Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA RZĄŚNIK: Gmina przystąpiła do opracowania studium
Radni na sesji 28 kwietnia podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Rząśnik. 
- Zaprosiliśmy sołtysów, żebyście państwo mieli świadomość, do czego przystępujemy, jak to się kształtowało, dlaczego tego planu jeszcze nie mamy – zwrócił się do sołtysów wójt Paweł Kołodziejski. 
Przypomnijmy, że wójt Kołodziejski pierwszy raz skierował studium planu do Dyrektora Regionalnego Gospodarki Wodnej w Warszawie 22 grudnia 2011 r., ale ten odmówił uzgodnienia. Wtedy gmina wysłała zażalenie, argumentując, że zakaz budownictwa na tym terenie spowoduje m.in. „katastrofalne skutki  dla rozwoju gminy; drastyczny  spadek cen nieruchomości”. 
Justyna Nowotka przypomniała, że nadal obowiązuje studium z 2003 r. – Od tego czasu zmieniło się szereg przepisów – wyjaśniła. – Najważniejsze to powołanie nowych obszarów Natura 2000, która zajmuje 78% naszej gminy, również wskazanie obszarów szczególnego zagrożenia powodziowego i wnioski, które złożyli mieszkańcy oczekujący na zmianę społeczno-ekonomicznego przeznaczenia terenu. 
Co prawda w roku ubiegłym była podjęta uchwała w sprawie przystąpienia do zmian w miejscowym planie, uwzględniająca różne, jak wyjaśniła Justyna Nowotka, „niejasne sytuacje na terenie gminy, np. ktoś ma na działce drogę, ktoś cmentarz, ktoś las tam, gdzie są budynki”, ale nie można jej wprowadzić w życie, bo studium nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami. 
Gmina dostała wreszcie mapy terenów zalewowych rzeki Narew, ale nowy rząd uznał, że są nieaktualne (bo takie były wnioski samorządów).  - W tej chwili każdy inwestor, który występuje o pozwolenie na budowę na terenach zalewowych,  musi mieć zgodę starostwa. Starostwo przed wydaniem tej zgody żąda decyzji indywidualnej z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, czy można się tam budować – podsumowała pani naczelnik. - Jeśli chcemy nadal prowadzić prace związane z naszym planem, musimy podjąć uchwałę i opracować studium uwarunkowań.  To dokument, który się opracowuje dla całego terenu gminy, natomiast plany można robić dla danej miejscowości, działki.
– Zmieniła się osoba projektująca, która ma inne spojrzenie na obecnie obowiązujące przepisy – dodał przewodniczący rady Krzysztof Soliwoda. – Wydaje się, że będzie się z nim lepiej współpracować, bo z poprzednim mieliśmy nieraz problemy.
- Nasze apele i skargi nie przyniosły żadnego efektu – przyznał wójt Paweł Kołodziejski. Okazało się jednak, że  na braku planu, co było „świadomą decyzją, a nie zaniedbaniem wójta”,  gmina wyszła dobrze, bo na terenach od Rogóźna do Gołystoku ludzie mogli się budować. 
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa