Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Podział województwa mazowieckiego: statystyczny - TAK, administracyjny - NIE
Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (powołując się na Gazetę Wyborczą), 10 lutego do Eurostatu został dostarczony wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne, przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd. Powiat wyszkowski znalazłby się poza obszarem warszawskim. Urząd marszałkowski po raz kolejny apeluje, by województwa nie dzielić administracyjnie. 
Mazowsze od dłuższego czasu zabiega o podział statystyczny: „Taki zabieg nie generuje żadnych kosztów, nie niszczy tożsamości Mazowsza, a zwiększa szansę subregionów: siedleckiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego i ciechanowskiego na skorzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie” – czytamy w komunikacie urzędu. Powiat wyszkowski należy do subregionu ostrołęckiego.
Wniosek zakłada podział statystyczny Mazowsza na dwa obszary NUTS2. Pierwszy obejmowałby Warszawę i powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, wołomiński i warszawski zachodni, a drugi – resztę Mazowsza. Decyzja leży po stronie Eurostatu, który co trzy lata może wprowadzać zmiany w klasyfikacji państw członkowskich. 
– Myślę, że to kończy wreszcie dyskusję nad podziałem administracyjnym, nad tym, czy trzeba tworzyć nowe województwo mazowieckie i wydzielać województwo warszawskie, aby po roku 2020 móc korzystać z części funduszy unijnych. W mojej ocenie roztropni ludzie poszli po rozum do głowy i mnie jako marszałka województwa to bardzo cieszy – komentuje marszałek Adam Struzik.
 
„Rozbiór Mazowsza”

- tak z kolei samorządowcy wypowiadają się na temat podziału administracyjnego województwa. W styczniu w sejmie odbyła się konferencja, której uczestnicy przyjęli wspólny apel o „nieodbieranie Mazowszu możliwości rozwoju”. Ich zdaniem podzielenie teraz Mazowsza oznaczałoby utratę dotacji, z których mieszkańcy właśnie mogą korzystać (np. RPO WM 2014-2020), byłoby zaburzeniem porządku prawno-gospodarczego – nie tylko obszaru Mazowsza, ale też porządku całego kraju. Zmiany administracyjne wiązałyby się z potrzebą negocjowania na nowo całej Umowy Partnerstwa między Polską a UE.
- Mazowsze jako województwo jest dziś liderem rozwoju nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił Adam Struzik. – Wytwarza 22%. PKB, czyli prawie 100 mld dolarów. Jako całość ma głęboki sens, bo przecież codziennie do Warszawy Koleje Mazowieckie przywożą 170 tys. ludzi z Mazowsza, z wszystkich jego punktów. Główne ośrodki badawcze, uczelnie są w Warszawie, więc dzielenie tego województwa jest nieracjonalne. Jest pomysłem wręcz surrealistycznym. Pomysłodawcy twierdzą, że ta wydzielona, biedniejsza część województwa będzie miała szansę na pieniądze unijne po 2020 r. To też jest nieprawda, dlatego że po pierwsze to będą pieniądze na znacznie mniejszą liczbę ludności, po drugie nie wiemy dzisiaj, jaka będzie polityka Unii, polityka spójności po 2020 r. 
Pod apelem uczestników konferencji podpisałby się też burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Generalnie uważam, że pomysły dotyczące administracyjnego podziału Mazowsza nie są najlepsze – komentuje. – Dla Wyszkowa byłoby to szkodliwe. Jesteśmy w unijnej perspektywie na lata 2014 – 2020, programy wchodzą z opóźnieniem, a takie zmiany z pewnością opóźniłyby je jeszcze bardziej. Poza tym korzystamy na bliskości Warszawy, dobrych połączeniach, tam mieszkańcy załatwiają część spraw. Byłoby trudniej, gdybyśmy musieli dojeżdżać do Płocka. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska rządu, więc mam nadzieję, że to tylko demagogia. Za trafne uważam z kolei tezy podziału statystycznego.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-02-24 10:26
~Historia
kołem się toczy
2016-02-21 18:45
~aaaaa
Piłsudski wielkim Polakiem był.Wałęsa NIE!!!!!!!
2016-02-20 14:39
~olgierd
tak jasne swiety był Bolek. tak samo jak Bartoszewski uznawany za bohatera Oswiecima. Zadnej wzmianki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim ktory dobrowolnie dał sie zlapac zeby dostac sie do obozu i napisal z niego raport oraz uciekł. Torturowany zamordowany przez komuchów po wojnie. Historia nauczana w szkole w latach ubieglych to stek bzdur post komunistyczna propaganda. Zapytajcie nauczycieli historii ze uczyli to co im kazano
2016-02-19 18:45
~Co ma wisieć
nie utonie!
2016-02-19 17:01
~a to historia
Wspomniał o tym wczoraj prof. Nałęcz, że warto pamiętać, iż podobna historia, jak ta obecna z Lechem Wałęsą, już się kiedyś zdarzyła, choć skutek jej był tragiczny i do dzisiaj nie wyjaśniony. Piłsudski jest uznanym bohaterem Polaków i ma ulicę swego imienia w każdym mieście. Nie pamięta się jednak powszechnie, że nim powstały Legiony, Ziuk był zarejestrowanym agentem wywiadu austriackiego. Jego przełożonym w tej roli był jego późniejszy podwładny generał Włodzimierz Zagórski.... Jako szef wywiadu gen. Zagórski miał rozległą wiedzę o Piłsudskim, lecz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie robił z niej użytku. Szanując Piłsudskiego jako charyzmatycznego przywódcę politycznego narodu, gen. Zagórski miał go za wojskowego dyletanta i prywatnie twierdził, że nie odegrał on w 1920 roku w wojnie z Rosją takiej roli, jaką sobie przypisywał. Ta wiedza i opinia o umiejętnościach Marszałka, w pojęciu Piłsudskiego, czyniła z generała wroga. Dowodów bezpośrednich nie ma, ale najprawdopodobniej na polecenie Marszałka, po majowym zamachu stanu, aresztowano Zagórskiego, wrabiając go w afery gospodarcze i bez dowodów winy trzymano przez rok w więzieniu w Wilnie. Zapewne też na polecenie Piłsudskiego z tego więzienia generała zwolniono i przewieziono do Warszawy, gdzie miał się spotkać z Marszałkiem w Belwederze. Nie spotkał się, bo Piłsudski wyjechał wcześniej na Zjazd Legionistów do Kalisza, za to po wyjściu z pociągu generał Zagórski zaginął i do dzisiaj nie wiadomo co się z nim stało. Wiadomo, że Piłsudski niszczył dowody świadczące o swojej współpracy z wywiadem austro-węgierskiej armii i nie na rękę byli mu ludzie, którzy coś o tym wiedzieli, a na dodatek nie mieli czołobitnego stosunku do mieszkańca Belwederu. Jednak nic w tej historii nie jest oczywiste, choć w historii Polski oczywiste jest to, że Piłsudski, podobnie jak Wałęsa, wielkim Polakiem był. I tak już zostanie.
2016-02-17 14:28
~qawa
no nie wątpię, że Struzikowi jest dobrze
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa