Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Pryzmat miasta a pryzmat okręgu... wyborczego
Ponad 10 mln zł gmina dokłada do tegorocznych inwestycji. Do wydania jest więc sporo pieniędzy, ale i związane z tym emocje nie są małe. Najwięcej wątpliwości radnych miejskich budzi podział środków na inwestycje drogowe.
Na dwie drogi w sołectwach nie udało się pozyskać środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgodnie z wcześniejszą deklaracją, gmina z własnego budżetu zbuduje więc ul. Przejazdową w Skuszewie (IV etap) za 1,5 mln zł i Handlową w Rybienku Nowym (II etap) za 1,2 mln zł. Jest natomiast duża szansa na pozyskanie dofinansowania na drogę w Sitnie.
W tym roku gmina zamierza w całości zagospodarować plac Wyzwolenia, wybudować ciągi komunikacyjne i miejsca parkingowe, zagospodarować zieleń. W sumie przeznacza na ten cel 400 tys. zł (dokłada 380 tys. zł). Trwają negocjacje z właścicielami ostatniej działki, która nie jest własnością gminy.
Kolejne 120 tys. zł (w sumie będzie 370 tys. zł) przeznacza na modernizację parku miejskiego. Urząd ubiega się o dotację na przebudowę alei głównej, budowę ścieżki edukacyjnej (historia Wyszkowa), podświetlenie pomników przyrody, budowę ławeczki kryptologa Jerzego Różyckiego. 
O 1,5 mln zł (do 2,5 mln zł) zostaje zwiększona kwota na modernizację stadionu miejskiego. Urzędnicy liczą, że uda się za nią wybudować jeszcze w tym roku boczne boisko ze sztucznej nawierzchni, z trybunami i oświetleniem. 
100 tys. zł gmina przeznacza na adaptację dwóch nowych sal dla trzylatków w Przedszkolu nr 7, 117 tys. zł – remonty w budynkach WTBS. Dokłada też do projektu przebudowy ul. Sowińskiego, od Dworcowej do Sienkiewicza, gdzie mają powstać nowe miejsca parkingowe, projektów przebudowy ul. Ziołowej, Jesionowej i Krętej w Skuszewie. 110 tys. zł zostanie przeznaczone na budowę ciągów komunikacyjnych na terenie ZS w Rybienku Leśnym. O 570 tys. zł zostanie zwiększona kwota na budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych i miejsc postojowych, z przeznaczeniem na ul. Żeromskiego i Letnią, ulice w Olszance i Drogoszewie.
Nowe inwestycje w budżecie to projekt budowy ul. Meliorantów, Jutrzenki i Akacjowej (wokół przyszłego przedszkola), budowa ul. Platynowej w Wyszkowie (111 tys. zł), Mazowieckiej w Kamieńczyku (970 tys. zł). Do budżetu z kwotą 1,2 mln zł wchodzi również ul. Sybiraków, która pod koniec ubiegłego roku „przegrała” z ul. Batorego. 250 tys. zł gmina przeznacza na budowę parkingu przy kościele św. Idziego. Pierwotnie samorząd chciał przekazać parafii dotację w ramach programu finansowego wspierania zabytków, ale uchwałę uchylił wojewoda. Zgodnie z nową umową, gmina będzie użytkownikiem terenu parafii, powstanie parking miejski, z którego będą mogły korzystać osoby zostawiające w mieście samochody, a dojeżdżające do Warszawy komunikacją publiczną.
Na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej, 9 maja, powróciła dyskusja na temat budowy ul. Sybiraków. Jan Abramczyk przypomniał, że podczas uchwalania tegorocznego budżetu mowa była o 600 tys. zł, a teraz kwota urosła do 1,2 mln zł. – Czy jesteśmy w stanie za takie pieniądze zrobić ulicę dla kilku domów? – pytał, proponując np. etapowanie inwestycji, a pozostałe środki przeznaczyć na budowę jednej z ulic na os. Zakręzie, w Leszczydole-Działkach lub chodnika w Leszczydole-Pustkach.
- Wszystko można etapować, ale ul. Sybiraków ma jeden dojazd, przez 2 lata mieszkańcy będą mieli utrudnienia – zauważył burmistrz Grzegorz Nowosielski. Ulica zostanie wybudowana kompleksowo, z kanalizacją i chodnikami. Z kolei w Leszczydole-Działkach, gdzie mieszkańcy rzeczywiście od lat wnioskują o drogę, nie jest uregulowany stan własności działek, po których miałaby przebiegać.
- Rozumiem, że ul. Sybiraków będzie dla miasta pokazowa. Bardzo mnie cieszy taki trend, że budujemy kompleksowo wszystko. Szkoda tylko, że nie na os. Zakręzie… - skomentowała Danuta Kukwa. Przypomniała, w jakim stanie po budowie kanalizacji jest ul. Na Skarpie, a w jakim chodniki na ul. Bohaterów AK. Z kolei burmistrz przypomniał, że Na Skarpie również nie ma uregulowanej własności gruntów, a Bohaterów AK jest w tym roku projektowana, na przyszły rok planowana jest budowa.
Radny z Gulczewa Sławomir Wróbel pogratulował radnemu ze Skuszewa Wojciechowi Rojkowi: - Patrząc na inwestycje w ostatnich latach, należą się gratulacje, pozazdrościć tempa i rozmachu, bo kolejne projekty już widzę. Ostatnio usłyszałem, że w Gulczewie tyle się robi, ale myślę, że przereklamowano te inwestycje. Nasze drogi robione były trochę po taniości, bez chodników, wjazdów, mamy trzy żwirówki. Że nie wspomnę o budowie strażnicy, większość robimy własnymi siłami.
- W Gulczewie mało gdzie nie można dojechać po utwardzonym, w ubiegłym roku 1/4 środków na oświetlenie poszła na Gulczewo. Jak przekazywaliśmy działkę z 99% bonifikatą, to mówiliście, że w tym roku już nic nie będziecie chcieli – przypomniał Grzegorz Nowosielski. – Jak ja jestem burmistrzem miasta i gminy Wyszków, tak państwo jesteście radnymi rady miejskiej. Patrzmy przez pryzmat inwestycji całego miasta, zrównoważonej, rozwojowej polityki, która da możliwość osiedlania się, więcej miejsc pracy. Bo ile byśmy na ten stół nie rzucili pieniędzy, to znajdzie się droga, chodnik do zrobienia. 
- Cieszmy się, że budżet się powiększa, a nie krytykujemy, że źle dzielimy – apelowała Elżbieta Piórkowska.
Zmiany w budżecie poparło 15 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu. Ostateczną decyzję radni podejmą na najbliższej sesji, 12 maja.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-14 18:07
~do ~`O
Ten komentarz nie ma nic wspólnego z artykułem . Do kogo więc i w jakim celu go kierujesz. Jest to znana mi już metoda zarządzania poprzez zastraszanie. To ewidentnie widać.
2016-05-14 15:04
~()
a wiadomo już kto brał dopłaty na wyszkowskie łęgi czy trzeba poprosić kamińskiego on szybko znajdzie tą osobę
2016-05-13 15:31
~A tak było
miło.
2016-05-12 12:33
~Dziwni ci radni!
Zasada bliżej złobu dla podatników nie popłaca
2016-05-11 22:47
~Olo
A gdzie pani radna Kukwa widziała na ulicy bohaterów a.k. chodniki ?
2016-05-11 15:02
~W/ g radnej Piórkowskiej należy się cieszyć
jak budżet się powiększa a nie krytykować ,że źle go dzielą. To też należy się mieć na obecnej i przyszłej uwadze. Nie wiadomo czy nawet na jedno wyjdzie jak budżet wrasta a radni nierówno go podzielą ? Może bardziej w stronę kultury, tyle można poradzić tej rodzimej kwestii. Ten typ tak ma.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa