Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wnioski na 500 plus od 1 kwietnia
Gmina Wyszków przystąpiła do  realizacji rządowego programu Rodzina 500 plus. Utworzyła Centrum dla Rodziny z siedzibą w budynku WOSiR przy ul. Tadeusza Kościuszki 54. Wnioski o świadczenia wychowawcze będą przyjmowane od 1 kwietnia.
W Gminie Wyszków mieszka ok. 2.343 rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko. Do 18. roku życia jest ok. 8.400 dzieci. Ze świadczeń rodzinnych w OPS  korzysta blisko tysiąc rodzin. W ramach świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko kryterium dochodowe zostało zwiększone w porównaniu do obowiązującego w świadczeniach rodzinnych (z 674 zł do 800 zł), dlatego szacuje się, że ze świadczenia na pierwsze dziecko zechce skorzystać kolejne 1.000 rodzin. W sumie może złożyć wniosek i skorzystać ze świadczenia na pierwsze i następne dzieci ok. 3,5 tysiąca rodzin. 
- Chcemy się bardzo dobrze do tego programu przygotować – mówi burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Znane są trudności dotyczące krótkiego czasu na realizację tego programu, ale jesteśmy od tego, by te trudności rozwiązywać. 
Burmistrz powołał interdyscyplinarny zespół (przewodniczy mu dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz) do spraw realizacji ustawy z 11 lutego 2016 r. O pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Rodzina 500 plus). Zdecydował, że w dawnej części restauracyjnej budynku WOSiR (ul. T. Kościuszki 54, przy stadionie) będzie miało siedzibę Centrum dla Rodziny (podległe OPS). W nim będą realizowane świadczenia. Na razie trwa remont pomieszczeń. Za kilka miesięcy do budynku WOSiR przeniesie się cały Dział Świadczeń Rodzinnych OPS.
14 marca rusza kampania informacyjna dotycząca świadczenia wychowawczego, od 21 marca będzie kolportowana ulotka informacyjna, uruchomiony zostanie telefon – urzędnicy będą informować o zasadach świadczenia. 
1 kwietnia rozpocznie się wydawanie druków, przyjmowanie wniosków oraz realizacja świadczenia wychowawczego.
 
Co należy zrobić, aby otrzymać świadczenie wychowawcze?
Po pierwsze – pobrać i wypełnić wniosek. Wnioski będą dostępne w Centrum dla Rodziny (CdR), w OPS, w sekretariatach gminnych szkół i przedszkoli, w wydziale edukacji w urzędzie miejskim. 
Wnioski, w które wpisuje się: imię, nazwisko, nr PESEL, datę urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo, adres osoby ubiegającej się o wniosek oraz dane dzieci, na które chce się uzyskać świadczenie, będzie można składać w dni powszednie w godz. 8-20  w CdR (składa się go raz w roku, nie trzeba osobiście). Są trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeśli zostanie złożony do 1 lipca, to pieniądze będą wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia, jeśli po 1 lipca, wtedy nie przysługuje wyrównanie. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko muszą udokumentować swój dochód, dołączając do wniosku odpowiednie oświadczenie.
Wnioski można również złożyć drogą elektroniczną – za pomocą bankowości elektronicznej i platformy usług elektronicznych ZUS. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Podstawą do wypłaty świadczenia jest decyzja o przyznaniu świadczenia.
 
Obsługa programu
Do obsługi programu trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby. Gmina ogłosiła nabory na 3 stanowiska urzędnicze. Ponadto 2 osoby będą zatrudnione w ramach prac interwencyjnych (dofinansowanie z PUP) i 2 stażystów. Przewiduje się też na początku przesunięcie do CdR co najmniej dwóch pracowników OPS.
Gmina na realizację Programu 500 plus otrzyma dotację w wysokości 312.191 zł (2% kwoty wypłaconych środków) z przeznaczeniem m.in. na wyposażenie, dostosowanie pomieszczeń, wynagrodzenia zatrudnionych osób, zakup druków, opłaty bankowe, czynsz i media. Czy ta kwota wystarczy, okaże się za 2-3 miesiące. 
Przypominamy, że świadczenie wychowawcze nie przysługuje dziecku, które skończyło 18 lat. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe na pierwsze dziecko wynosi 1.200 zł. Od wypłaconego świadczenia w wys.500 zł nie będą odprowadzane podatki.
 
Mazowiecka infolinia
Informacje o programie znajdują się również na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego www.mazowieckie.pl, pod banerem Rodzina 500+. Podzielone są na części dla samorządów i rodziców. Na pytania pracownicy urzędu będą odpowiadać pod numerem 22 695-71-22 w dni robocze w godz. 8 - 16. 
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-03-23 12:24
~Krzysztof
Czy sposoby informowania mieszkańców o możliwościach wypłaty są już wykończone ,czy liczą się jeszcze inne metody stosowane przez Powołane do tego instytucje a swoją drogą przeniesienie części działu socjalnego do dawnej restauracji WOSIR to bardzo trafiona i znacząca przy załatwianiu tego rodzaju spraw przez mieszkańców miasta i gminy decyzja .
2016-03-23 11:32
~Jaś
Taa... Ja też pytałam.
2016-03-23 09:42
~Małgosia
Pytałem , są dobrze zorientowani w temacie 500+
2016-03-18 21:13
~.
Szanujcie te 500+ bo za długo ta akcja nie potrwa.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa