Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA SOMIANKA: W rocznicę urodzin Stefana Okrzei (foto)
Społeczność szkolna w Kręgach pamięta o swoim patronie, por. pil. Stefanie Okrzei, który zginął w walce powietrznej z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. 25 kwietnia obchodziła 109. rocznicę jego urodzin.
Od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie Stefana Okrzei na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie oraz pod pomnikiem przy drodze serockiej, upamiętniającym śmierć pilota, rozpoczęły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Kręgach uroczystości związane ze Szkolnym Dniem Lotnika. 
Stefan Stanisław Okrzeja, który jest patronem szkoły od września 2006 r., urodził się  w Warszawie 24 kwietnia 1907 r. (był bratem działacza socjalistycznego i niepodległościowego Stefana Aleksandra Okrzei, straconego w 1905 r. na stokach Cytadeli). Jego marzeniem było lotnictwo. Uczył się m.in. w Szkole Orląt w Dęblinie. W 1934 r. ukończył czteroletnią szkołę podchorążych w Bydgoszczy w stopniu porucznika. Służbę pełnił w 6 Pułku Lotniczym we Lwowie, a następnie w 1 Pułku Lotniczym na Okęciu. Po agresji hitlerowskiej na Polskę we wrześniu 1939 r. został mianowany zastępcą dowódcy 112 eskadry 3 dywizjonu Brygady Pościgowej, która miała za zadanie odpierać ataki niemieckich samolotów na Warszawę. Zginął 5 września 1939 r. w okolicy Krąg, w walce powietrznej z niemieckimi bombowcami. Pochowany został w miejscu upadku samolotu, wiosną 1940 r. jego ciało przeniesiono na cmentarz parafialny w Wyszkowie i złożono w grobowcu rodziny Leskich, właścicieli majątku Kręgi. W 1947 r. bohaterski pilot został odznaczony pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.
Uroczystości w szkole rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych: szkoły w Kręgach i Zespołu Szkół w Woli Mystkowskiej im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego. Obecnych powitała dyrektor szkoły Elżbieta Walaszczyk. Wśród nich byli zaprzyjaźnieni ze szkołą piloci z Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, m. in. honorowy obywatel gminy Wyszków płk pil. Janusz Decewicz oraz Stowarzyszenia Lotników Polskich, a także wójt Andrzej Żołyński, samorządowcy, Anna Kmoch i Beata Kuchta - prezes i wiceprezes prowadzącego szkołę Stowarzyszenia „Przyjazny Krąg”. 
Część artystyczna składała się z dwóch części: pierwsza dotyczyła 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, druga składała się z wierszy i piosenek dedykowanych lotnikom.
- Wśród nas są koledzy po fachu naszego bohatera szkoły. Cieszymy się, że w ten sposób możemy bliżej poznać zawód lotnika. Wizyty panów seniorów są dla nas cenne także z innego powodu – to po prostu spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy maja poczucie humoru, którzy wiele wiedzą, dużo widzieli i przeżyli. Teraz tą wiedzą i spostrzeżeniami chętnie się z nami dzielą – podkreślili uczniowie. 
ES
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-09 16:23
~Coś ty kotku miał
miałem ci ja miskę mleka, teraz pusta jest miska , miau! Dobrze?
2016-05-09 16:12
~PO
Tluste koty zawsze dobrze sie ustawiaja .....Raz z komuna, raz z PSL, a jak trzeba to z KOD. Zawsze przy misce mleka...!!!!
2016-05-09 12:32
~xY
Nigdy przed sądem nikt przeciwko mnie nie nie świadczył . Nie zasłaniałem się w ten sposób w życiu. Tak się ustawiałem ,że nikt nic do mnie nic nie miał. Nigdy nie miałem żadnej sprawy nie było ku temu powodu a przede wszystkim nie jestem zadziorny, nie upodobałem sobie taki sposób rozwiązywania swoich czy nieswoich problemów .Dla chcącego paragraf zawsze się znajdzie i odwrotnie. Nie stać mnie na doradcę prawnego chyba ,że na koszt państwa. Takie sprawy zwłaszcza kolejne nie kręcą mnie. Nie jestem aż tak pyszny. Z natury jestem ugodowy . Rozwiązywanie problemów poprzez wokandę , zwłaszcza nagminne daje dużo do myślenia. Proszę więc się nie dziwić ,że ciągłe straszenie paragrafem jest dla mnie podejrzane, budzi podstawy do myślenia o nieuczciwości. Ludzie w porzadku, mający dobre intencje mogą zostać również wrobieni nawet przez bliskich, którym wydaje się ,że są lepsi . Po prostu buta! To się często zdarza, wówczas pozostaje im tylko robić za kozła ofiarnego a inni mogą współczuć i tylko tyle można na to poradzić. To ogólnie znana ,potwierdzona już przez wielu na przestrzeni lat rzecz . Tak czy siak dla niektórych może jest to odrobinę chociaż prawdy ? Moja wina? Czy da się to odwrócić czas pokaże.
2016-05-09 06:03
~js
Anonimowe obrażanie kogoś w bardzo źle świadczy o tobie "Samopomoc".
2016-05-08 11:20
~Samopomoc
Pasibrzuch z Jackowa J. Kal., ktory to nie potrafi juz chodzic w gumofilcach, tez protestowal w Warszawie na spedzie otumanionych KOD-erowcow...... Oj..boi sie ten chlopek roztropek odsuniecia od KORYTA w nastepnych wyborach!!!!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa