Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


My się rozliczeń nie boimy
100 dni rządu premier Beaty Szydło podsumował w Wyszkowie, 13 marca, Henryk Kowalczyk, minister, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. – Najbliższy współpracownik Beaty Szydło, motor napędowy tego rządu. Cieszy się zaufaniem pani premier, postrzegany jest jako jej prawa ręka – rozpoczynając spotkanie w bibliotece miejskiej, podkreśliła Anna Król.
Spotkanie rozpoczęła filmowa prezentacja wystąpień Henryka Kowalczyka, m.in. na temat programu 500+, podatku od hipermarketów, darmowych leków dla seniorów, podatku bankowego. – Wszyscy bardzo skrupulatnie próbują nas rozliczać z obietnic przedwyborczych – zauważył. – My się tych rozliczeń nie boimy. W słynnej niebieskiej teczce Beaty Szydło było 14 ustaw, chcieliśmy, żeby prace nad nimi rozpoczęły się w ciągu 100 dni.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć było cofnięcie „haniebnej procedury odbierania dzieci rodzinom z powodu ubóstwa”. Kolejnym elementem – pomoc dla rodzin. – To szeroki program ze sztandarową propozycją 500 zł na dziecko, zaznaczam drugie i każde kolejne, a w przypadku rodzin ubogich, także pierwsze – mówił minister. – To program bardzo kosztowny, ale w sposób istotny poprawiający byt polskich rodzin. Kilkadziesiąt milionów złotych otrzymają mieszkańcy Wyszkowa. Nie jest to rozdawnictwo pieniędzy, jest to inwestycja.
Wśród wymienionych przez Henryka Kowalczyka celów programu jest zahamowanie ubóstwa, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych i wspieranie demografii, pod tym względem Polska zajmuje na świecie 214. miejsce.
Rząd PiS powrócił do obowiązku szkolnego rozpoczynającego się w wieku 7, a nie jak było od niedawna 6 lat. – System oświaty jest jeszcze dyskutowany – dodał minister. – Przed nami zniesienie godzin karcianych dla nauczycieli. PiS nie zamierza likwidować gimnazjów, ale też tego nie wyklucza. W oświacie reformy powinno się robić ostrożnie, posłuchajmy ludzi.
Część wystąpienia Henryk Kowalczyk poświęcił ustawom dotykającym rolników, m.in. ubezpieczeniom upraw rolnych i ochronie ziemi. – Ta ustawa jest mocno krytykowana przez PSL – dodał. – Pozornie może być niebezpieczna, ale bez narzędzi dla Agencji Nieruchomości Rolnych od 1 maja ziemia wypłynęłaby do obcokrajowców. Mija wówczas okres ochronny na wykup ziemi. Ustawa PSL, która chroni polską ziemię, była krokiem w dobrym kierunku, ale dostrzegamy nieszczelność tego systemu.
Minister nawiązał również do wprowadzenia minimalnej płacy w umowach zlecenie (12 zł na godzinę) i prezydenckiego projektu ustawy cofającej wiek emerytalny, która trafiła już do sejmu. Problemem jest porozumienie ze związkami zawodowy, które chcą powiązać cofnięcie wieku emerytalnego ze stażem pracy. – To ogromne skutki finansowe, na które nas nie stać – ocenił Henryk Kowalczyk. – Wielu osobom trudno udowodnić staż pracy. Dyskutujemy z Solidarnością, żeby pozwoliła wprowadzić ustawę i żebyśmy dalej rozmawiali. Gdyby nie te dyskusje, ustawa już byłaby wprowadzona.
- Kiedy emerytury będą zwolnione od podatku? My nie chcemy podwyżek – w późniejszej dyskusji temat emerytur kontynuowała jedna z uczestniczek spotkania. Tego jednak minister obiecać nie może. – Wyjściem naprzeciw jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8,5 tys. zł. To ukłon w stronę osób z najmniejszymi emeryturami – odparł.
 
KOD to działanie na szkodę państwa
 
Henryk Kowalczyk przyznał, że „najbardziej nieudaną propozycją przedwyborczą był podatek od handlu”. – Propozycja z kampanii od powierzchni została przez przedsiębiorców mocno skrytykowana i przeszliśmy na propozycję obrotów. Ministerstwo finansów przygotowało szeroką propozycję – relacjonował. – Franczyza została jednak potraktowana jako jedna firma, tak więc np. sklepy „Społem” zostały ujęte jako jeden wielki sklep. Protest handlowców był całkowicie zasadny, definicja franczyzy została zmieniona. To największa nasza porażka tych 100 dni. Ale udało się wprowadzić podatek bankowy, który płacą głównie banki zagraniczne. Wprowadziliśmy też regułę dotyczącą unikania opodatkowania. Do tej pory firmy zagraniczne dla lokalnych spółek córek produkowały nieuzasadnione koszty. Chodziło o wyprowadzenie pieniędzy, sklepy wielkopowierzchniowe są tego doskonałym przykładem. Takie faktury, które nie będą poparte np. dostawą towarów, będzie można zakwestionować. Wyłudzeniom zapobiega nowelizacja podatku VAT, a skala wyłudzeń jest ogromna. 
Kolejnym tematem były obiecane w kampanii wyborczej darmowe leki dla seniorów. – Wszystkie nie mogą być darmowe, bo seniorzy kupowaliby leki dla wszystkich – argumentował Henryk Kowalczyk. – Trwają prace nad reformą całej służby zdrowia, łącznie z likwidacją NFZ. Nie może być tak, żeby lekarze zarabiali po 30 tys., a pielęgniarki po 2 tys.
W ciągu 100 dni rząd stworzył 47 ustaw. – Górnictwo, energia – to jeszcze problemy do rozwiązania – dodał minister. – Zobowiązania wyborcze zrealizowaliśmy w 90%, z wyjątkiem podatku VAT i od sklepów wielkopowierzchniowych. Nie chcemy zakończyć wspierania rodziny na programie 500+. Chcemy zabrać się za wsparcie programu mieszkaniowego, żeby spłata kredytu wiązała się z przenoszeniem własności. To będzie kosztować oczywiście miliard, dwa miliardy rocznie. Ale jeśli zrobi się inwestycji za 100 mld, to ile spłynie do budżetu, choćby podatku VAT. Po 8 latach będziemy mogli powiedzieć, że wykonaliśmy wszystkie założenia, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu.
W dyskusji uczestnicy spotkania pytali m.in. o zmiany w zarządach stadnin koni, wysokie wynagrodzenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego i zmiany w mediach publicznych. – Rząd dużych zmian nie dokonuje, tak naprawdę jedną – odpowiadał Henryk Kowalczyk. – Zmieniono formę powoływania prezesów telewizji i radia. Do tej pory powoływała ich KRRiT, która ma takie doświadczenia, jak blokowanie koncesji dla TV Trwam. Widać było, że jest organem niezwykle politycznym, trzeba było im to narzędzie zabrać.
Manifestacje KOD-u uczestnicy spotkania nazywali nagonką: - Po-wodują, że nie możecie spokojnie pracować. Dlaczego pozwala się im na te krzyki? Przecież to są wyraźne działania na szkodę państwa.
- Nie zamierzamy wprowadzać żadnych ograniczeń w organizowaniu manifestacji. Żyjemy w demokratycznym państwie, każdemu wolno manifestować. Róbmy swoje – skomentował Henryk Kowalczyk.
- Poza tym milczymy na temat zbioru zastrzeżonego IPN. Ile Bolków jeszcze się tam mieści? – pytał jeden z uczestników.
- Myślimy o tym, ponieważ prawda powinna ujrzeć światło dzienne – uważa minister. – Jest wprowadzana odpowiednia ustawa. Nie chodzi o potępianie, ale żeby była wiedza, jakie ktoś tak naprawdę ma intencje. 
­SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-03-24 10:39
~.
Pis w sondarzach schodzi poniżej 30% !!!Nowoczesna z PO mają 35%.Nie dotykajcie ustawy antyaborcyjnej.
2016-03-24 06:54
~....
Do NC. No pewnie, że będzie, przecież to najlepsza specjalistka jaką ma PiS w Mazowieckim.....
2016-03-23 21:51
~Marek Eychler
Jakże ja się ucieszyłem kiedy media podały, że grupa katofanatyków wprowadzi teraz do Sejmu nową ustawę antyaborcyjną, zakazującą całkowicie aborcji. Poważnie !!! I powiem więcej - cieszyć się będę zarówno wtedy kiedy ją PIS zatwierdzi, jak również kiedy ją odrzuci. Najważniejsze, że zajmie jakiekolwiek w tej sprawie stanowisko.
2016-03-23 20:51
~do roms
Nie zdradzaj Korwina bo Pis to najgorsza alternatywa.
2016-03-23 20:15
~.
"Sensowny"gościu z partii oszustów.Nie dam się przekonać tym Jano-SIKOM.
2016-03-23 10:37
~roms
Szkoda, że to pożegnalne spotkanie posła Kowalczyka z wyszkowskim elektoratem nie wywołało większego zainteresowania mediów i komentatorów. To był sensowny Gość.
2016-03-23 09:19
~Wiktor
BRAWO EYCHLER I INNI NIE POPIERAJĄCY SZAMBO-PISU.
2016-03-23 09:17
~Marek Eychler
Obrażasz mnie, nigdy pisowcem nie byłem.
2016-03-23 09:10
~wuj
Elchler ty byłeś PISowcem i co cie tak odmieniło. A ponadto na temat odpowiedzialności to bredzisz jak pomylony uznając sie za wielkiego znawcę tematu
2016-03-22 23:51
~Marek Eychler
Moim zdaniem nie jest ważne czy Duda pocałował w dupę czy też na odwrót. Zastanawiające jest natomiast stwierdzenie, że oni rozliczeń się nie boją.Można Dudy, Szydło, Ziobry czy Macierewicza nie lubić, można lubić, albo można być też obojętnym. Nie zmienia to jednak faktu, że w przyszłości zostaną oni rozliczeni przez naród i prawo. Ktoś kto przysięgał na Konstytucję przed narodem, przysięgał bronić Konstytucji, a kto tę konstytucję notorycznie i świadomie łamał - dopuszcza się zdrady państwa. Zdrada państwa jest w Polsce obok morderstwa i gwałtu trzecią zdefiniowaną w polskim prawie zbrodnią, za które prawo przewiduje najwyższy wymiar kary. Z uwagi na to, że w Polsce zniesiona została kara śmierci przez powieszenie - karą za zbrodnie jest dożywocie. O ile w przypadku Macierewicza obrona może w łatwy i prosty sposób wykazać jego niepoczytalność, o tyle w przypadku pozostałych, dość młodych jeszcze - posiedzą oni bardzo długo.
2016-03-22 21:26
~PONIŻONY prez..
Wstydzcie się za swojego kark uginającego,po rękach byle kogo całującego w wielkich skłonach Dudę.PREZYDENT NIE CAŁUJE PO RĘKACH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak kaczor chce to może i w dupę całować bo jest nikim.
2016-03-22 13:36
~Łagowski Bronisław
cyt. "Jesteśmy obywatelami połowicznymi, coś jak metojkowie w starożytnych Atenach albo jak zasiedziali migranci w Europie Zachodniej; wiele nam wolno, ale pełni praw obywatelskich nie mamy. Historyk, który ma niewłaściwe poglądy, nie może pracować w IPN; kto był oficerem w wojskach strzegących granic, nie ma uprawnień należnych byłemu oficerowi; jeśli wybitny nawet ekonomista pracował w komitecie PZPR, to teraz dla własnego dobra musi – poniżając się – to ukrywać; kadrom kierowniczym polskiego przemysłu odmawia się należnego szacunku. Długo musiałbym wyliczać, żeby dokładnie określić kategorie obywateli połowicznych. Żeby utrzymać ich w tej sytuacji i usprawiedliwić bezprawie, jakiego są ofiarami, obie spierające się partie narzuciły społeczeństwu obłędną hierarchię wartości, w której patriotyczny morderca albo nikły konspirator stoi wyżej niż wytwórca dóbr o żywotnym znaczeniu".
2016-03-21 20:53
~.
ROZLICZEŃ PANIE KOWALCZYK DOKONUJE SIĘ NA ZAKOŃCZENIE I PODSUMOWANIE KADENCJI....Po kwartale narobiliście takich głupot,że miliony Polaków naprawdę Was się wstydzi a świat nie może nadziwić.Będą Trybunały Stanu dla Pis-bandy.
2016-03-21 16:03
~NC
A teraz siedząca w pierwszym rzędzie Anna Król będzie szefową specjalistką w ANR w stolicy. dobra zmiana, ha ha ha
2016-03-21 09:30
~dobra zmiana
W jakich to konkursach brali udział: Rębała, Jadacki, Zdziera,Rutkowski, Sobczak?
2016-03-20 20:41
~gorszy sort
Do towarzyszy z PiS. Lepsza zmiana polega na nomenklaturze PiS-owskiej. Jak poprzednicy kradli część, to my ukradniemy wszystko. Polacy-katolicy i ich mentalność Kalemu(PiS) ukraść krowa źle, Kali(PiS) ukraść krowę patriotycznie, po katolicku. Wasze hasło: nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie PiSoficera.
2016-03-17 20:59
~.
Po stu dniach może nie ale za rok będzie tragedia w Pisie i z Pisem.
2016-03-17 09:13
~roms
Tak Leszku, ale zdarzały się wyjątki - w Wyszkowie mamy interesujący przypadek. Obecnie tworzona nomenklatura opiera się przede wszystkim na lojalności a nie komisyjnie stwierdzanej kompetencji. Opcja zerowa także ma niewielkie szanse.
2016-03-17 09:12
~wawa
Masz rację ale teraz miała być przecież zmiana.Dobra zmiana.Olśniło mnie bezceremonialne wywalanie prezesów i wciskanie swojaków,niektórych nawet bez kwalifikacji.Rząd pracuje raczej w tej chwili nad kontynuacją tradycji nepotyzmu.
2016-03-16 21:54
~Leszek do wawa z20.49
jezeli chcesz wiedziec gdzie konkursy i równe szanse na objecie stanowiska apolitycznym wczesniej znajdź odpowiedz jak to robilo PSL i PO gdzie wszystkie stanowiska od sprzątaczki,kierowcy,urzędników i dyrektorow były obsadzone ,swoimi" w większości bez kwalifikacji. Czy wczesniej ta sprawa nie nurtowala cię? Nagle wiosna i ciebie olsnilo,czy zabolala,ze Rząd pracuje dla dobra naszego,dla Polski.
2016-03-16 21:35
~ja
to jest wycie z "bulu" patriotów za utraconym korytem , ośmiorniczkami , policzkami cielęcymi i życiem na koszt innych.
2016-03-16 21:29
~wawa
Panie Kowalczyk.Pomoc frankowiczom,500+,darmowe leki,wcześniejsze emerytury,wsparcie programu mieszkaniowego.Wszystko to chcecie sfinansować z podatku Vat,który uważacie że złodzieje Polacy wyłudzają ?
2016-03-16 21:14
~wawa
Ta kobieta nie ma energii ani pojęcia o niej w szerszym tego słowa znaczeniu.
2016-03-16 20:51
~ja
ci co mówią o korycie w przeszłości już nastawili się na swoje koryta, aktualnie 20 osób straciło pracę w Kancelarii Prezydenta, kto je zastąpi? wiek emerytalny ma byc znów obnizony, to ja się pytam, co robi pani Janina Goss na stanowisku w radzie nadzorczej PGE w wieku 73 lat?! wybitna specjalistka od energetyki hihih
2016-03-16 20:49
~wawa
Witam.Karą za blokowanie koncesji dla TV Trwam jest zmiana zasad wybierania prezesa KRRiT.Teraz prezesem KRRiT może zostać osobnik za poparciem i zgodą NADPREZESA a podobno jak mówi Kowalczyk "żyjemy w demokracji".Gdzie konkursy i równe z szansą na obięcie stanowiska dla apolitycznych niezależnych od Was ?
2016-03-16 18:41
~do ~ z 14:07
:) :) :)
2016-03-16 14:33
~.
Jest podejrzenie że emeryci będą handlowali lekami dlatego ich nie dostaną.Dzięki przy okazji za dwa pięśdziesiąt podwyżki emerytury..
2016-03-16 14:07
~.
Panie Kowalczyk !! W sto dni doprowadziliście reputację Polski do RUINY i nie mówcie chamskich formułek o kwiku świń odrywanych od koryta bo jest to wycie z bólu patriotów za utraconą demokracją i z patrzenia na Was co robicie.Żadnej zmiany ludzie nie widzą i nie czują.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa