Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Niezwykła wystawa
Wystawa prezentująca matryce wykorzystywane w opozycyjnej drukarni na przełomie lat 70. i 80. zostanie otwarta w niedzielę 24 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu. Drukarnia działała na posesji Jana Fornala w Zazdrości. Niedawno udało się wydobyć część matryc, które w obawie przed rewizją zostały ukryte niedaleko domu.
O opozycyjnej drukarni i ocalonych matrycach pisaliśmy w Nowym Wyszkowiaki kilka tygodni temu (nr 13/2016). Teraz z tym, co ocalało, będą zapoznawać się mieszkańcy gminy. W niedzielę 24 kwietnia zostanie otwarta wystawa  pod patronatem wójta Tadeusza Michalika i ministra Henryka Kowalczyka. Uroczystość rozpocznie się o godz. 14. Wystąpią uczniowie z Zespołu Szkół w Zabrodziu. W temat wprowadzi Jan Fornal, który ukrył matryce. Głos zabiorą też patroni honorowi wystawy.
Drukarnia działała przełomie lat 70. i 80. w zabudowaniach należących do Jana Fornala. Przez 3 lata drukowano w niej podziemną prasę, ulotki. Jan Fornal współpracował z działaczem opozycji Adamem Karwowskim ps. Kropka. Drukarnię zainstalowali w starym budynku przy domu. Początkowo nie wiedziała o tym nawet najbliższa rodzina. Z czasem ludzie zaczęli coś podejrzewać. W grudniu 1982 r. drukarnię przeniesiono i doszło do wpadki. Po aresztowaniu Adama Karwowskiego Jan Fornal zacierał ślady, wynosił dowody, sam też oczekiwał aresztowania. Matryce zakopał, po latach udało się je odzyskać.
– Postanowiłem przekazać to, nie zatrzymywać dla siebie. Musimy ocalić od zapomnienia tych ludzi, którzy włożyli ogromny wkład, by powstała wolna Polska. Żeby to nie poszło w zapomnienie. Człowiek żyje dotąd, póki o nim się mówi – jest przekonany pan Jan.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-04-27 12:51
~k c
Jutro miał być wojewoda ale spotkanie z mieszkańcami zostało odwołane
2016-04-27 11:49
~Czesio
bardzo obrazowe jest zdanie sumujące artykuł.
2016-04-26 21:37
~f
Kiedy u nas ostatnio był jakiś minister?
2016-04-25 17:27
~Rembrant czy sajensfikszyn ?
Wiedział chłop co robi dla potomnych jak zwykle to w historii bywa , chociaż jeden musi trzeźwo, mądrze przerachować. Chcecie wierzcie , chcecie to nie wierzcie a Wystawa wspólnie z Ministerstwem Kultury !
2016-04-25 14:08
~zaz
Krytykować można, byle merytorycznie, bo w przeciwnym wypadku jest to ordynarny hejt. A tu się mówi o jakiejś klasie!!! Zero klasy dla osób używających takich podłych argumentów. Może lepiej zrobić coś dla innych. Wstyd.
2016-04-25 09:35
~czyt
Dziwne wydarzenie. Minister PIS w gnieździe PSL. Wystąpienia – pożal się boże. Wstyd, żeby wójt nie umiał sklecić dwóch mądrych zdań tylko czytał czyjeś wypociny. Szkoda, że nie dopuścił pana Bociana. To jedyny człowiek, który ma klasę i potrafi coś mądrego powiedzieć. Z tych wystąpień jedynie młodzież pokazała swoją klasę - gratuluję wam. Wystawa też skromniutka.
2016-04-24 10:37
~Przeciwnik fałszowania historii
Gdzie był Minister i Przewodniczący jak Fornal drukował? Bo gdzie był Wałęsa to widać wyraźnie. Na zdjęciach, które były drukowane. Teraz dzięki temu można otwierać wystawy. To przeciw tym co podcinają gałąź, na której siedzą.
2016-04-23 14:30
~j23
To może Minister opowie gdzie on i przewodniczący byli ja Formalności te ulotki drukował?
2016-04-23 07:58
~ty
Jedyna okazja. Albo się z niego wyciągnie kasę albo figa.
2016-04-22 21:40
~fn
Czy Minister przewidział jakieś środki finansowe na organizację wystawy, czy to my poniesiemy jej koszty? Czy ktoś poruszy sprawy kultury w naszej gminie i sprawę Pana Sobczaka z PIS, który stale dąży do sprzedaży pałacu w Dębinkach?
2016-04-21 22:28
~u
Proponuję odtworzyć drukarnię tam gdzie była I udostępnić dla zwiedzających. No i żeby każdy mógł podróżować podróżować i żeby milicja ścścigała. Oczywiście z zapłatą dla właściciela posesji z Ministerstwa Kultury.
2016-04-21 14:32
~GUTENBERG
BY SIĘ W TYM NIE POŁAPAŁ !
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa