Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: "Za czyn" dla gminy
Gmina Brańszczyk otrzymała Nagrodę Starosty „Za czyn 2015”. Tytuł i 1.000 euro przyznano jej w uznaniu wysiłku przy stworzeniu i rozbudowie skansenu. Wyróżnienie 4 lutego w wyszkowskim klubie Mozi odebrali wójt Mieczysław Pękul i jego zastępca Andrzej Łapiński.   
Gmina była zgłoszona w kategorii kultura, nagroda ma podkreślać szczególne zasługi w organizacji i upowszechnianiu kultury, edukacji kulturalnej i kultywowaniu tradycji regionalnych. Konkurentami gminy Brańszczyk byli: Andrzej Rębowski, Stowarzyszenie Form Artystycznych i Turystycznych „Format”, Studio Piosenki Ireny Zdunek i Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku. Zgłoszenia rozpatrywała kapituła w składzie: przewodniczący wicestarosta Adam Mróz, radny Paweł Deluga, sekretarz Maria Gajewska, kapelmistrz Józef Bieganowski, kierownik MODR Agnieszka Powierża, dyrektor firmy POMEL Paweł Trzciński, nauczyciel Piotr Nida.
Skansen znajduje się na działce między urzędem gminy a Domem Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Prace zaczęły się tam kilka lat temu, najpierw podniesiono i wyrównano teren. Obecnie teren jest ogrodzony, przy zadaszonej bramie wjazdowej umieszczono charakterystyczne witacze. W skansenie znajduje się zagroda kurpiowska: drewniany budynek mieszkalny z Trzcianki, sprzed II wojny światowej, stodoła, kuźnia, studnia, ogród warzywny. 
Muzeum eksponuje wiele ciekawych przedmiotów zarówno użytku codziennego, mebli, jak i narzędzi rolniczych. Prowadzący zwracają się do osób,  które posiadają tego typu rzeczy, aby przekazały je do muzeum. W przyszłości skansen będzie połączony z planowanym obok kompleksem rekreacyjnym i stworzyć park etnograficzno-przyrodniczy. W nowej części wokół stawu mają stanąć: ławki, altana, pasieka. Wielkość stawu pozwala też na korzystanie z kajaków czy rowerów wodnych. 
Obiekt będzie atrakcją turystyczną i obiektem edukacyjnym. Znajdzie się na projektowanym szlaku św. Jakuba, wiodącym do Łomży, wzdłuż sieci kościołów, miejsc kultu oraz zabytków interesujących pod względem przyrodniczym, historycznym i rekreacyjnym. 
Wagę przedsięwzięcia doceniła kapituła, mówił o tym naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Arbaszewski:
- Motywem przyznania nagrody było stworzenie niezwykłego skansenu. Ma on zachować tradycję wiejskiej kultury oraz poszanowanie dziedzictwa narodowego. Wyrażamy wszyscy przekonanie, że na tym państwo nie zakończą i będą dalej rozwijali skansen dla lokalnej społeczności i gości. 
Mieczysław Pękul podziękował za dostrzeżenie wysiłku gminy i nagrodzenie jej. 
– W skansenie w Brańszczyku wiele się dzieje, przyjeżdżają pierwsze wycieczki, mieliśmy wielu zwiedzających. Na czym nam najbardziej zależy, przyjeżdża młodzież szkolna, żeby zapoznać się ze zbiorami. Chcę się pochwalić tym, że pomimo jest to tylko 2 lata, mamy już ponad 600 eksponatów. Najważniejsze jest to, że pewnie za parę lat by zaginęły, a w skansenie przetrwają – wyjaśniał, dodając, że eksponaty to dary mieszkańców gminy i osób spoza niej. – Te rzeczy dzisiaj dla niektórych nie mają już wartości, ale są to rzeczy bezcenne. Cieszę się, że akurat nam w Brańszczyku udaje się to ocalić. Pomysł skansenu zrodził się wiele lat temu, szukaliśmy odpowiedniego miejsca. 
Wójt podziękował też starostwu za użyczenie terenu, na którym jest muzeum i na którym planowany jest park rekreacyjny. Przedstawiciele gminy pokazali wydrukowaną w 3D replikę studni ze skansenu. Obecna jest rekonstrukcją tej oryginalnej, którą przeniesiono do skansenu w Nowogrodzie. 
– Ta studnia ma wartość symboliczną, to wartość historyczna w formie nowoczesnej technologii. – powiedział wójt. – Nie jest to jeszcze koniec naszej współpracy i budowy skansenu.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-02-16 16:42
~skansen w Sanoku - odwiedź Bieszczady
wpadnij do Cisnej ,Polańczyka, wykąp się w Sanie a i Solina, Komańcza w pobliżu itd. W drodze powrotnej koniecznie odwiedź skansen , który przybliża życie Łemków i innych ludów żyjących na pograniczu Polski i Ukrainy.Jeśli skansen brańszczykowski w podobny sposób zaprezentuje życie Kurpiów należy go koniecznie odwiedzić. A i grzyby jakie też.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa