Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Przygotowani na program 500 plus (foto)
1 kwietnia rozpoczęto przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Rodziny z gminy Wyszków obsługiwane są w Centrum dla Rodziny, które mieści się w budynku WOSiR przy ul. Kościuszki 54 (stadion miejski). – Jesteśmy gotowi na realizację tego świadczenia – 30 marca zapewniał burmistrz Grzegorz Nowosielski, prezentując wyremontowane pomieszczenia nowego centrum. W piątek, w pierwszym dniu realizacji programu, wnioski złożyło tam 180 osób.
Gmina spodziewała się, że większość mieszkańców będzie chciała złożyć wnioski już w pierwszych dniach. Zainteresowanie było bardzo duże jeszcze przed 1 kwietnia, rodzice korzystali z możliwości pobrania wniosków w sekretariatach szkół i przedszkoli, urzędzie miejskim i Ośrodku Pomocy Społecznej. 
Wniosek można złożyć tylko w Centrum dla Rodziny lub drogą elektroniczną. Co ważne, pieniądze nie będą wypłacane w centrum, ale bezpośrednio na konto rodzica lub gotówką w okienku pocztowym.
W pierwszym okresie przyjmowania wniosków, od 1 kwietnia, centrum będzie czynne w godz. 8.00 – 20.00. Zostały też skierowane spore siły urzędników, którzy będą wnioski przyjmowali, weryfikowali, wprowadzali w system i wydawali decyzje oraz stażystów, mających służyć pomocą w wypełnianiu druków. Jest kącik dla dzieci i miejsce, w którym mamy mogą nakarmić i przewinąć najmłodsze pociechy.
W sali obsługi interesantów znajduje się siedem stanowisk. Do obsługi programu OPS zatrudnił trzy nowe osoby, dwie kolejne zostały przyjęte w ramach prac interwencyjnych, będzie też dwoje stażystów OPS (dyrektor najprawdopodobniej wystąpi do urzędu pracy o jeszcze jednego stażystę) i jeden stażysta z urzędu miejskiego. Dziewięcioro pracowników urzędu miejskiego wyraziło chęć współpracy z centrum w ramach zlecenia. Wraz ze zmniejszaniem się kolejek, stażyści będą wycofywani z obsługi.
- Pierwszy tydzień będzie testowy – na spotkaniu w nowym centrum, 30 marca, zauważył burmistrz. 
- Nie spodziewamy się, że nie będzie trudności, kolejek – dodała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Ale jesteśmy przygotowani.
Centrum obsłuży ok. 3,5 tys. rodzin. – Mamy wykwalifikowaną kadrę – zapewniła dyrektor OPS Agnieszka Mróz, dziękując całemu zespołowi za dni wytężonej pracy, firmie „Moderator”, która w szybkim tempie przeprowadziła remont pomieszczeń po dawnej res-tauracji oraz dyrektorowi WOSiR Markowi Wiśniewskiemu. – Prosimy mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość, jeśli trochę trzeba będzie w kolejce poczekać.
Realizacja programu 500 plus to pierwszy krok w tworzeniu w budynku WOSiR Centrum dla Rodziny. W najbliższych miesiącach do centrum przeniesie się cały dział świadczeń rodzinnych OPS, a w przyszłości cała pomoc społeczna. To jednak wymaga przebudowy budynku WOSiR. – Jest tu potencjał do umieszczenia wielu działalności na rzecz rodziny, które realizujemy – dodał burmistrz. – To miejsce kojarzone przez mieszkańców, oddalone od głównych ciągów komunikacyjnych.
 
1 kwietnia

Pierwszy dzień pracy centrum przebiegł w miarę spokojnie. Pierwsi interesanci już przed 8.00 czekali na otwarcie, ale w sumie tłumów i długich kolejek nie było. Sporo osób przyszło tylko po druki. Obowiązuje system kolejkowy, każdy interesant dostaje numerek. Obsługa jednych trwa krócej – przychodzą z bezbłędnie wypełnionymi wnioskami, innych dłużej – trzeba wnioski poprawiać i pomóc w wyliczeniu dochodu, jeśli rodzic stara się o świadczenie na pierwsze dziecko. W sumie pierwszego dnia wnioski złożyło 180 osób. – Obsługa przebiega sprawnie – ocenia zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. 
Największym zmartwieniem urzędników jest szwankujący ogólnopolski program Emp@tia, przez który przechodzą wszystkie wnioski, także te składane drogą elektroniczną, m.in. przez systemy bankowe. – W piątek rano działała, później już nie i był problem – mówi Aneta Kowalewska.
Na spotkaniu z dziennikarzami, tuż po świętach, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że Emp@tia była systemem, który trzeba było zoptymalizować i przystosować do zupełnie nowych obciążeń, do których pierwotnie nie była stworzona. – Emp@tia jest silnikiem, za sprawą którego będą obsługiwane wnioski. Robimy wszystko, by 1 kwietnia ten silnik pracował bez zarzutów. Ostatnie testy wydajnościowe przeprowadzone z 21 na 22 marca wskazują, że przez system przepływają cztery wnioski na sekundę. Jesteśmy blisko końca przygotowań – dodał wiceminister Bartosz Marczuk. Podkreślił również, że wydolność systemu zweryfikują dwa kluczowe momenty: kiedy wnioski zaczną przepływać przez Emp@tię oraz gdy samorządy zaczną weryfikować złożone dokumenty przez system.
W sumie do sobotniego poranka w całym kraju zostało złożonych 110 tys. wniosków. 90% wniosków złożonych drogą elektroniczną przyjęły banki. Wnioski obecnie można przesłać poprzez 7 banków, ale w operacji uczestniczy ponad 20, część z nich przyjmowanie wniosków ma rozpocząć w najbliższych dniach.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-04-10 22:14
~.
Nie można Polski porównywać do Niemiec czyli jednego z najbogatszych krajów świata.Ustawa 500+ jest nieprzemyślana.W efekcie każdy kawaler, panna,emeryt itp w Polsce będą płacili na drugie dziecko ludziom bogatym.
2016-04-09 17:30
~Stach
W końcu mamy świadczenia na dzieci, niskie, ale najważniejsze że są. Niema kraju w europie który nie wspiera rodzin finansowo. W niemczech wsparcie wynosi nawet do 1600zl na msc! Największymi nierobami są zapijaczeni kawalerowie i stare panny, bo nawet partnera nie chciało im się znaleźć sic! Patologiczne rodzinny są, ale to ułamek, promil wszystkich rodzin. Najpracowitszymi ludźmi są te które mają dzieci, to jest ogromny motywator do wysiłku, dla zapewnienia dziecku szczęścia i przyszłości. Gdziekolwiek byś nie aplikował do pracy pytają cię o stan cywilny, z wiadomych powodów, człowiek z dziećmi jest wierniejszy pracodawcy i pracowitszy. Polacy spędzają w pracy najwięcej czasu w europie bo aż 1784h kiedy to niemcy 1484 a w UK 1556h i to ten powód dla którego tak Polacy tyrają, posiadanie rodziny, dzieci i zapewnienia jej odpowiedniego bytu. Dla mnie to obojętne od kogo ten program by wyszedł czy to PO, PSL, PiS, KNP, Ruch Narodowy czy Kukiz, ważne że jest. Wylewnie pomyj na ten program tylko dla ze wyszedł od PiSu a nie od innej partii to głupota do potęgi. Jeszcze tylko uszczelnić system podatkowy, bo gruuube miliardy wypływają z Polski, no i obniżyć podatek dochodowy od osób fizycznych...
2016-04-08 13:44
~No i wszystkim
w koło jest wesoło!
2016-04-08 01:03
~olgierd
co na to lekarz? gdy sie dowiedzial ze odstawiłes leki? :)
2016-04-07 21:33
~To pewne
My,Pis narzucamy prawo a sprawiedliwość zawsze musi być po Naszej stronie.Oj,ta BANDA BARDZO ŻLE SKOŃCZY.Nawet 500+ nie pomoże.Po referendum będą procesy pisowców.
2016-04-07 16:25
~olgierd
pol europy masz tu na myśli tych lewaków co nazapraszali terrorystów z Syrii i dzieki temu wybuchaja bomby na lotniskach itp. no cóż niech grzmią w portki ze strrachu teraz
2016-04-06 20:24
~brt
Kolego sympatyczny !!! Za pisu nie takie drzewa się wycina i nie w takim miejscu.Pół Europy grzmi a pis sobie robi z tego podśmie...
2016-04-06 19:30
~...
A w Wyszkowie chcą wyciąć kasztanowce, żeby wybudować drogę pod dom Różowego Balona.
2016-04-05 12:18
~.
SZYDŁO BEACIE zbudowano drogę asfaltową pod sam dom.Na ślepej ulicy.Koszty to tajemnica państwowa.
2016-04-05 08:46
~ydu
ARKADIUSZ CZARTORYSKI poseł PiS dla \"Super Expressu\" W czasie II Wojny Światowej, w wyniku masowych gwałtów Niemców, urodziło się wiele dzieci. Ci ludzie byli dobrymi Polakami, wspaniałymi ludźmi, naukowcami. Więc jaka jest to różnica, czy dziecko było poczęte w wyniku gwałtu czy nie? _ to nawet ciężko skomentować. te \"przebłyski intelektu\" niektórych posłów PIS wyraźnie wskazują kierunek w którym PIS idzie.
2016-04-03 21:48
~!!
Facet !! Mgła ze Smoleńska tak Cię otumaniła czy Kaczyński ?
2016-04-03 21:31
~olgierd
heheh :) nareszcie Polska idzie w dobrym kierunku blokada imigrantów z Syrii polityka pro rodzinna, rozliczenie komuchów o to chodzi. jeszcze do pierdla POprzedni pseudo rząd POwinien trafic
2016-04-03 20:36
~Roman
Chętnie poświęce nawet rękę żeby wysłać pis na śmietnik historii.
2016-04-03 15:40
~olgierd
roman ty bys dal sobie reke odciac, zeby ktos miał mniej. zamiast samemu miec wiecej
2016-04-02 21:04
~Roman
Nie ile kodziarzy,komuchów,ubeków,lewaków lecz ilu bogatych Polaków z wysokimi i bardzo wysokimi dochodami złożyło wnioski.Bogatym nie naqleży się żadna dotacja od reszty.Tu powinieneś widzieć problem a nie klakierować.
2016-04-02 15:49
~olgierd
jesli im sie nalezy to czemu maja nie dostać? ja bym nie wyplacal lewakom komuchom ubeckim rodzinom :) ciekawe ile kodziarzy złozylo wnioski ?
2016-04-02 09:41
~do olgierd i ja
Co myślicie o tym naspychaniu kieszeni bogatym ludziom w programie 500+ na drugie i kolejne dziecko.Przecież to totalna głupota i szastanie naszą kasą.
2016-04-02 01:14
~olgierd
tak widze wlasnie lewackie wypociny, ciekawe ile im placa za pisanie w sieci?
2016-04-01 23:29
~ja
Olgierd nie przejmuj się to KOD pisał do siebie
2016-04-01 21:38
~do olgierd
Jak czytam te twoje wstrętne,napastliwe,wredne,propagandowe,zaczadzone komentarze to bym cie chętnie w mordę strzelił.Zaznaczam że nie znam Eychlera i nigdy w życiu nikogo nie uderzyłem.Jesteś najbardziej prymitywnu,głąb,cham na tym forum.Esencja wstecznictwa i tępoty na niespotykaną skalę.Ciemnogród ze Średniowiecza.
2016-03-31 11:45
~olgierd
Jak się dosyć szybko okazało, wątpliwości jako pierwszy rozwiał sam lider KOD. Z szumnie zapowiadanego Kongresu, Senatu i Departamentu Stanu nie zostało właściwie nic. "(...) wynikły różne nieporozumienia, które śpieszę sprostować. Nie zostaliśmy do tej pory zaproszeni przez Kongres USA" - skomentował w oficjalnym oświadczeniu Kijowski Eychler ty lewacki propagandzisto wez sie za robote bo Ci resztki móżgu wyparują kodziarzu
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa