Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA RZĄŚNIK: Instalacje fotowoltaiczne i solarne z unijnym dofinansowaniem
Do 8 kwietnia będą przeprowadzone wstępne ankiety dotyczące zainteresowania mieszkańców gminy udziałem w planowanym projekcie z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE). Gmina będzie miała możliwość ubiegania się o dofinansowanie kosztów montażu instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na budynkach indywidualnych osób fizycznych. Koszt instalacji po stronie mieszkańca do 3.000 zł, całkowity koszt ok. 15-20 tys. zł. Przybliżony termin realizacji to 2017 r.
Projekt będzie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Instalacja fotowoltaiczna zamienia energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego i jej łączna moc elektryczna nie może przekroczyć 40 kW. Instalacja służy do zasilania wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku mieszkalnego o napięciu 230 V i wytworzona energia może być przeznaczona tylko i wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa domowego, czyli do zasilania urządzeń codziennego użytku np. lodówka, pralka, telewizor, ogrzewanie prądem wody, pomieszczeń itp.
Zakłada się montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach, w których roczne zużycie energii elektrycznej wynosi przynajmniej 2.000 kWh, wtedy moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 2 kW – to najmniejsza instalacja, która będzie montowana w ramach projektu. Moc zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej wynikającej z umowy na dostawę energii elektrycznej oraz wartości 5 kW. Połać dachu na budynku mieszkalnym (lub gospodarczym położonym w niewielkiej odległości od domu mieszkalnego) musi być skierowana na południe, a jej nachylenie do poziomu nie powinno być mniejsze niż 30° (optymalne 45°) oraz posiadać wolną powierzchnię niezbędną do zamontowania paneli fotowoltaicznych (średnio na 1 kW mocy potrzeba ok 7 m kw. powierzchni). W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie koszt wykonania konstrukcji nośnej należy do uczestnika projektu.
Kolektory słoneczne służą do podgrzewania zimnej wody do celów użytkowych w gospodarstwie domowym przy wykorzystaniu energii słonecznej. Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową zależy od liczby osób/ użytkowników zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. Planując liczbę, a tym samym powierzchnię paneli na budynku, bierze się pod uwagę liczbę osób zamieszkujących w tym budynku. Ilość montowanych kolektorów słonecznych i pojemność zbiornika na ciepłą wodę powinna zapewniać przynajmniej 50 l ciepłej wody na osobę/ dobę o temperaturze min. 50 stopni C. Zakłada się montaż 2-5 paneli kolektorów słonecznych w ramach projektu.
W przypadku montażu instalacji solarnej na gruncie koszt wykonania konstrukcji nośnej należy do uczestnika projektu. W przypadku braku w budynku mieszkalnym instalacji ciepłej wody wykonanie takiej instalacji należy do właściciela budynku. Ponadto będzie tez ponosił koszt wykonania „włączenia” instalacji solarnej do instalacji centralnego ogrzewania.
Uczestnik projektu musi złożyć deklarację i ankietę dotyczącą udziału w projekcie w celu zweryfikowania, czy budynek spełnia wszystkie niezbędne warunki oraz dobrania odpowiedniej wielkości instalacji solarnej i fotowoltaicznej.
Uczestnik projektu nie może mieć zaległości wobec gminy z tytułu opłat za wodę, odpady komunalne, podatku od nieruchomości, środków transportu, rolnego i leśnego. 
Wypełnione dokumenty należy składać w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Rząśniku. Ankiety można pobrać ze strony internetowej Gminy lub w Zakładzie Gospodarki Komunalnej. Należy też wpłacić 200 zł na koszty projektu, jeżeli wniosek nie otrzyma dofinansowania, wpłacona kwota zostanie natychmiast zwrócona, w przypadku uzyskania dofinansowania –  będzie stanowiła zaliczkę pierwszej transzy wpłaty.
Opr. EB na podst. www.rzasnik.pl
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-04-11 10:33
~realista
zrealizują 10 inwestycji dla najbliższych a reszta na chrust
2016-04-08 09:24
~zadowolony
Super pomysł tylko ciekawe czy uda się zrealizować. Zapisałem się ale nie chcieli ode mnie 200 zł.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa