Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Mało pieniędzy dla niepełnosprawnych
Dla powiatu wyszkowskiego na 2016 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczył niewiele ponad 900 tys. zł. To zbyt mało, nawet by spełnić oczekiwania wnioskodawców, którzy złożyli dokumenty do połowy marca.
– Jest znaczny niedobór środków w porównaniu do minionego roku – oceniła dyrektor PCPR Krystyna Kurowska. Kwota  908.533 zł jest o 18,5 tys. zł niejsza niż w 2015 r. Jednak dla Warsztatów Terapii Zajęciowej przyznano więcej o 36 tys. zł – 479.889 zł, na 1 uczestnika przypada miesięcznie 100 zł więcej. W pozostałych przypadkach ograniczono maksymalne dofinansowanie, by wspomóc jak najwięcej osób. Na zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy zaplanowano 60 tys. zł, na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych – 34.146 zł (zapotrzebowanie 116.400 zł), dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne itp. – 224.507 zł (285.902 zł), dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych – 110 tys. zł (140 tys. zł). Radna Justyna Garbarczyk przypomniała, że zarząd odrzucił wniosek o dofinansowanie WTZ kwotą 10 tys. zł, pytała, czy można przeznaczyć dodatkowe środki dla niepełnosprawnych. Dowiedziała się, że określona, znaczona kwota jest dla WTZ, natomiast pozostała część dotacji z PFRON jest dzielona. Zdaniem radnej trudno decydować o przesunięciach w ramach tej kwoty, ale można dołożyć pieniądze ze środków zwróconych za unijne projekty. Zostały zapisane na spłatę pożyczek, zaproponowała przeniesienie stąd 22 tys. zł na wnioskowane dofinansowanie dla WTZ.    
– Tych środków jest bardzo mało, jestem za tym, żeby dołożyć ze środków własnych powiatu – odezwała się Urszula Mikołajczyk z Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, przypominając, że co roku wiele wniosków jest odrzucanych. – Nasze społeczeństwo jest chyba biedne, wysokość dofinansowania środków PFRON jest uzależniona od dochodów - dodała.
Starosta Bogdan Pągowski wyraził obawę, że pojawią się braki w budżecie  w miarę realizacji inwestycji. Radny Jan Getka poprosił, by poczekać, aż zarząd przydzieli to dofinansowanie. 
– Pan Jan jest w zarządzie, że tak deklaruje? – spytała radna.
– Mam zaufanie do zarządu – odpowiedział, wskazując na inne pilne potrzeby, m.in. wyposażenie dwóch domów dla dzieci.
– Apeluję o twarde trzymanie budżetu. Jest początek roku, wydatki będą się rozwijać, szastanie wydatkami jest nierozsądne – apelował starosta. – To wniosek typowo populistyczny.
– Proszę nie używać wobec mnie takich zwrotów – sprzeciwiła się radna. – Jako starosta ma pan prawo zarządzać budżetem i wnioskować. Jako radna również mam prawo decydować, ponieważ podejmujemy uchwałę wspólnie.
Jej wniosek o dofinansowanie dla niepełnosprawnych jednak nie przeszedł, poparło go tylko 5 radnych, przeciwko było 10.
Wnioski do PCPR na dofinansowanie w wymienionych zakresach można nadal składać, ale prawdopodobnie nie będą uwzględnione. Wnioski odrzucone będzie można składać w przyszłym roku z tymi samymi fakturami.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-04-26 12:18
~Kasa dla niepełnosprawnych wobec tego,
Mnie używać ją należy się na targach - to z góry wiadomo, że to ważniejsza sprawa.
2016-04-25 20:57
~kasa
Kasa niepełnosprawnych poszła na "targi" Całe 58.000 złotych
2016-04-22 17:30
~stynka
trzymajmy się odpowiedniego poziomu !
2016-04-22 01:48
~101
Nie bądź obojętny, przekaż 1% swojego podatku na leczenie chorych dotkniętych zespołem Macierewicza.
2016-04-21 19:09
~edi
ty się weź za pracę, żeby te swoje niepełnosprawne dzieci opłacić, bo przecież w domu ich nie trzymasz. Nie licz innym pieniędzy w portfelu, tylko zajmij się swoimi sprawami.
2016-04-21 14:21
~zADOWOLONY WSRÓD JUż NIE SWOCH MALUNKÓW
NIE MA SPRAWY! POSŁUCHAJ MNIE BO JAK NIE ... TO .... I NOŻEM ! I TE GESTY W DUECIE I PORADO - ROZKŁADY.OD RANA TEŻ MAM NA TRZEŹWO WISIELCZY HUMOR! POMIDOR!
2016-04-21 14:03
~łADNA BLUZECZKA
TAKA ŚWIECĄCA A I KOLOROWA BARDZO, NIE DA SIĘ UKRYĆ!
2016-04-21 09:03
~banan
żle się dzieje u nas w powiecie PCPR powinien bardziej przykładać się do swojej pracy OPS tez nie powinniście traktować swojej pracy jako dopust Boży tylko powołanie ,nic nie robicie dla ludzi niepełnosprawnych a przynajmniej b. mało Rodzice też powinni się wziąć za pracę dla swoich dzieci niepełnosprawnych nie jesteście jedyni co mają dzieci niepełnosprawne weźcie się do roboty prawdziwej roboty dla swoich dzieci niepełnosprawnych
2016-04-20 21:07
~y
Jak nazwać ludzi którzy odbierają niepełnosprawnym?
2016-04-20 14:46
~Marek Eychler
Niepełnosprawnym się zabiera żeby uzbierać na choćby częściowe pokrycie 500+ oraz na 28 milionów dla rydzyka.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa