Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: Czy w gminie czujecie się bezpieczni? (foto)
Debata o bezpieczeństwie odbyła się zaraz po sesji gminnej 9 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury. Obecni na niej byli zastępca komendanta powiatowego policji podinsp. Zbigniew Zięcina oraz starosta Bogdan Pągowski.  - Naszym głównym celem jest mapa zagrożeń, która ma być w Internecie na stronie KPP w Wyszkowie – wyjaśnił zastępca komendanta. 
- Każdy z państwa będzie mógł wejść, logując się na tę stronę, i swoje uwagi przekazać – mówił Zbigniew Zięcina. - Musimy ustalić, jakie największe zagrożenie jest na terenie gm. Somianka. Co najbardziej wam zagraża, według waszej opinii.
Starosta Pągowski dodał, że takie debaty się odbywają w całym województwie, w powiecie wyszkowskim we wszystkich gminach. 
Policjanci rozdali sołtysom i radnym ankiety, w których mogli anonimowo wyrazić swoje poczucie bezpieczeństwa w gminie oraz zgłosić zagrożenia. 
- Założenie jest takie, żeby społeczeństwo współtworzyło mapę zagrożeń, żeby wnosić nowe zagrożenia i pokazywać te, które są w terenie – zaznaczył podinsp. Zięcina. Przedstawił strukturę komendy powiatowej, którą kieruje komendant insp. Michał Toporkiewicz. Następni pokazał kilka slajdu obrazujących stan bezpieczeństwa w powiecie i w gminie.  Z przedstawionych danych wynika, że średni czas reakcji na zgłoszenie zdarzenia w roku 2015 w stosunku do roku 2013 (14 min. 24 sek..) zmniejszył się, ale  w stosunku do roku 2014 (11 min. 47 sek.) zwiększył, wynosił 13 min. 53 sek. Liczba stwierdzonych przestępstw natomiast zmalała ze 116 w 2013r do 62, niestety wykrywalność pozostaje na podobnym poziomie – 70,97% (w 2013 – 68,07%).   Przestępstw na terenie gminy stosunkowo było niewiele – 74, gdy w powiecie 1258, w tym kryminalnych – 52 (w powiecie 882) i ich wykrywalność była wyższa – na poziomie 60% (w powiecie ponad 54%). Nie wszystkie z 7 kategorii przestępstw zanotowano na terenie gminy, kradzieży z włamaniem było 13, wykrywalność ponad 27%  (w powiecie 160, wykrywalność ponad 33%), kradzieży cudzej własności – 12, wykrywalność 50% (224, wykrywalność ponad 24%), pozostałe występowało pojedynczo. 
Natomiast gorzej było z bezpieczeństwem na drogach. Liczba wypadków wzrosła na terenie gminy z 3 w 2013 r. do 11 w 2015, a w związku z tym także liczba zabitych – z 0 w2013 r do 5 w 2015 i rannych –  4 do 13. Więcej było też kolizji: 28 w 2013, 40 w 2015.
Policja prowadzi wiele działań i akcji profilaktycznych, by te dane zmniejszyć, apeluje do pieszych o używanie elementów odblaskowych. - Kamizelka czasami ratuje życie – podkreśla zastępca komendanta.
Pozytywne są też dane dotyczące Niebieskiej Karty. Liczby osób dotkniętych przemocą orz stosujących przemoc spadły (z 12 w 2014 do 7 w 2015).
- Można tylko pochwalić władze samorządowe i policję, że tak dbają o bezpieczeństwo w gminie – podsumował podinsp. Zięcina sytuację w gminie.
Komendant szczególnie przestrzegał przed oszustami. Ich działania skierowane są zazwyczaj na seniorów. Najbardziej znana jest ich metoda „na wnuczka”. - Ale pomysłowość tych sprawców nie zna granic – uważa komendant. 
Wiele się mówi na ten temat, organizowane są spotkania, ale ciągle pojawiają się nowe tego typu zdarzenia.. Prawdopodobnie przestępcy wybierają numery telefonów stacjonarnych ze starych książek telefonicznych, wybierają imiona, które wskazują, że są to osoby w starszym wieku. – W obliczu rodzinnej tragedii ludzie nie myślą racjonalnie – wyjaśnia przyczyny skuteczności działań oszustów – lecz żeby jakoś pomóc. I niestety ta pomoc jest nie dla najbliższych, lecz oszustów.
Nie zgłoszono wielu wniosków (dotyczyły oświetlenia przejść dla pieszych, ograniczenia szybkości na krajówce, jeszcze częstszej kontroli szybkości tirów), ale być może bardziej pomocne w tworzeniu mapy zagrożeń będą anonimowe ankiety.
Elżbieta Borzymek
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa