Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zwierzę nie jest rzeczą (foto)
Wojciech Cesarz, współautor cyklu książek o alaskan malamute Winterze, który uważał siebie za grzecznego psa (na pewno nie wszyscy byli tego zdania), był 13 kwietnia gościem biblioteki miejskiej. Z dziećmi rozmawiał o psach i swoich książkach.
Gościa przedstawiła Paulina Biernacka z działu dla dzieci i młodzieży. Wojciech Cesarz jest nie tylko pisarzem, ale i grafikiem. Wspólnie z Katarzyną Terechowicz napisał kilka książek, których bohaterem jest Winter. Uczestnikom spotkania przeczytał fragment „Pamiętnika grzecznego psa”. Dzieci podczas rozmowy wykazały się dużą wiedzą na temat właściwego postępowania z psami, zachowywania zasad bezpieczeństwa, rozpoznawania pieskich emocji, czyli mowy ciała, np. pies szczęśliwy – macha ogonem. Ale też wiele się dowiedziały:
- Nie podchodzimy, nie drażnimy. On się może boi tak samo jak my, ale z powodu tego strachu jest agresywny i może was ugryźć – tłumaczył pan Wojciech.
- Pies może pokazać też, że się boi, jest smutny, zadowolony, cieszy się – wyliczał. – Obserwujcie wasze zwierzęta i będziecie dużo więcej wiedziały o nich. Ponieważ nie potrafią mówić, pokazują dużo o sobie. 
Rozmowa, ilustrowana pokazem zdjęć, dotyczyła także pracy, którą mogą wykonywać psy. Są przewodnikami niewidomych (głównie labradory), uczestniczą w dogoterapii. – Zwierzęta robią tak, że osoby chore czują się spokojne – wyjaśnił jeden z chłopców.
- Sam kontakt z nimi sprawia, że dzieci szybciej wracają do zdrowia – dodał pisarz. 
Wszystkie psy pochodzą od wilka. Ludzie wyhodowali różne egzotyczne rasy z powodu swojej próżności. Chiński chow chow to jedyny pies, który ma fioletowe język i podniebienie. Shar pei cały dzień śpi z przerwami na doczołganie się do miski z jedzeniem. Mastif tybetański (najdroższy pies na świecie).
EB
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-04-21 12:34
~alutkoa
Drogie Dzieci, Przede wszystkim rzeczą nie jest Wasz pies, stojący na łańcuchu całymi miesiącami przywiązany do metalowej beczki, bez wody, bez spaceru i z girlandami kleszczy u uszu.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa