Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Pasja lekiem na codzienność
Mówię nieskromnie: jestem artystką, mam talent. Co wezmę do ręki, przetworzę, a nie każdy to potrafi. Nauczyłam się doceniać swoją wartość – mówi Wanda Dąbrowska, która w każdej, najbardziej niepozornej rzeczy potrafi dostrzec potencjał artystyczny. Z odpadów naszej rzeczywistości wyczarowuje brosze, kolczyki, puzderka, kwiaty, dając drugie życie przedmiotom skazanym na niebyt.  
Wanda Dąbrowska pracuje w Zespole Szkół w Leszczydole-Nowinach, uczy plastyki i techniki, prowadzi edukację artystyczną. Z dziećmi dzieli się pasją tworzenia, zachęca do kreatywności i własnego spojrzenia na świat i sztukę. Kluczem do tworzenia jest świadomość tego, co chce się przekazać i oryginalny pomysł na to. Dlatego szkoła jest dobrym miejscem dla artystki jej pokroju, ponieważ dzieci mają naturalną potrzebę tworzenia i wielką wyobraźnię, wrażliwość. Marzenia Wandy Dąbrowskiej wykraczają jednak poza pracę pedagoga.   
– Lubię swoją pracę, tylko nie czuję do końca możliwości spełnienia się – tłumaczy swoją pasję kreowania niezwykłego świata metodą upcyklingu, czyli twórczego przetworzenia odpadów.  Wśród materiałów przez nią wykorzystywanych są m.in. pojemniki na jajka, blaszki, styropian, skrawki materiału, skóry, koronki, pasmanteria, kora, skórki z pomarańczy, plastikowe butelki, pestki (można na nich malować), gazety, owoce drzew, piórka, pleksi. Z tych pospolitych rzeczy tworzy rzeczy niezwykłe i niepowtarzalne, bowiem pani Wanda nie robi dwóch jednakowych przedmiotów. 
– Wszystko może być materiałem, to kwestia spojrzenia na to – przekonuje, pokazując estetyczne cudeńka, powstałe z tych, wydawałoby się, niepotrzebnych rzeczy: pudełeczka, biżuterię, witraże, guziki, torebki, wisiory, lampki, listki, kwiatki, brosze, aniołki, pocztówki, bombki, palmy wielkanocne. Są to przedmioty zarówno praktyczne, jak i nadające się na oryginalne prezenty, nadające wnętrzu niepowtarzalny charakter. Zachwyca nie tylko różnorodność materiałów i wyobraźnia twórcza, ale i wachlarz stosowanych technik. Wanda Dąbrowska swobodnie posługuje się technikami graficznymi, decoupage, scrapbooking, maluje, szkicuje, rzeźbi w masie solnej i paper mache, wykonuje linoryty, plakaty, kolaże, nieobce jest jej również szycie i szydełkowanie. Rodzicom poleca zabawę z dziećmi bańkami mydlanymi. Do wody mydlanej dodaje się barwniki i rozpryskuje bańki na papierze. 
Artystka swoimi dziełami obdarowuje znajomych, chętnie wykonuje je na zamówienie i sprzedaje, choć ma wtedy poczucie rozstawania się z własnym dzieckiem.  
– Jak daję wybranej osobie, od serca, wiem, że nie wyrzuci, nie pobrudzi. Jak sprzedaję, nie wiem, mam niemą prośbę: zaopiekuj się tym – wyjaśnia, że w przedmiotach jest zawarta część artysty i jego emocje.   
Zaprasza zainteresowanych do współpracy: chętnie podejmie się np. prowadzenia zajęć z dziećmi czy wykonania prac na zamówienie, przyjmie potrzebne do pracy materiały.
 
Z pasją i w 100 procentach 

Specyficzne spojrzenie na świat Wandy Dąbrowskiej przejawia się również w jej pracy pedagogicznej i stosunku do ludzi. Jej życie to nie tylko sztuka, jest w nich również cierpienie, choroba, mimo to stara się widzieć w nim to, co pozytywne. Przechodziła ciężkie chwile, straciła pracę, a na utrzymaniu miała dzieci i mieszkanie. Przetrwała kryzys, w dużej mierze dzięki przyjaciołom, którzy pospieszyli jej z pomocą.
– Gdyby nie przyjaciele…  Jak nie wierzyć w dobroć ludzi? – kiwa głową. 
Nauczyła się, że nie ma nieciekawych ludzi, każdy jest niepowtarzalny i obdarzony talentami. 
W szkole prowadzi zajęcia plastyczne i przygotowuje przedstawienia, akademie. Zapamiętała m.in. przedstawienie „Brzydkie kaczątko”, w którym uczniowie sami intuicyjnie dobrali role. Wystawiono je przed uczniami ze szkoły specjalnej. Praca nad sztuką i reakcje widzów dotąd są wspominane. Pracuje z przyjemnością, uważa, że każde dziecko nosi w sobie potencjał, trzeba tylko je pochwalić. 
– Uczeń przynosi pracę i pyta: będzie za to trójka? Ja na to: to jest piękne, postawię piątkę. Obserwowałam całą godzinę, jaki wysiłek w to wkładał, starał się – tłumaczy.  – Uważam, że każdy człowiek ma to w sobie, tylko nie wie o tym. 
Filozofię tę przenosi na tworzenie, skrawki materiałów mają duży potencjał. Podobnie ludzie. Nawet odrzuceni przez otoczenie i uważani za nieciekawych, gdy trafią na przyjaciela, mogą rozkwitnąć. Dlatego pani Wanda swojej pracy i przyjaciołom poświęca się w 100 procentach.  
Pasję artystyczną nosi w sobie od dziecka, również jej mama była uzdolniona, pięknie rysowała i projektowała ubrania. W jej ocenie tworzenie ma wielką wagę: pomaga w budowaniu poczucia wartości, jest odskocznią od problemów dna codziennego, wycisza, pomaga w życiu, podobnie jak sprawdzeni przyjaciele.
– O moich bólach wiedzą tylko oni, potrafię wykrzyczeć, wypłakać, ale dużo noszę w sobie. Tworzenie pomaga mi to rozładować – przekonuje. – Taka pasja jest potrzebna w życiu.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-02-13 12:32
~moja zaś
haftowała
2016-02-13 12:08
~Recykling
czyli odtwarzanie ze śmieci ze względów ekologicznych obecnie jest modny. Kiedyś była to konieczność. Moja babka taką twórczość miała też w genach.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa