Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Stan sanitarny jest coraz lepszy
Stan sanitarny gminy poprawia się. Nie ma osób uchylających się od szczepień dzieci. Woda jest zdatna do spożycia i regularnie kontrolowana. Informacje o stanie sanitarnym gminy w 2015 r. przekazała na ostatniej sesji rady gminy dyrektor wyszkowskiego Sanepidu Beata Kiljańczyk-Szawłowska (na fot.)
Pod nadzorem Sanepidu w gminie znajduje się 79 obiektów, w 2015 r. przeprowadzono w nich 65 kontroli, wydano 7 decyzji nakazujących poprawę stanu sanitarnego, było 1 wystąpienie pokontrolne. Nałożono mandaty karne w wysokości 1.100 zł. 
– Karę mandatu nakładamy, kiedy stan sanitarny jest rzeczywiście wyjątkowo zły. Właściciele zazwyczaj zgadzają się z naszą oceną. Stan sanitarny gminy Zabrodzie ciągle się poprawia – zapewniła dyrektor.
Zadowala też wyszczepialność dzieci. W powiecie wyniosła 95%, natomiast w gminie wydano 905 szczepionek, nie ma osób uchylających się od szczepień. Stan obiektów (tj. zakłady fryzjerskie, sklepy) nie budzi większych zastrzeżeń. W Zespole Szkół w Zabrodziu stwierdzono zbyt małą ilość łazienek na liczbę uczniów oraz uciążliwy, nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach szkoły. Zalecenia zostały wykonane i problemy zniknęły. Także w motelu i stacji paliw w Gaju stan sanitarny poprawił się. Przeprowadzano remont w pokojach, łazienkach, wymieniono meble. W łazience na stacji ustawiono przewijak dla niemowląt. Usunięto hałdy śmieci z cmentarza w Niegowie. Woda z wodociągu w Niegowie kontrolowana jest przez cały czas, pobierane są próbki w ramach monitoringu kontrolnego i przeglądowego. Z ujęcia korzysta 4.900 osób na 5.870 mieszkańców, pozostali mają własne ujęcia, z których woda nie jest badana. 
Nie pojawił się w gminie problem dopalaczy. Radny Waldemar Maniecki pytał o kontrolowanie internetowych sklepów, sprzedających te środki. Ewentualne informacje o tym przekazywane są policji, w 2015 r. była jedna – o domenie zarejestrowanej w Wyszkowie, jednak osoba prowadziła działalność w Białymstoku, w Wyszkowie była tylko zameldowana. 
Pytano również o zagrożenie świńską grypą. Potwierdzić ją mogą testy genetyczne, Sanepid tylko wstępnie ją typuje. W powiecie nie było zachorowania, chociaż  w styczniu tego roku w porównaniu z 2015 r. dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na schorzenia grypopodobne (z 300 do ponad 600).  Beata Kiljańczyk-Szawłowska zapewniła też, że kontrolowane są sklepy obwoźne (najczęściej po prośbie o interwencję) i sprzedawcy z targowisk. Kontroli tego typu mogłoby być więcej, jednak stan kadry na to nie pozwala. 
Drażliwym dla obecnych tematem była ferma królików w Płatkowie, dla której Sanepid przygotowuje opinię, czy wskazany jest raport o oddziaływaniu na środowisko. Obecni głośno wyrażali swoją dezaprobatę dla przedsięwzięcia. O „nieszczęsnej inwestycji” mówił też wójt.
– Ubolewam, że głosu mieszkańców nikt nie chce słuchać. Jeśli pozwolimy na rozbudowę drugiej takiej wielkości fermy, pozostanie naszej gminie tę wieś wysiedlić, tylko jest pytanie, gdzie? – zastanawiał sie. – Mam żal do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Warszawy. Nikt nie chce wysłuchać mieszkańców. Wszystko jest dobrze, a wszystko jest niedobrze.      
Tadeusz Michalik wydał negatywną decyzję dla dalszej rozbudowy, właściciel odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce.  
W 2015 r. doszło do wielu pokąsań przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę, zgłoszono w powiecie 124 pogryzienia (w 2014 r. 100), z gminy 15. Jeżeli nie można ustalić właściciela czy poddać zwierzę obserwacji, poszkodowany musi się zaszczepić przeciwko wściekliźnie, (w 2015 r. zaszczepiono 19 osób, w tym 2 z gminy). Dyrektor zasugerowała, że przyczyną wzrostu pokąsań mogło być suche, gorące lato, powodujące rozdrażnienie i agresję zwierząt. 
Poza tym w gminie doszło do 51 przypadków ospy wietrznej (w powiecie 545), 3 wirusowych zakażeń jelitowych (248), 4 rotawirusowych zakażeń jelitowych (62), był 1 biegunki o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu (202), 3 zachorowania na płonicę (59), po 1 na kiłę (4), lambliozę, krztusiec (60, w 2014 r. 31), boreliozę (27, w 2014 r. 48). Zachorowalność na krztusiec znacznie wzrosła, mimo powszechnych szczepień, natomiast po raz pierwszy od kilku lat odnotowano spadek zachorowań na boreliozę. Wobec braku szczepień ochronnych przeciw tej chorobie najbardziej istotne w profilaktyce jest unikanie ukłuć kleszczy. Można natomiast zaszczepić się od kleszczowego zapalenia mózgu. 
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-03-15 15:49
~t
Lasów mamy tyle, że nic nam nie grozi
2016-03-15 13:26
~powietrze zatrute
Opony, plastikowe butelki - wszystko ląduje w piecach mieszkańców. Nie da się oddychać!!! Takie powietrze odbija się na zdrowiu mieszkańców. Gratulacje dla władz za dobre samopoczucie.
2016-03-12 13:57
~Czesław
tu głównie nie rozchodzi się o powietrze tylko o ręce , które dodawają zdrowia. Z szacunkiem Dzidka.
2016-03-11 18:34
~do Marka
Marek, ty znowu o swoich smutkach, odpręż się nie tylko ciągle te torsje. Psujesz opinię o mieszkańcach.
2016-03-11 17:48
~zaproszenie
Zapraszamy do gminy Zabrodzie wszystkich, którzy chcą być zdrowi. Nasze powietrze leczy.
2016-03-11 16:56
~Szlachetne zdrowie ...
co poeta sobie wymyślił?
2016-03-11 16:52
~Powszechnie wiadomo ,że grunt
to zdrowie!
2016-03-11 16:19
~L
Ilu lekarzy pracuje w gminie Zabrodzie? Wygląda na to, że ze zdrowiem w gminie Zabrodzie jest lepiej niż w innych gminach powiatu.
2016-03-10 21:23
~oto jest pytanie
(...) pozostanie naszej gminie tę wieś wysiedlić tylko jest pytanie, gdzie? (...)
2016-03-10 17:22
~Marek Zabrodziak
Pani Grażyno o sobie pani mówi bo nie rozumiem , jak masz kiłę to dbaj o siebie . a co, No i i pani to właśnie kiła tylko narzekacie rzygać się chce jak wasze wypowiedzi się czyta
2016-03-10 09:36
~a co
A czego tu się spodziewać z takim wójtem......syf, kiła i mogiła
2016-03-10 09:25
~No, i
mogiła!
2016-03-10 08:52
~Grażynka Lubicz
Już nawet kiła do nas dotarła!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa