Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Komendant Woźniak kończy służbę
Z dniem 30 kwietnia 2016 r. kończy służbę komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie starszy brygadier mgr inż. Ignacy Woźniak. W straży pożarnej przepracował 34 lata, komendantem powiatowym był 9 lat.
Ignacy Woźniak ukończył Technikum Mechaniczne w Węgrowie, w 1980 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Służby Pożarniczej w Warszawie. Było to spełnienie jego chłopięcych marzeń. Na II roku studiów, na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, uczestniczył w strajku podchorążych, którzy domagali się, żeby ich uczelnia została objęta ustawą o szkolnictwie wyższym. Sprzeciwiali się podporządkowaniu jej przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. W efekcie strajków Rada Ministrów podjęła decyzję o rozwiązaniu uczelni. WOSP przemianowano w lutym 1982 r. na Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Ignacy Wożniak kontynuował naukę, ale już w systemie zaocznym. Podjął służbę w podziale bojowym w Zawodowej Straży Pożarnej w Węgrowie. W 1987 r. otrzymał dyplom inżyniera pożarnictwa. Rozpoczął pracę na stanowisku instruktora ds. prewencji w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Węgrowie. Krótko pracował jako oficer ds. ochrony przeciwpożarowej; w Bumarze w Ostrówku i w wyszkowskiej fabryce mebli.
W 1992 r. powstała Państwowa Straż Pożarna, a Ignacy Woźniak w sierpniu tegoż roku został dowódcą sekcji. W połowie 1997 .  awansował na zastępcę komendanta powiatowego – podlegały mu: JR-G, stanowisko kontrolno-rozpoznawcze oraz BHP. W 1999 r. ukończył studia magisterskie w SGSP, a w 2007 r. – studia podyplomowe w zakresie BHP. 
1 lutego 2007 r., po odejściu Stanisława Gałeckiego na emeryturę, został Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie.
Przeszedł wszystkie stanowiska w straży, dowodził wieloma akcjami ratunkowo-gaśniczymi. Do tych, które najbardziej zapamiętał, należy akcja powodziowa w lutym 2011 r., kiedy to przy rekordowo wysokim poziomie wody w nocy przyszedł dwudziestostopniowy mróz i skuł wszystko. Strażacy m.in. skuwali lód, by mieszkańcy mogli dopłynąć do swoich domów, dostarczali im żywność, butle gazowe, potem wypompowywali wodę. 
Inne ważne akcje, którymi dowodził, to: pożar 150-hektaroowego lasu na granicy dwóch powiatów, pożar 1000-hektarowego torfowiska w gminie Kadzidło (przez 3 dni dowodził strażakami z powiatu wyszkowskiego), zlikwidowanie zagrożenia spowodowanego rozszczelnieniem zbiorników z gazem propan-butan na stacji Benzol przy ul. Białostockiej. 
Za swoją pracę Ignacy Woźniak został m.in. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”, Złotym Znakiem Związku OSP.
Obowiązki komendanta powiatowego PSP, najprawdopodobniej przez dwa miesiące, będzie pełnić obecny zastępca, bryg. mgr inż. Marek Czestkowski.
Elżbieta Szczuka
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-04 22:15
~()
i jeszcze pożar stodoły w porządziu
2016-05-04 15:24
~xY
Naprawdę szkoda . Książkowe akcje. Pożar na torfowisku, nieźle musiało się fajczyć i jescze ten gaz .
2016-04-29 14:49
~OSP
bardzo szkoda
2016-04-28 11:29
~()
szkoda
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa