Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Bez funduszu sołeckiego
W 2017 r. nie będzie funduszu sołeckiego. Radni uznali, że wydzielenie go nie byłoby gospodarne. Lepiej z jednego budżetu realizować najważniejsze inwestycje gminne. 
Decyzję o funduszu sołeckim na kolejny rok samorządowcy podejmują do 31 marca. Radni na sesji tego dnia uznali, że z budżetu gminnego nie będą wydzielane środki na fundusz sołecki. W uzasadnieniu uchwały napisano: „podyktowane jest to racjonalnością wydatkowania ograniczonych środków finansowych gminy. W gminie, w której funkcjonują 22 sołectwa, wyrażenie zgody na utworzenie funduszu sołeckiego wiązałoby się z rozdrobnieniem środków finansowych”. O tym, że radni początkowo nie byli jednomyślni, przypomniał wójt Tadeusz Michalik (na fot.)
– Ja osobiście jestem za tym, żeby nie rozdrabniać środków i zostawić to w budżecie i starać się każdego roku, jeśli jest to tylko możliwe, w danej miejscowości coś robić – dodał. – Te pieniądze wszystkich państwa zostają spożytkowane na cel na pewno służący poprawie dobrobytu mieszkańców. Te pieniądze nie mogą być przeznaczone na inny cel.
Skarbnik Wiesława Dąbrowska, zapytana przez radnego Ryszarda Kostrzewę o dopuszczalny sposób wydatkowania pieniędzy z funduszu sołeckiego, wyjaśniła, że mogą być przeznaczone tylko na zadania własne gminy, na przedsięwzięcia przy drogach gminnych, na gruntach i obiektach gminnych. Nie mogą to być np. chodniki przy drodze powiatowej. Sołtys Andrzej Garbarczyk pytał, czy można łączyć fundusze np. z dwóch sołectw i robić jedną wspólną inwestycję. Jest taka możliwość, jednak skarbnik odniosła się do niej sceptycznie. W jej ocenie takiemu rozwiązaniu przeszkodzić może niezgoda mieszkańców jednej miejscowości na wydanie przypadających im pieniędzy na inwestycję w innym miejscu. Decydować będzie większość przybyłych na zebranie, zdania zazwyczaj są podzielone, nawet w obrębie jednej wioski. Poza tym to nie są duże pieniądze, starczają na niewielkie przedsięwzięcia.  
Kwestie prawne określa ustawa z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim. Dopuszcza ona możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć. Sołectwo (lub sołectwa) ma zaplanować przedsięwzięcie, które będąc zadaniem własnym gminy będzie służyło poprawie warunków życia mieszkańców, a sam efekt przedsięwzięcia powinien wystąpić na obszarze sołectwa – lub poza nim w przypadku łączenia środków kilku sołectw. Do wspólnych przedsięwzięć sołeckich stosuje się takie same wymagania, jak do pojedynczego wniosku, z tym wyjątkiem, że przedsięwzięcie może być realizowane poza obszarem sołectwa, ale powinno służyć poprawie warunków życia jego mieszkańców (na podst. www.funduszesoleckie.pl).
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-04-17 19:06
~kt
Może przy bocianie czegoś się nauczy
2016-04-17 19:04
~....
Ja się tylko tak zastanawiam, jakim cudem ten pan został wójtem, jakim? w ogóle nie potrafi godnie reprezentować naszą gminę, ludzie po kątach śmieją się z niego i z jego wyborów. Dobrze że bocian jest w gminie, to przynajmniej pod koniec swoje kadencji zobaczy jak powinno się zabiegać o interes gminy.
2016-04-12 21:57
~kl
A mi się wydaje, że następna zatoczka była planowana w Niegowie tylko się nie zdążyła zrobić. Macie to czego zawsze chcieliście. Wygodnie i w spokoju możecie zostawić wszystkie pieniądze.
2016-04-12 15:17
~miejscowy
o przystanek przy sklepie zadbała sekretarzowa O.
2016-04-11 19:24
~xxx
Da ale wtedy jak będziemy mieli znajomych tam gdzie trzeba. Z tym, że ci znajomi będą ryzykować własna posadą jeśli publiczne pieniądze będą wydawane zgodnie z ich prywatnym interesem
2016-04-11 17:40
~Życiowy
zamiast siedzieć wieczorami przed komputerem i wypisywać głupoty weźcie się ludzie za normalną pracę i zajmijcie rodziną, a nie szukacie dziury w całym. myślicie że państwo wam na wszystko da? DO ROBOTY LENIWCE !
2016-04-10 20:19
~jj
Czy to przypadek, że w Mostówce zatoczka i przystanek autobusowy są naprzeciwko sklepu? Czy to nie sklep kogoś z rodziny?
2016-04-09 22:27
~Marek Zabrodziak
Skarbnik Gminy swoją kulturę zostawiła za drzwiami chodzi nadąsana , i nieprzyjemna i myśli że wszyscy jej się będą kłaniać w pas jak siedziała za biurkiem jako zwykły urzędnik to i i porozmawiała uśmiech na twarzy miała . A teraz jak ją sekretarzem gminy została to kariera jej w głowie całkiem pomieszała . Nieprzyjemna ,opryskliwa i nadąsana , z warstwą pudru na twarzy .Nie pomoże puder róż bo z ciebie stara baba już Patrzcie jej na ręce na co te pieniądze od sołtysów będzie wydawała.
2016-04-09 17:03
~o
Chyba prawnie niemożliwa sytuacja takie zatrudnianie męża skarbnika do robót w gminie. W każdym razie to moralnie naganne. Nie znam drugiego takiego przypadku. Zastanówcie się ludzie co się u was dzieje. Pensja skarbnika za mała? Inni żyją za mniejszą. Może skarbnik też powinien spróbować.
2016-04-08 23:01
~tr
Będzie inaczej. Ktowymyśli fajne zlecenie dostanie kasę Na realizację A kto zrealizuje? Wiadomo kto. Może już dosyć?
2016-04-08 21:58
~y
Po co parę małych zleceń jak lepiej jedno większe.
2016-04-08 20:33
~W.
Pani skarbnik będzie dawała pieniądze na sołectwa według własnego pomysłu a realizował je będzie mąż i rodzina
2016-04-08 20:33
~W.
Pani skarbnik będzie dawała pieniądze na sołectwa według własnego pomysłu a realizował je będzie mąż i rodzina
2016-04-08 14:03
~Czesio
no ładnie
2016-04-07 21:50
~Bocianowe rządy
Wkrótce będziecie mieli inne pomysły tego Pana jak skrzynki we wjazdach do domu, rozpływające na drogi zwane nakładką bitumiczną itd
2016-04-07 19:22
~tyom
Zabrała sołtysom pieniądze i dobra. Cel zrealizowany. Już jest zła opinia jak na zamówienie.
2016-04-06 22:32
~s
Co ta pani tu jeszcze robi? Kolejna odsłona dobrego wrażenia? Tyle to wiemy sami. Nikt nas nie musi pouczać w sprawach oczywistych.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa