Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Sprawa historyczna, nie polityczna (foto)
W GOK w Zabrodziu 24 kwietnia została otwarta wystawa eksponująca matryce z podziemnej drukarni w Zazdrości oraz różnego rodzaju druki konspiracyjne. Większość eksponatów przekazał Jan Fornal, który przed laty ukrył matryce. – Chcę pokazać, że to działo się na naszym terenie, że był ważny – podkreślił na niedzielnej uroczystości. – Powinniśmy być dumni, że mamy takie miejsce.
W uroczystości uczestniczył minister Henryk Kowalczyk, który wraz z wójtem Tadeuszem Michalikiem objął nad wystawą honorowy patronat. Znalazły się na niej matryce, które 30 lat temu ukrył Jan Fornal. Na jego posesji działała podziemna drukarnia, po 3 latach działalności w obawie przed wpadką została przeniesiona w inne miejsce, zaś matryce zakopane (pisaliśmy o tym w NW nr 13/2016). Ekspozycja zawiera też prasę podziemną, udostępnioną przez ks. Andrzeja Rybickiego i Jerzego Trzeciaka. 
Spotkanie otworzyło widowisko słowno-muzyczne „Tamte dni” w wykonaniu uczniów  Zespołu Szkół w Zabrodziu, przygotowanych przez Andrzeja Romana i Jacka Gajewskiego. Młodzież zaśpiewała m.in. „Mury”, „Miejcie nadzieję”,  „Żeby Polska była Polską”. Zainscenizowano również scenkę przesłuchania.  
– Dzisiejsza uroczystość to jest sprawa historyczna, nie polityczna – mówił Jan Fornal. – Dziękuję wszystkim, żeście tutaj przybyli. Nie wolno nam zapominać o tamtych czasach, naszych kolegach, koleżankach, którzy niestety nie wszyscy doczekali tych czasów. Chcę pokazać, że to działo się na naszym terenie, że był ważny, tu przyjeżdżali ludzie z Warszawy, z Komitetu Obrony Robotników (KOR), informacje przechodziły przez Niemcy do USA. Powinniśmy być dumni, że mamy takie miejsce.
Jan Fornal przypomniał, jak trudna była konspiracyjna działalność, ile trudu i pomysłowości wymagało ukrycie jej przed władzami i ile ryzykowano w razie wpadki. Jego szef Adam Karwowski ps. Kropka przypłacił to zdrowiem. Dobrze rozumiał te słowa minister Kowalczyk, który dotąd nie wiedział o zabrodzkiej drukarni.
– Wspomnienia wracają – mówił. – Przyznam się, że w grudniu 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego wiele osób zwątpiło w sens i skuteczność walki o wolność. Dzięki osobom, które poświęcały swoją wolność i czasami swoje życie, mogliśmy powstać w 1989 r. Mam szczęście, bo mogłem oglądać powstanie Polski wolnej. Te czasy dla niektórych są już historią, dla nas jeszcze wspomnieniem. Warto je przypominać, szczególnie młodym. Życzę, aby ta wystawa była lekcją historii dla tych, którzy nie pamiętają, wspomnieniem dla innych.
Wójt Tadeusz Michalik uważa, że przemiany ustrojowe nie byłyby możliwe bez prasy podziemnej.  Działalność opozycyjna wymagała odwagi, bywała okupiona cierpieniem, złamaniem kariery. 
Wójt wręczył Janowi Fornalowi upominek za szczególny wkład w upamiętnienie historii, zaś Henryk Kowalczyk otrzymał piękne wydanie „Chłopów” Wł. St. Reymonta. 
O wystawie była mowa kilka dni później na sesji rady gminy. W liście do władz gminy Jan Fornal dziękował za wsparcie w jej zorganizowaniu, podkreślał wagę zdarzeń, mających miejsce w gminie, i zachowania pamięci o ludziach, którzy wówczas wiele poświęcali. 
– Nie było to spotkanie polityczne, a historyczne – zauważył wójt. – Cieszę się, że pan Jan podjął ten temat. Warto było to zrobić, zobaczyć.
E.E.
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-09 15:02
~tf
Hanka z Elą. Gdzie byłyście jak w gminie organizowali szkolenia i zatrudniali.
2016-05-09 11:31
~Hanka z Elą
Pomysły ale bez totalnego przekrętu łatwego z resztą do zrozumienia przez wszystkich , wymagającego pomimo to publicznego szacunku , uznania. Tak, by było z korzyścią dla wszystkich , szczególnie mając na uwadze bogate zaplecze architektoniczne na tym turystycznym szlaku.
2016-05-07 15:34
~U
Nie wiem czy wybraną czy nie. Jeśli znasz to pokaż mi drugą gminę w której jest tyle dworów i pałaców. To nie bez powodu. Trudno o bardziej atrakcyjne tereny. Niestety jednak. Jak komuś słoma z butów wystaje i nigdzie nie był a potem bierze się tylko dla kasy za władzę to i nasza szansa przepada. Nie wystarczy udawać, że się robi i wszystkich oszukiwać. Trzeba mieć pomysły.
2016-05-07 14:19
~stefan
Czyżby Zabrodzie poprzez swe niepozbieranie z jakieś powodu gminą wybraną?
2016-05-07 13:53
~P
Pozbieranie tej historii. Która jak widać leży na każdym kroku w naszej gminie nigdy nie nastąpiło.Teraz jak można coś z tego zrobić kiedy są pieniądze z Unii to my sobie pozwalamy na tolerowane przez 10 lat niemocy i zachwycanie się rzekomym postępem, którego nie było i nie ma.
2016-05-07 13:37
~Cieszy liczna obecność osób duchownych
również pewnie z pobliskiego kościoła w Niegowie. Historia najpierw XV wiecznej kaplicy a od XIX wieku kościoła prowadzonego przez Diecezjan jest godna uwagi.W tym kościele brała ślub siostra Norwida.
2016-05-07 12:12
~u
Wniosek jest inny. Tkwimy w zapaści i niemocy, w okresie kiedy inni się rozwijają. A mamy to na własne życzenie bo takich wybieramy za kiełbasę. W pierwszej kolejności następcy powinni usuwać z urzędu głównych włodarzy a nie zostawiać ich nie wiadomo po co.
2016-05-07 10:48
~Do - u
teraz stawiamy na atrakcje i promocje - taki wniosek się wysuwa.
2016-05-07 09:05
~u
I inne atrakcje też są. Tylko w ostatnich latach priorytetem nie był rozwój gminy w oparciu o atrakcje ani promocja. Głównie się tylko zatrudnił w urzędach. Ci co w tym uczestniczyli powinni odejść.
2016-05-06 12:08
~Czesio
Dworek Norwida jest też w okolicy.
2016-05-05 23:41
~t
Pałac w Dębinkach to znakomite miejsce na kulturę. Po co tyle było inwestować w tą stodołę w Zabrodziu? Wyrzucone pieniądze.
2016-05-05 17:13
~Co tu dużo mówić
taka wystawa to piękna inicjatywa zarówno ze strony p. Fornala jak również osób duchownych. Dziękujemy. Może w okolicach są inne eksponaty o charakterze historycznym, religijnym godne uwagi oraz poświęcenia czasu by stworzyć ekspozycję do promowania okolicy szczególnie podczas wakacji.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa