Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Konkurencja czy wybór?
W Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie ma powstać szkoła policealna kształcąca opiekunów osób starszych i chorych. Ten sam typ szkoły funkcjonuje już w placówce w Długosiodle, dlatego pomysł ten wzbudził zastrzeżenia radnych.
O proponowanych zmianach pisaliśmy już na łamach „Nowego Wyszkowiaka”. Powiat, zgodnie z umową, przejął z Zespołu Szkół w Zabrodziu wyposażenie pracowni szkoły policealnej i przekazał ją do „Kopernika”.   
– Trudno nam w tej chwili powiedzieć, czy będzie nabór, zainteresowanie, ale to poszerzenie oferty edukacyjnej – komentuje naczelnik wydziału edukacji starostwa Krzysztof Arbaszewski. Radni Justyna Garbarczyk i Waldemar Sobczak zauważyli, że stwarza to możliwość przejęcia przez wyszkowską szkołę uczniów z Długosiodła. Waldemar Sobczak nazwał to nawet „powolną agonią”. 
– To nie jest pewne, że Długosiodło zlikwiduje szkołę, ponieważ w poprzednich latach równolegle działały prawie identyczne szkoły w Zabrodziu i Długosiodle i okazało się, że pozyskiwały słuchaczy z innych obszarów – nie zgodził się naczelnik. – Nie jest naszą intencją, żeby wygaszać szkołę w Długosiodle. Dajmy szansę. Jak się szkoła nie przyjmie, to się nie przyjmie. 
Ten typ szkoły może kształcić w 5 profilach opiekuńczo-wspomagających, różniących się nieznacznie podstawą programową i długością cyklu: pielęgniarka środowiskowa, opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, opiekun osoby niepełnosprawnej, opiekun w domu pomocy społecznej. Zapotrzebowanie na rynku pracy może dać szansę zatrudnienia adeptom obu szkół. Nieprzekonana Justyna Garbarczyk przypomniała, że dyrektorki z Długosiodła i Zabrodzia często skarżyły się, że to Wyszków powielał ich profile, co nie było korzystne dla ich placówek. Tym samym powiat jak gdyby sam doprowadzał do wygaszania szkół. Radna zaproponowała uściślenie tekstu uchwały, np. zastrzeżenie, że profil będzie inny niż w Długosiodle.  
– Robimy konkurencję dla własnych szkół – skwitowała.
Niepokoje radnych starł się rozwiać starosta Bogdan Pągowski. 
– Po to żeśmy utworzyli CEZiU, żeby szkolić osoby dorosłe, nie młodzież. Wychodząc naprzeciw temu, że wiele osób dorosłych szuka uzupełnienia swojego wykształcenia, chcemy powołać w „Koperniku” tę szkołę. Jeżeli nie będzie naboru w granicach 20 osób, nie uruchomimy – zapewnił. – Rachunek ekonomiczny musi być zachowany, żebyśmy nie dokładali. Dyrektor jest kreatywna i poszukamy innych rozwiązań, życie przynosi rozwiązania. Nie ograniczajmy roli dyrektora, dajmy szansę.   
Szansę dało 12 radnych, od głosu wstrzymało się 5; uchwała przeszła.
   
Doradztwo na poziomie 
 
W „Koperniku” Centrum Doradztwa Zawodowego już działa, otwarcie odbyło się kilka miesięcy temu. Ma kompleksowo zajmować się pomocą młodzieży, współpracować z doradcami zawodowymi w szkołach, pracodawcami i Powiatowym Urzędem Pracy. Obejmuje swoim działaniem gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.
– Celowym jest zapewnienie takiego procesu ciągłego doradztwa zawodowego z myślą o tym, żeby młodzi ludzie dobrze wybrali szkołę, zdobyli dobry zawód, a potem mogli znaleźć miejsce na rynku pracy – wyjaśnił naczelnik Krzysztof Arbaszewski. Radni pytali m.in. o koszty funkcjonowania centrum, rzeczywistą potrzebę objęcia poradnictwem gimnazjów, możliwości wykorzystania unijnych funduszy. Naczelnik tłumaczył, że doradztwo nie jest jeszcze dostatecznie nakierowane na gimnazja, nie ma w nich etatów specjalistycznych. Uczniowie korzystają np. z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Pracownik CEZiU stale monitoruje programy unijne, czyni to również wydział pozyskiwania funduszy. 
– Z tego, co wiem, mimo że jest bezrobocie, wszędzie szukają fachowców. Jest obszar istotny, w którym można dokonać poprawy – radny Marek Głowacki nie krył niezadowolenia ze stanu szkolnictwa zawodowego. Ocenę taką zanegował Krzysztof Arbaszewski, chociaż przyznał, że nadzieje związane z ogłoszonym w 2015 r. Rokiem Zawodowca okazały się niespełnione: – Ludzi zajmujących się szkolnictwem zawodowym spotkało duże rozczarowanie. Poza hasłem nie dano nic. Ani możliwości, ani szans, ani pieniędzy – stwierdził naczelnik, ale jego zdaniem szkolnictwo zawodowe w Wyszkowie radzi sobie całkiem dobrze. Proporcje przy naborze kształcenia zawodowego i ogólnego wynoszą 52:48, co jest dobrym wskaźnikiem. Zmienia się nastawienie uczniów i rodziców, nawiązuje się współpraca z pracodawcami, m.in. Quad/Graphics (w ZS1 będą technika cyfrowych procesów graficznych i drukowania).
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa