Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Nie jest niebezpiecznie
W gminie Zabrodzie w minionym roku zanotowano wiele przestępstw kryminalnych. Dane znajdą się w opracowywanej mapie zagrożeń. Obecni 21 kwietnia na debacie dotyczącej bezpieczeństwa zastanawiali się, czy statystyka nie fałszuje w tym zakresie obrazu gminy.    
Przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji przedstawili raport o stanie bezpieczeństwa w gminie i mapę zagrożeń. Mieszkańcy gminy wypełnili ankiety, z których wnioski mają być uwzględniane przy planowaniu działań. Opracowywana mapa zagrożeń pozwala na zsyntetyzowanie informacji o różnego typu zagrożeniach, miejscach ich występowania. Planowana jest możliwość wnoszenia uwag także przez  internet. Swoją gminę będzie można porównać z sąsiednimi. 
Obecni zwrócili uwagę na szkodliwość upubliczniania danych, które mogą wykorzystać przestępcy, a jednocześnie dających nieprawdziwy obraz gminy. Brak komentarza i rozbicia ogólnej liczby przestępstw na poszczególne kategorie może być szkodliwy dla wizerunku Zabrodzia. Sekretarz gminy Zdzisław Bocian (na fot.) nazwał to antypromocją gminy.  
- Dane na mapie będą zniechęcać potencjalnych inwestorów czy mieszkańców. To zła reklama. Tu nie jest niebezpiecznie – zapewnił. Powiatowy komendant policji Michał Toporkiewicz przyznał, że podobne uwagi zgłaszały inne samorządy. Będą one przekazane do komendy wojewódzkiej. Duża liczba przestępstw może być np. skupiona w jednym miejscu gminy, często mieszkańcy na co dzień nie odczuwają ich uciążliwości, ponieważ są to np. głównie drobne kradzieże w domkach letniskowych. Ponieważ są to dane publiczne, warto opatrzyć je komentarzem z tego względu, że w gminie Zabrodzie nie występują poważne przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Nie było bójek, uszkodzeń ciała. W 2015 r. najwięcej zanotowano kradzieży (35), kradzieży i wymuszeń (27), kradzieży z włamaniem (21), po 9 przypadków uszkodzenia rzeczy i kradzieży samochodu. Ogółem doszło do 133 przestępstw, w tym kryminalnych – 117. Gmina znalazła się na drugim miejscu w powiecie pod względem liczby przestępstw kryminalnych: w mieście Wyszków doszło do ponad 400, gminie Zabrodzie – 117, w gminie Wyszków – 104 (w gminach: Brańszczyku 92, Długosiodło 78, Rząśnik 42 i Somianka 35). Pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w porównaniu z 2014 r., w 2015 r. było bezpieczniej (4 wypadki, w nich ranne 4 osoby, 34 kolizje). Komendant przypomniał o prawnym obowiązku noszenia odblasków w terenie niezabudowanym i tam, gdzie nie ma chodników. 
Duży nacisk położył również na przypadki wyłudzeń od starszych osób. Oszuści wykorzystują łatwowierność i opiekuńczość starszych osób, które w oszustwach „na wnuczka” często tracą duże kwoty pieniędzy. W tym roku pewna kobieta wypłaciła z banku i wręczyła na ulicy obcej osobie kilka tysięcy złotych. Złodzieje używają też innych metod „na hydraulika”, „na konkurs”, nawet „na  policjanta”. Komendant podkreślił, że policja nigdy nie załatwia spraw przez telefon, nie angażuje przypadkowych osób w swoje akcje. Funkcjonariusze zawsze okazują legitymację.  
Tematem ważnym dla obecnych była sprawa powrotu posterunku policji do gminy. Lokal jest już przygotowany, jednak Michał Toporkiewicz wyjaśnił, że do jego uruchomienia jeszcze długa droga. Ministerstwo zobowiązało się zrealizować tylko 115 wniosków.  Dopiero po wydaniu decyzji co do lokalizacji dodatkowych posterunków będzie można wrócić do tematu.
Pozostałe pytania dotyczyły głównie ruchu drogowego i ogólnego poczucia bezpieczeństwa. Zwrócono m.in. uwagę na parking przy cmentarzu, gdzie auta stają zbyt blisko wylotówki na Wyszków, co prowadzi do kolizji. W takich przypadkach policja opiniuje nową organizację ruchu, wnioski kierowane są do samorządów. Padały też uwagi o zbyt szybko jeżdżących kierowcach, pytano o możliwość kontroli szybkości i montażu progów zwalniających. Komendant  Toporkiewicz wyjaśnił, że progi montuje się na drogach wewnętrznych lub gminnych na wniosek np. wójta, policja może tylko opiniować. Ich skuteczność zależy od specyfiki danego odcinka, montaż muszą poprzedzić analizy. Wójt Tadeusz Michalik ma zastanowić się nad takim wnioskiem, ponieważ są miejsca w gminie, w których prędkość bywa znacznie przekraczana. 
Innym tematem było dbanie o własne bezpieczeństwo w przypadku zauważenia przestępstwa. Komendant odradzał samodzielne interwencje, lepiej wezwać policję niż narażać się w starciu z bandytami czy wandalami. Jeden z mieszkańców przekonywał, że w miarę możliwości jednak reaguje na takie przypadki i dopytywał, co jest granicą obrony koniecznej, jak można się bronić w przypadku napadu czy włamania do własnego domu.
– W sposób adekwatny do zagrożenia – odpowiedział komendant, prosząc jednak o telefony. Inny uczestnik debaty zgłosił, że odbierający je nie zawsze wiedzą, gdzie znajdują się zgłaszane miejscowości i obiekty. Przyczyną może być rotacja policjantów, wielu pochodzi spoza powiatu i nie znają go wystarczająco. Mogą jednak korzystać z map, systemu GPS. 
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-05 13:06
~ups...
Od osób pełniących kierownicze, publiczne funkcje wymaga się odrobinę przyzwoitości. Jak widać dla tych osób liczą się tylko $!!!
2016-05-05 12:35
~ert
Kto zgodził się na otwarcie tej fermy?
2016-05-05 12:35
~kuzyn
Szkoda, ze Wójt nie zajmie się swoją kuzynka, sąsiadka która truje odpadami cala Mostowke i Anastazew!
2016-05-05 09:54
~Zenku
z tego co zakomunikowałeś jak wół wynika ,że to mściwy wójt jest.Jednak opierając się na wypowiedzi innych wierzę ,że prędzej czy później wójt zabierze głos w powyższej sprawie i wszystko stanie się jasne. Prawda przecież stoi po środku o tym wiedzieli już starożytni Grecy .
2016-05-05 08:16
~vo
Obornikiem od królików śmierdziało nawet w szkole w Adelinie, czyżby to był smród z Choszczowego?
2016-05-05 07:15
~!!!
Jechałam przez Choszczowe a tu smród, że nie można oddychać!!!!!! U pani kierownik ODR (niedoszłej radnej powiatowej) wyrzucane są odpady z królikarni z Płatkowa. Ta kobieta truje całą okolicę, a ścieki trafiają wprost do wód gruntowych. Aż dziw, że to rodzina Wójta.
2016-05-04 22:08
~Do Ziomala
O czym ty gadasz? Jak chodzi o drogę to każdy wie dla czego się sypie. Jak chcesz to sam sprawdź. Wydawanie kasy na prawników jest wyłącznie spowodowane działaniem poprzedników, a krótko mówiąc masowym przez nich zatrudnianiem. Czy mogło być ono bezinteresowne? Odpowiedz sobie sam. Wtedy trzeba było piętnować.
2016-05-04 21:18
~Zenek
Tak ma bardzo dużo spraw na głowie....szczególnie dużo czasu zajmuje mu klepanie po ramieniu prostych ludzi i obiecywaniu.,rozmowy z Pio.......... i Sk....oraz .zastanawianie się jak się zemścić na tych którzy sa lepsi i więcej wiedzą!!!
2016-05-04 17:41
~Nawet bardzo
Wójt ma dużo spraw ale może doczekamy się jego wypowiedzi w takiej czy innej formie.
2016-05-04 17:27
~Ziomal
Co jeszcze wymyslicie na poprzednią władzę ,żeby kryć obecnego wojta nieudacznika.Wszystko zwalacie na poprzednikow.Obecny wydaje naszą kasę na prawników i doradców,bo sam nie potrafi podjąć żadnej decyzji.I co dobrze?!
2016-05-04 10:31
~Fret
Wg mnie to kwestia przygotowania realizacji drogi i odpowiada za to poprzednia władza. Zresztą Pani Skarbnik to też oni.
2016-05-04 07:52
~......
Durna padło...! Asfalt nie kładła poprzednia władza tylko firma która wygrała przetarg i to ich trzeba rozliczać!!!! Gorzej jak okaże się że robiła to firma męża skarbnikowej wtedy to powinna podać się do dymisji !!
2016-05-02 12:44
~Ela
Ale temat się rozbudował .
2016-04-30 21:56
~fret
Czy ktoś zauważył że słomiane inwestycje nam się walą? Asfaltem do Anastazewa już trudno przejechać takie doły. A pamiętam, że była robiona przed wyborami przez poprzedników obecnej władzy jako kiełbasa wyborcza.
2016-04-30 12:49
~też Jan
Panie Janku, ma pan prawo do dumy,ale czy ma Pan świadomość tego, że ten pan, który na zdjęciu stoi za panem z tyłu, mógł być w tamtych czasach, po przeciwnej stronie. To chyba były wojskowy. Też należałem do Solidarności i nie przypominam sobie, żeby wojsko było po naszej stronie. Niech Pan nie brnie w tę znajomość!
2016-04-30 12:44
~do ciekawego
Prawdopodobnie było tak, jak jest teraz. Nie zwraca się uwagi na wykształcenie, doświadczenie, tylko na to, czy kandydat jest nasz. Patrz przykład kariery p. Joanny. Dobrze jak oprócz ,, pleców" ma jeszcze rozum, ale jak widać, o takie połączenie nie jest łatwo.
2016-04-30 09:39
~ciekawy
Lepsze by było śledztwo w sprawie kto jest zatrudniony w gminnych instytucjach i jak się tam dostał? Czy to faktycznie tak bezinteresownie za dobre słow, łącznie z tą Panią, która tak często się wypowiada?
2016-04-29 22:41
~u
Każdy ma prawo się wypowiedzieć i zapytać. No ale nie ci z innych gmin jak dyrektorką Niech się u siebie dopytuje.
2016-04-29 14:43
~Mieszkaniec Zabrodzia
Dobry pomysł!Niech wojt wypowie się na temat przegranych spraw i ceny jaką my mieszkańcy z tego tytułu ponieslismy.Jak twierdzi budżet gminy jest mały ,może trzyma pieniądze na prawników i odszkodowania.Chętnie poznam kwotę!!!!!
2016-04-29 14:15
~Żyjemy w państwie demokratycznym.
Każdy ma prawo do swojej oceny wynikającej z treści artykułu czy komentarza, z poparciem dla niej lub nie , z tego czy innego powodu. Taka jest rola komentatorów. Ich uwagi nakreślają temat, prowadzą do zmian na lepsze , to ogólnie znana rzecz.Może rzeczywiście w zaistniałej sytuacji wójt wypowie się na ten temat i nie ma sprawy.
2016-04-29 12:13
~f
Nie będę wchodziła bo mam dość tego co ktoś tu nadaje. Czyja to strona? Będę czytała jak Wójt potwierdzi, że to prawda.
2016-04-29 11:05
~mj do f
wejdź na stronkę wojtlamieprawo i poczytaj jest tam podsumowanie wszystkich spraw dotyczących poczynań wójta
2016-04-28 22:37
~należy
Przywrócić działalność posterunkowi policji i szkole podstawowej w Kicinach.
2016-04-28 21:23
~f
Znowu była dyr. rzuca ślepakami. Na to się nie poradzi.
2016-04-28 21:06
~ja nie wiem
Z kim przegrał (...) kolejną sprawę ?
2016-04-28 12:44
~Czesio
Jednym słowem stara wiara nie rdzewieje.
2016-04-27 20:56
~styl
Ktoś powinien się wypowiedzieć jaki wpływ na ten fatalny stan rzeczy miało wyprowadzenie z gminy Zabrodzie posterunku policji. Policja przeszkadzała bo patrzyła na ręce. Teraz są efekty. To efekty braku doświadczenia, krótkowzroczności i braku przewidywania skutków działań.
2016-04-27 20:00
~up
Wszystkie sprawy kadrowe są spowodowane nepotyzmem poprzedników. Jeszcze latami będziemy jako gmina za to płacić i latami zatrudnieni po znajomości będą czyścić naszą kasę bez zahamowań. Albo się te sprawy niejasne utnie albo będziemy za nie płacili w nieskończoność. Mam wrażenie, że takie czyszczenie należy się tym, którzy są uczciwi i pracy w gminie nie dostali bo urodzili się nie w tej rodzinie lub nie wiedzieli jak to się załatwia.
2016-04-27 19:14
~radny
więcej by zostało w kasie gminy na inwestycje gdyby wójt nie wydawał ich na z góry przegrane sprawy i odszkodowania za swoje bezprawne decyzje. Należałoby sprawdzić w gminie ile wójt wydał nie swoich pieniędzy na prawników i przegrane sprawy, a to przecież nasze pieniądze.
2016-04-27 18:16
~Wójt i zniesławienie
ciekawe?
2016-04-27 17:33
~fk
Pasowało by zrobić śledztwo tego co było przed Wójtem w poprzedniej kadencji, żeby pokazać jaka to wspaniała kadencja jest teraz. Tu jak widać to Wójt wyjmuje z kieszeni.
2016-04-27 16:31
~xx
A ciekawe czy do tych statystyk wliczone są przestępstwa dotyczące ŁAMANIA PRAWA PRZEZ WÓJTA. Jak wszyscy wiemy kilka dni temu przegrał kolejną sprawę tym razem o zniesławienie i musi zapłacić na rzecz poszkodowanej 2400zł na szczęście w własnej kieszeni a nie jak dotychczas z kieszeni gminy.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa