Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Ustawa dekomunizacyjna: jakie nazwy znikną?
Uchwalona na początku kwietnia ustawa dekomunizacyjna daje samorządom rok na usunięcie nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub go propagujące. Władze Wyszkowa mają nadzieję, że przepisy będą jednoznacznie wskazywały, o jakie nazwy czy obiekty chodzi. Wśród wyszkowian różne są opinie na temat np. pomnika upamiętniającego męczeństwo radzieckich jeńców obozu hitlerowskiego, który znajdował się przy dworcu kolejowym.
Według autorów projektu ustawy, w Polsce jest około 1.200-1.400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny. Jeśli samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie dawniej nadanej nawy, z mocy ustawy uznanej za zakazaną, wojewoda wyda w terminie 3 miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN.
Od lat w Wyszkowie nie ma już m.in. ulic 22 Lipca (obecnie 11 Listopada) czy gen. Pawła Batowa (gen. Wincentego Kowalskiego). W 2011 r. gmina rozebrała pomnik Zwycięstwa przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Daszyńskiego, który figurował w „Wykazie obiektów poświęconych Armii Czerwonej”, plany rozbiórki były konsultowane z przedstawicielami rządu rosyjskiego. Odsłonięty w 1978 r. pomnik miał być wyrazem uznania dla mieszkańców Wyszkowa i okolic, którzy polegli podczas II wojny światowej, oraz szacunku i pamięci dla żołnierzy radzieckich i polskich, którzy w 1944 r. wyzwalali miasto.
Mamy natomiast jeszcze ulice np. Bojowników o Wolność i Demokrację (os. Ogródki) czy Gwardii Ludowej (os. Młodych). Nie powiodła się podjęta wiele lat temu próba zmiany nazwy ul. Hanki Sawickiej (os. Zapole). Hanna Sawicka naprawdę nazywała się Szapiro, była działaczką komunistyczną pochodzenia żydowskiego, pierwszą przewodniczącą Związku Walki Młodych. Schwytana przez gestapo w 1943 r. zmarła na Pawiaku. W czasach PRL jej imieniem nazywano ulice i szkoły w wielu miejscowościach, w części nazwy te już zmieniono.
Choć w ustawie dekomunizacyjnej zapisano, że zmiana nazwy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów, a postępowania sądowe i administracyjne będą wolne od opłat, mieszkańcy za wymianę niektórych dokumentów i tak zapłacą. – Zgadzam się z samą ideą, osoby niegodne nie powinny być honorowane, więc postąpimy zgodnie z ustawą. Ale dla mieszkańców to kłopot i koszty związane z wymianą dokumentów – mówi burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Ze względów pragmatycznych sceptycznie podchodzą do tego typu zmian. W latach 90. pojawiła się idea przywrócenia dawnej nazwy obecnej ul. I AWP, czyli ul. Świętojańskiej. Większość mieszkańców była jednak przeciwna.
Burmistrz liczy, że ustawa będzie jednoznacznie określała, jakie nazwy i obiekty z mocy nowych przepisów powinny zniknąć. Przy ul. Okrzei mamy pomnik wzniesiony w 1984 r. „Żołnierzom Armii Czerwonej, jeńcom obozu hitlerowskiego w latach 1943 – 1944 (niezupełnie ściśle – red.), w dowód pamięci ich męczeństwa. Społeczeństwo Wyszkowa”.
Obóz przejściowy dla jeńców radzieckich przy dworcu kolejowym został utworzony na początku wojny. „Są stłoczeni, bardzo źle karmieni i traktowani bestialsko. Każdy powód jest dobry, aby zastrzelić jeńca rzekomo podczas próby ucieczki. W dzień pracują oni przy rozładunku wagonów kolejowych” – czytamy w książce „Nadzieja z tamtych lat” Stanisława Grzybowskiego.
We wrześniu 1941 r. jeńcy, wspomagani przez Placówkę ZWZ w Pniewie, podjęli próbę ucieczki. Zginęło ok. 20 osób, kolejnych 10 Niemcy złapali i rozstrzelali. „Przed egzekucją Niemiec wyjaśnia im w języku rosyjskim, jak wielkie popełnili przestępstwo, za które muszą ponieść śmierć. Zwłoki zabitych i rozstrzelanych, zwiezione furmankami, są wrzucane do rowów przeciwlotniczych obok dworca i zasypywane. Jeńcy, pozostawieni przy życiu jako siła robocza, są maltretowani i głodzeni” – opisuje Stanisław Grzybowski.
Według wielu wyszkowian, pomnik powinien pozostać na swoim miejscu, choć nie brakuje też odmiennych opinii. – To kamień upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskiej. Ktokolwiek zostałby rozstrzelany, jakiejkolwiek narodowości byliby jeńcy, są ofiarami okrutnej zbrodni. Mam nadzieję, że ustawa nie pozostawi samorządom tego typu wątpliwości – komentuje Grzegorz Nowosielski.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-04-19 11:04
~do Kaczora
bardzo dobry pomysł z tą lubianą nazwą !
2016-04-19 09:09
~Hans
Proponuję Gwardii Ludowej na ulicę "Zdelegalizowania Pisu" ale to po referendum i przyspiesznonych wyborach,które zbliżają się wielkimi krokami.
2016-04-18 20:24
~do olgierda
olgierd, twoje w pierwszej kolejności
2016-04-15 22:06
~olgierd
zydowskie nazwiska jeszcze pozmieniac :))
2016-04-15 09:58
~Wiesław Czapski
„ Według wielu wyszkowian, pomnik powinien pozostać na swoim miejscu, choć nie brakuje też odmiennych opinii. – To kamień upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskiej”. Tym co mają „odmienną opinię” proponuję by przeczytali Mieczysław Panz „Prawo pięści" Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1977, wyd. 1, str. 364, A5, opr.twarda. Pan Mieczysław przebywał w obozie dla jeńców radzieckich w Ostrowi Mazowieckiej. Jak jeszcze ktoś ma wątpliwości proszę zobaczyć „Wojennyj biliet” i wpisaną na jednej ze stron „bilietu” narodowość poborowego. Widać to na zdjęciach w moim blogu www.owyszkowie.blox.pl we wpisie z dnia 14 września 2008,
2016-04-14 22:09
~Marek Eychler
A co z moją pułTUSKA ? Znając PSIS to zrobią z powrotem Armii Czerwonej, bo to dla tych głąbów mniejsze zło przecież.
2016-04-14 14:10
~Mieszkaniec
Geodetów zamienić na Ministrantów
2016-04-13 22:08
~.
Wreszcie się weźcie za gospodarkę a nie szukanie wrogów wewnętrznych.Hitler robił to samo co Pis obecnie, dla umocnienia władzy.Najnowsze odczytanie nagrań pilotów przed katastrofą w Smoleńsku nie pozostawia żadnych wątpliwości.Zamachu nie było panie maciarewicz.
2016-04-13 21:51
~jarecki
ul. Gwardii Ludowej jest na osiedlu ZAPOLE, uwaga do autora tekstu.
2016-04-13 17:12
~101
Kilka propozycji jest: Lecha Kaczyńskiego, Kaczyńskiego Lecha, Lecha i Marii Kaczyńskich, Kaczyńskich Lecha i Marii, Lecha Kaczyńskiego z bratem, Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Jarosława i Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej z mężem, Lecha Kaczyńskiego z żoną, Jarosława Kaczyńskiego z bratem , Marii i Lecha, Lecha i Marii, Marii i Jarosłąwa z kotem...
2016-04-13 16:36
~Zbyszek
Historię naszego kraju tworzyli nie tylko Lech Kaczyński i żołnierze wyklęci. co do niektórych wykletych mam wątpliwości, czy to żołnierze, czy bandyci. Podane nazwy ulic są historyczne, nie ma potrzeby ich zmieniać.
2016-04-13 16:17
~czy
Czy naprawdę potrzeba aż ustawy żeby w końcu pozmieniać nazwy w Wyszkowie. Przecież mogli i mogą o tym zdecydować radni miejscy
2016-04-13 15:47
~zigi
Czekam na ulicę Kaczora. W takim spisdziałym mieście żeby nie było? Wstyd
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa