Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zawsze dopinguję Polaków (foto)
W I Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida odbyło się spotkanie z olimpijczykiem Januszem Różyckim, synem słynnego kryptologa Jerzego Różyckiego, absolwenta przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum. Sportowiec przyjechał specjalnie z Londynu, by odsłonić tablicę poświęconą jego ojcu. – Ojciec i syn w swych sukcesach osiągnęli to, o czym wielu nie miało nawet odwagi marzyć – zauważyli prowadzący.
Janusz Różycki urodził się 10 maja 1939 r., ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Jest m.in. wicemistrzem olimpijskim we florecie drużynowym z Tokio, sześciokrotnym medalistą mistrzostw świata, indywidualnym mistrzem Polski seniorów we florecie z 1960 r.
– Ojciec i syn w swych sukcesach osiągnęli to, o czym wielu nie miało nawet odwagi marzyć i zaszli tak daleko, gdzie wcześniej zapuszczali się tylko herosi – mówili prowadzący Sebastian i Andrzej Rębowscy.
Uroczysty charakter spotkania podkreśliła specjalna oprawa: wniesienie oryginalnej flagi olimpijskiej z Monachium, zapalenie repliki znicza olimpijskiego z Nagano, występ uczniów I LO – Karoliny Pujer i Mikołaja Szulca oraz minirecital duetu Bartosz Kuśmierczyk i Marcin Strus (saksofon). 
Janusz Różycki wybrał szermierkę przypadkowo, ale uprawiał ją z sukcesami. Dyscyplina ta obejmuje: floret, szpadę i szablę.  
– Co trudniejsze? Trudno określić, floret jest bronią przygotowawczą, skomplikowaną, bo jest najmniejsze pole trafienia – tłumaczył gość. – Szpada jest nudniejsza, walczy się na dużej odległości. Najbardziej widowiskowa jest szabla. 
Jedno z pytań dotyczyło dobrego wykształcenia ówczesnych szermierzy, wśród nich byli prawnicy, architekci. Wytłumaczeniem może być to, że sportowe sukcesy dawały możliwość wyjazdu za granicę. 
Wiele pytań dotykało przeszłości jego rodziny. Obecnych interesowała np. obecność postaci jego ojca w powszechnej świadomości Anglików i ich stosunek do jego dokonań. Tuż po wojnie nie była to znana historia, archiwa brytyjskie były zamknięte, zaś w kraju z wiadomych powodów nie mówiono o tym. Mama pana Janusza wręcz to ukrywała z obawy o pracę, nawet syn niewiele wiedział. Dopiero w latach 70. powstała książka, później film i serial. Obecnie w Anglii złamanie kodów Enigmy przez Polaków jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej również nie jest powszechnie znanym faktem.
– Archiwa były długo zamknięte – mówił Janusz Różycki. – Nadal nie wiemy, jak np. wyglądała sprawa z Sikorskim. Oni dbają o własne tajemnice wojskowe.
Pytania dotyczyły też twórczości artystycznej olimpijczyka. Zdolności plastyczne zapewne odziedziczył po matce, która była projektantką mody, pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Gość najchętniej maluje pejzaże, używa wyrazistych kolorów. Przez dłuższy czas nie malował, teraz wrócił do swojej pasji. 
– Mieszkając w Anglii, częściej jest pan zapraszany na spotkania jako medalista mistrzostw świata i olimpijczyk czy jako syn Jerzego Różyckiego? – padło pytanie.
–Tego typu spotkań nie ma, ta przyjemność spotyka mnie tylko w kraju – odpowiedział. 
Na ostatnie pytanie, komu kibicuje podczas sportowych starć Anglików i Polaków, odpowiedział z uśmiechem: – Zawsze dopinguję Polaków.
E.E.
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa