Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Nie zazdroszczę osobom widzącym: Dawid Głowacki - wyjątkowy mieszkaniec powiatu wyszkowskiego
Niewidomy od urodzenia Dawid Głowacki jest jednym z najlepszych pływaków w Polsce. Ale nie tylko to czyni go wyjątkowym mieszkańcem Wyszkowa. Otwarty na świat Dawid jest wspaniałym przykładem na to, jak pokonywać przeszkody, mimo przeciwności osiągać cele, realizować marzenia. – Był czas, kiedy zastanawiałem się, jakby to było, gdybym widział – wspomina. – Ale teraz myślę, że nie jest najgorzej i że może tak już zostać. Nie zazdroszczę osobom widzącym, bo wiem, że mogę osiągnąć to samo.
23-letni Dawid jest najmłodszym z trzech braci. Był wcześniakiem, nie widzi od urodzenia. – Ważył zaledwie kilogram – wspomina jego mama. – Szpital w Wyszkowie był wówczas zamknięty. Dawid urodził się w Ostrowi Maz., dwa miesiące leżał w inkubatorze, ale nie zakryli mu oczu.
Pierwsze diagnozy brzmiały dramatycznie: Dawid miał nie chodzić, nie słyszeć i nie widzieć. Na szczęście okazały się mocno przesadzone. Rodzice i tak jeździli po specjalistach, szukali fundacji i stowarzyszeń, które pomogą w rehabilitacji. – Chcieliśmy ratować oczy – mówi mama pływaka. Pomoc obiecał m.in. lekarz prowadzący eksperymentalne leczenie. W wieku 3 lat Dawid przeszedł operację, która jednak nic nie dała. – Przeszliśmy długą drogę – podsumowuje pani Głowacka.
Od początku zależało jej, by syn prowadził życie jak każde dziecko. Zapisała go nawet do jednego z wyszkowskich przedszkoli. – Rówieśnicy bardzo się nim opiekowali – wspomina. – Gdy coś mu upadło, cała grupa biegła, by mu to podać.
Dopiero na jednym ze spotkań stowarzyszenia wspierającego niewidome dzieci nauczycielki ze szkoły w Laskach uświadomiły jej, że ta sytuacja nie jest dla Dawida korzystna. Wbrew pozorom dziecko nie uczyło się samodzielności.
I tak Dawid w wieku 6 lat trafił do jednego z największych ośrodków edukacyjnych dla niewidomych w Polsce – do Lasek. Tam ukończył podstawówkę, gimnazjum i liceum. Obecnie uczy się informatyki w szkole policealnej, również w Laskach, a konkretnie dostosowywania sprzętu do potrzeb osób niewidomych. Sam zresztą bez problemów korzysta z komputera, dzięki programom dla niewidomych doskonale porusza się po Internecie. – Myślę jeszcze o nauce masażu – dodaje Dawid.
To w Laskach zaraził się pasją pływania. W V klasie chodził na zajęcia z całą grupą. Trener pokazał Dawidowi styl klasyczny i dostrzegł w uczniu talent. W VI klasie rozpoczęły się już intensywne treningi.
Obecnie Dawid trzy razy w tygodniu trenuje w Laskach, a w weekendy na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W wakacje bezpłatnie korzysta z wyszkowskiej pływalni. Podczas zgrupowań treningi odbywają się już codziennie. Najlepsze wyniki osiąga w stylu klasycznym (żabka), w zawodach stylem dowolnym najczęściej wybiera kraula. 
W jego pokoju mama ustawia kolejne puchary i wiesza medale, w tym te najważniejsze, srebra zdobyte w 2011 r. na Mistrzostwach Świata Niewidomych w Turcji. Dawid należy do kadry Polski, jest aktualnym mistrzem Polski Osób Niepełnosprawnych na dystansach 50m i 100m w pływaniu stylem klasycznym. W ubiegłym roku zdobył cztery medale w klasie S11 (całkowicie niewidomi oraz z poczuciem światła, ale bez rozpoznania przedmiotów): 50m i 100 m stylem dowolnym (srebrne medale) oraz 50m i 100 m stylem klasycznym (dwa złote krążki). Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymuje od gminy Wyszków sportowe stypendium.
Głównym jego celem na ten rok są kwalifikacje olimpijskie. – Powinno się udać – mówi zawodnik. – A jak się nie uda, będę trenował dalej. To coś, co lubię, co mi wychodzi.
Dla Dawida sport to nie tylko pasja, osiągnięcia, ale i ogólny rozwój. – Osoby widzące mają więcej ruchu. Dla niewidomych jakakolwiek aktywność sportowa wiele znaczy – podkreśla. Oczywiście, jak każdego nachodzą go chwile zwątpienia. – Czasami jest ciężko, myśli się, czy warto wkładać tyle wysiłku, ale kiedy pomyślę o osiągnięciach, wiem, że warto – podkreśla Dawid. – Wciąż bardzo lubię pływać, nie chodzę na treningi z poczuciem, że muszę. Wiem, że to, co już osiągnąłem, to i tak dużo, ale chcę pływać dalej.
Dawid bardzo stara się być samodzielnym. – Odkąd skończył 18 lat, już nie chciał, żebym jeździła z nim na turnusy rehabilitacyjne – mówi jego mama. Sam jeździ do Lasek, na sportowe obozy, doskonale porusza się po Warszawie, sam podróżuje po całej Polsce i wyjeżdża za granicę. – On w ogóle jest takim podróżnikiem – dodaje mama.
- Lubię jeździć, zawierać nowe znajomości i oczywiście komputer – o swoich zainteresowaniach opowiada Dawid. Jest odważny i otwarty na nowości. W 2011 i 2013 r. bez wątpliwości i z ciekawością wybrał się na 10-dniowe obozy żeglarskie.
Niepełnosprawność, a przez to brak samodzielności najmocniej dokuczały mu w wieku nastoletnim. – Latem, kiedy chłopcy stali pod blokiem, mówiłam: chodź Dawid, wyjdziemy na dwór. Ale przeszkadzało mu, że nigdzie nie może wyjść sam – wspomina jego mama. – Dlatego chciał widzieć.
- Był czas, kiedy zastanawiałem się, jakby to było, gdybym widział – wspomina. – Ale teraz myślę, że nie jest najgorzej i że może tak już zostać. Nie zazdroszczę osobom widzącym, bo wiem, że mogę osiągnąć to samo.
Nauczyciele w Laskach nauczyli go, jak być samodzielnym. – Ale do pewnego stopnia – dodaje Dawid. – Dobrze by było przekonać się, jak funkcjonuję w normalnym świecie, w innym środowisku. Dlatego chciałbym pójść na normalne studia. W Laskach mieszkam w internacie, gdzie podają jedzenie. A chciałbym nauczyć się, jak samemu je sobie zapewnić, po prostu nauczyć się radzić sobie samemu. Kiedy jest się niewidomym, ludzie albo robią wszystko za ciebie, albo jesteś niezauważalny. Ale nawet gdybym był niezauważalny, mogę coś z tym zrobić, poprosić kogoś o pomoc. Poradziłbym sobie. Zwłaszcza, że teraz coraz więcej obiektów dostosowanych jest do osób niepełnosprawnych, niewidomych. Nie lubię podejścia, jakie mają niektórzy niepełnosprawni, że wszystko im się należy. Chcemy być przecież normalnie traktowani, jak każdy. 
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-02-15 17:41
~Beata , kanał TY Kultura
to i z falami morza Dawid z pewnością wie najlepiej jak się rozprawić .
2016-02-13 12:34
~Tyflologia,alfabet Breill'a
przoduje w tym Grzegorzewska ale w życiu prym wiodą audiobuki
2016-02-13 12:28
~Osoby niewidome i niedowidzące
są wyuczone, przystosowane do życia za pomocą bardziej siłą rzeczy wrażliwych receptorów odbioru intelektualnego takich jak np. słuch, odbieranie wibracji. By się nie ośmieszyć, pomagać należy w sposób umiejętny, na poziomie. Katolicki Ośrodek dla Niewidomych w Laskach pod każdym względem reprezentuje wysoki poziom.
2016-02-11 14:11
~Monika
Pełen szacunek dla Ciebie !
2016-02-11 08:22
~Tik tak
Tak trzymaj Dawid
2016-02-11 07:43
~Beata
Panie Dawidzie ,gratuluję osiągnięć sportowych i wielkiej życiowej siły,której tak często nam brakuje.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa