Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: Po pierwsze bezpieczne drogi
Mieszkańcy gminy Brańszczyk za priorytet uznają bezpieczne drogi, na których nie dochodziłoby do przekraczania prędkości i wypadków, z których bez obaw można korzystać. Takie uwagi zgłoszono podczas debaty o bezpieczeństwie, która odbyła się w piątek 26 lutego.
W spotkaniu uczestniczyli zastępca komendanta powiatowego policji mł. insp. Zbigniew Zięcina, naczelnik wydziału ruchu drogowego asp. Zenon Osowiecki, st. sierż. Marta Gierlicka oraz post. Monika Maciejewska i sierż. szt. Przemysław Bogdański.  
Na kilku poziomach opracowywana jest mapa zagrożeń, którą będą współtworzyć mieszkańcy m.in. gminy Brańszczyk. Każdy będzie mógł wejść i wpisać własne uwagi, zagrożenia, które dostrzega i uznaje za znaczne. Powstaniu mapy służyć będą też wyniki anonimowych ankiet, wypełnianych na spotkaniu. 
Dane statystyczne za miniony rok przedstawił Zbigniew Zięcina. Najwyższa przestępczość występuje w mieście Wyszków (654 zdarzeń). W gm. Brańszczyk doszło do 128 zdarzeń; przestępstw szczególnie uciążliwych, tj. rozboje, pobicie, kradzieże, popełniono 53. Najwyższa przestępczość gospodarcza występowała w Wyszkowie (113), w gm. Brańszczyk były tylko 2 takie zdarzenia. Jeśli chodzi o przestępczość narkotykową, ujawnialność w 2015 r. wzrosła prawie dwukrotnie w stosunku do 2014 r. W gm. Brańszczyk ujawniono 13 zdarzeń, niewiele mniej niż w Wyszkowie (19). Mieszkańców interesowały też dane dotyczące bezpieczeństwa na drogach. W powiecie doszło do 88 wypadków, w tym w gminie – 21; zginęły w nich 3 osoby, 23 zostało ranne. Doszło też do 110 kolizji (w powiecie do 619). Jeśli chodzi o przemoc w rodzinie, w minionym roku wypełniono 7 Niebieskich Kart i liczba ta spadła w stosunku do 2014 r. 
Ważną sprawą, poruszaną na wszystkich debatach, były oszustwa wobec starszych osób. Przestępcy wprowadzają, oprócz najpopularniejszej „na wnuczka”, wciąż nowe metody oszustw, np. na policjanta, na gazownię, na hydraulika. Na terenie powiatu bardzo często dochodzi do prób wyłudzenia. Przestępcy dzwonią tylko na telefony stacjonarne do osób, których imiona wskazują na ich podeszły wiek. 
 
Drogi dla mieszkańców

Zebranych interesowało głównie podniesienie bezpieczeństwa drogowego w gminie. Ks. Andrzej Grzybowski, proboszcz parafii w Porębie, zwrócił uwagę na ostry łuk niedaleko kościoła, po którym kierowcy często jadą zbyt szybko. 
– To uczęszczane miejsce – mówił - dotąd był tylko jeden wypadek, jak to wytłumaczyć. Ksiądz wystąpił z wnioskiem o pasy na wysokości kościoła, ale mu odmówiono. 
– Problem jest bardzo dobrze znany, są kontrole, staramy się, o ile mamy taką możliwość, wysyłać tam patrole – wyjaśnił Zenon Osowiecki. Droga jest wojewódzka, zarządcą Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, rejon w Węgrowie, tam można kierować wnioski. Jeden z nich już trafił, policja musi tylko potwierdzić opisaną sytuację. Drugie pytanie dotyczyło niszczenia lokalnych dróg przez ciężki transport, objeżdżający „ósemkę”. Radny Sławomir Gałązka przekonywał, że powoduje to np. problem z przejściem przez drogę, a wraz z przebudową trasy jeszcze się wzmoże. Jako członek komisji ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii z niepokojem przyjął dane statystyczne.  
- Policjanci nie kierują na drogi powiatowe i gminne, w razie wypadku są objazdy do drogi krajowej nr 50. Nawigacje zapewne wskazują krótsze drogi i kierowcy skręcają w kierunku Poręby – wyjaśniał Zenon Osowiecki. Zbigniew Zięcina dodał, że dane mówią o przestępstwach ujawnionych, narkotyki są wszędzie. 
Temat bezpieczeństwa i organizacji ruchu podczas przebudowy „ósemki” wracał, ludzie dopytywali o zapobieganie wypadkom. Policjanci zapewnili, że po skończonych pracach Trzcianka będzie jednym z bezpieczniejszych odcinków, choć należy się spodziewać wzrostu kradzieży podczas budowy. Zapobiec mogłaby temu obecność posterunku, jeśli będzie zgoda na przywrócenie go w gminie, lokum czeka. W pierwszej kolejności posterunek powinien powstać w Zabrodziu gdzie notuje się dużą przestępczość. 
Na prośby o częstsze patrole goście odpowiedzieli, że wydział dysponuje 18 funkcjonariuszami, z których obecnie 4 przebywa na szkoleniu. Patrole kierowane są głównie tam, gdzie są zagrożenia, czyli do Wyszkowa. Przysłuchujący się dyskusji starszy człowiek oświadczył, że kierowcą jest ponad 40 lat i bez wypadku,  kluczem do tego jest przestrzeganie przepisów. 
Zbigniew Zięcina zachęcał zebranych do wzięcia części odpowiedzialności za bezpieczeństwo w swoje ręce. Należy obserwować otoczenie i w razie niepokojących sygnałów zgłaszać to policji.  
– Każdy powinien o to bezpieczeństwo dbać i jest to obywatelski obowiązek, gdy widać zagrożenie, dzwonić i reagować – podsumował. 
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa