
 
Za „działalność promocyjną” nagrodę otrzymał Związek Piłsudczyków RP Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego – Okręg Nadbużański w Wyszkowie
- Jest obecny na wszystkich imprezach lokalnych o charakterze patriotycznym – uzasadniał K. Arbaszewski. – Jest inicjatorem powstania w Wyszkowie pomnika Grupy Operacyjnej „Wyszków”, organizuje wydarzenia krzewiące patriotyczną kulturę, wydarzenia edukacyjne, spotyka się z młodzieżą. Jest pomysłodawcą i organizatorem „Przeglądu pieśni legionowych”, organizatorem corocznego „Biegu Niepodległości”. Szczególną zasługą działaczy związku jest wydanie książki „Działania Grupy Operacyjnej Wyszków w Kampanii Wrześniowej 1939 r.”,
Prezes koła Konrad Wróbel, dziękując za nagrodę, podkreślił, że Okręg Nadbużański jest wiodącym w Polsce. Zapewnił, że nadal będzie aktywnie pracować.
W tej kategorii zgłoszono też rodziców, słuchaczy i sympatyków Studia Piosenki Ireny Zdunek.

W dziedzinie „sport” nagrodzono drużynę seniorów futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków
-  Futbol amerykański na ziemi wyszkowskiej  to znamię czasu – skonstatował prowadzący. – Drużyna ta zaprezentowała wiele ciekawych inicjatyw. W kategorii futbolu amerykańskiego zajmuje III miejsce w Polsce. Jeżdżą po całej Polsce, pozyskują nowych kibiców, wszędzie promują nasze miasto, inspirują dzieci i młodzież do walki o swoje marzenia.
- Jesteśmy szczęśliwi – dziękował za wyróżnienie przedstawiciel drużyny.
Zgłoszony do nagrody był także kierowca rajdowy Kacper Terlikowski. 

W dziedzinie „kultura” „Za czyn” otrzymała Gmina Brańszczyk.
- Głównym celem i głównym motywem, który zdecydował o przyznaniu nagrody, było stworzenie skansenu w Brańszczyku, natomiast celem skansenu było zachowanie tradycji, wiejskiej kultury oraz poszanowanie dziedzictwa narodowego. Wyrażamy przekonanie, że na tym państwo nie zakończą i będą dalej rozwijali skansen – zaznaczył Krzysztf Arbaszewski.
- Bardzo się cieszę się, że to piękne dzieło zostało dostrzeżone i dostało nagrodę – odpowiedział wójt Mieczysław Pękul. – Powstaje od dwóch lat. Mamy już ponad 600 eksponatów, wszystkie zbiory to dary od mieszkańców gminy. 
Podziękował staroście i zarządowi powiatu, bo skansen jest na działce użyczonej przez powiat.
Nominowani byli również: Andrzej Rębowski, Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych FormAT, Studio Piosenki Ireny Zdunek oraz Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku.

W dziedzinie „działalność innowacyjna w gospodarce” uhonorowano Zakład Mięsny „Kamieńczyk” Ireny, Jana i Dariusza Kaliszów.
 - Firma powstała w 2003 r. Zakład specjalizuje się w rozbiorze mięsa wołowego. Prowadzi szeroko rozwinięty handel w Europie Zachodniej i na rynku krajowym. Oferuje towar w formie świeżej i mrożonej. Zdolność produkcyjna zakładu wzrosła do 300 ton mięsa tygodniowo, zatrudnienie wynosi ok. 80 osób.
– Mamy kolejne plany do realizacji, myślę, że w najbliższych latach zwiększymy zatrudnienie – dziękował za docenienie ich pracy przedstawiciel właścicieli.
Pozostali nominowani to: Społem PSS w Wyszkowie i Quad/Graphics Europe Sp. z o. o. Drukarnia Wyszków.
 
W dziedzinie „działalność społeczna” kapituła „Za czyn” przyznała wyszkowskiemu Stowarzyszeniu Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w kontakcie”.
- Stowarzyszenie udziela pomocy rodzinom i dzieciom z różnorodnymi zaburzeniami, przede wszystkim pomaga, kiedy występuje zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zaburzenia zachowania, zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia odżywiania i wydalania, upośledzenie umysłowe i zaburzenia uczenia się, tiki. Ściśle współdziała z rodzicami i placówkami specjalistycznymi. 
- Stowarzyszenie jest bardzo młode, niedawno świętowaliśmy 1. rok naszej działalności i sama nominacja była dla nas wyróżnieniem, nie liczyliśmy na nagrodę – dziękowała w imieniu swoim i podopiecznych przedstawicielka stowarzyszenia. 
 

 
Nominowani byli także: Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe „Szkoła z Tradycjami” w Jackowie Górnym, Sławomir Stanisław Wróbel z Gulczewa i Klub Seniora „Bosewskie Starszaki” z Bosewa Starego.
I właśnie „Bosewskie Starszaki” otrzymały od starosty, na wniosek kapituły „Za czyn”, nagrodę specjalną.
- Kiedy wjeżdżamy do centrum miejscowości, dostrzeżemy piękny park, który jest idealnym miejscem spotkań, gdzie integruje się lokalna społeczność, ale również goście z zewnątrz – chwalił prowadzący. – W środowiskowym parku zasadzono kilkaset drzew i krzewów, powstały ścieżki z tłucznia. Stowarzyszenie prowadziło też działalność kulturalną. 
- Jesteśmy klubem seniora już pięć lat, robimy wiele ciekawych rzeczy, służymy naszej społeczności i naszej gminie. Największym naszym przedsięwzięciem jest urządzenie pięknego parku w naszej wsi, z ogromnym wkładem pracy naszych seniorów – dziękowała wszystkim, którzy pomagali w tym przedsięwzięciu, jedna z seniorek.
Podczas tejże uroczystości Wojciech Kowalski (25 lat) i Rafał Komorowski (16 lat), również mieszkańcy gm. Zabrodzie, zostali uhonorowani przez starostę dyplomami uznania i nagrodami rzeczowymi za uratowanie życia ludzkiego. W ub. roku w Podgaci wynieśli mężczyznę z płonącego budynku, narażając własne życie. Dyplomy wręczył im mazowiecki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Józef Galica.
-  To był normalny, ludzki odruch, myślę, że każdy by tak zareagował – w imieniu wyróżnionych skromnie podziękował Wojciech Kowalski.

 
Wyróżniony Herbem Powiatu

Herbem Powiatu Wyszkowskiego – za szczególne zasługi na rzecz rozwoju samorządności i wspólnoty powiatowej, dla rozwoju i promocji Powiatu Wyszkowskiego – został wyróżniony gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, w latach 2008-2015 komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, mieszkaniec gm. Zabrodzie. Za uratowanie ludzkiego życia starosta uhonorował Wojciecha Kowalskiego i Rafała Komorowskiego, również miesz-kańców gm. Zabrodzie.
27 stycznia 2016 r. Rada Powiatu w Wyszkowie, na wniosek zarządu OSP w Wyszkowie, jednogłośnie zdecydowała o wyróżnieniu Herbem Powiatu Wyszkowskiego Wiesława Leśniakiewicza. Wyróżnienie to gen. Leśniakiewicz odebrał 4 lutego podczas gali wręczania nagród starosty „Za czyn”. 
- Gen. Leśniakiewicz przyczynił się do tego, że te nasze ochotnicze straże pożarne wyglądają inaczej niż 10 lat temu – podkreślił starosta Bogdan Pągowski, jednocześnie prezes Oddziału Powiatowego ZOSP. – Wyposażone w nowoczesny sprzęt potrafią zachować się w różnych sytuacjach kryzysowych tak, jak powinien zachować się zawodowy strażak. To m.in. zasługa pana generała. Współpraca z nim to czysta przyjemność, jest to niezwykle skromna i sympatyczna osoba.
- 37 lat temu rozpoczynałem służbę zawodową, jeszcze wtedy nie było Państwowej Straży Pożarnej. Ta formacja powstała dopiero w 1992 r. Ale służbę w straży pożarnej zaczynałem jako ochotnik w mojej rodzinnej miejscowości, w Jordanowie. I chociaż po 37 latach zdejmuję mundur zawodowego strażaka, nadal strażakiem pozostanę – zaznaczył Wiesław Leśniakiewicz. – W moim życiu zawodowym otrzymywałem wiele wyróżnień i odznaczeń, ale to wyróżnienie jest dla mnie szczególne, bowiem mieszkańcem tego powiatu jestem dopiero od kilku lat. Jestem wdzięczny, że rada powiatu doceniła moje skromne wysiłki, które zmierzały do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tego pięknego powiatu. 
Generał, dziękując za wyróżnienie, przypomniał, że w 2003 r. otrzymał (od starosty Justyny Garbarczyk – ES) nagrodę „Zaczyn”.
- Uznałem, że muszę uczynić coś dobrego dla tego regionu, po to, żeby zasłużyć na tę nagrodę. Wtedy byłem komendantem wojewódzkim PSP na Mazowszu.
- My również jesteśmy dumni, że mamy takiego współmieszkańca – orzekł prowadzący uroczystość Krzysztof Arbaszewski.
W części artystycznej, z przebojami muzyki karnawałowej, wystąpili artyści z Warszawy: Agata Marcewicz-Szymańska (sopran), Tomasz Piluchowski (tenor) i Robert Skiera (pianino).
 
Elżbieta Szczuka
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-02-15 18:03
~Do 933
żeby tylko piwnicy nie rozwaliło!
2016-02-14 09:33
~()
proponuję zmianę na "zacier"
2016-02-11 09:25
~ja
Komitet rzeczywiście organizował imprezy otwarte, oj oj stwierdził fakt i tyle. takie przedsięwzięcie jak obchody 100-lecia to było ogromne wyzwanie, które powiodło się, myslę, że niepredko ktos to powtórzy.
2016-02-10 23:43
~oj-oj
Imprezy Komitetu , poza balem absolwentów, były otwarte, komitet zapraszał na nie wszystkich. Poszukaj zaproszeń , najlepiej w papierowych gazetach wtedy się przekonasz
2016-02-10 21:53
~do ~oni i ~ja
Nie popieram partyjniackich kryteriów stosowanych przez kapitułę przy tym konkursie ale Komitet Organizacyjny 100-lecia LO zorganizował obchody o ograniczonym dostępie dla osób spoza grona absolwentów a właściwie to były to imprezy prawie wyłącznie z udziałem i dla absolwentów. A za organizację imprez zamkniętych nagród się nie przyznaje
2016-02-10 19:43
~oni
komisja za czynu daje nagrody po znajomości? dla komitetu 100-lecia należały się ze cztery nagrody: promocja, kultura, społeczna a nawet sport pamietając np. o maratonie czy meczu piłkarskim
2016-02-10 16:34
~ja-ja
Komitetowi 100-lecia LO starosta gdyby chciał, mógłby dać nagrode specjalną , tak jak Bosewskim Starszakom. Ale nie chciał, wybrał strażaków z Gulczewa. W tym roku strażak z Gulczewa pan Wróbel tez został zgłoszony.
2016-02-10 15:17
~ja
gratuluję wszystkim nagrodzonym, ale nie mogę powstrzymać się od komentarza, Piłsudczycy dostali za promocyjną działalność nagrodę, z całym szacunkiem, w zeszłym roku Komitet Organizacyjny 100-lecia LO został pominięty a pamiętam, że do swoich działań przyciągnął wszystkich mieszkańców m.in. różnorodnością imprez i ciekawymi pomysłami, ale chyba nie miał tzw. chodów:( no nie mogę tego pojąć
2016-02-08 17:22
~Scarlett O'hara
i ,, Przeminęło z wiatrem" albo bliżej z naszego regionu - to już się nie wróci!
2016-02-08 17:16
~Godna polecenia impreza.
Oprawa muzyczna a i choreograficzna za sprawą aparatury nagłaśniającej na wysokim poziomie.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa