Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Skarżyńscy chcą pieniędzy za szpital i osiedle
Spadkobiercy rodziny Skarżyńskich systematycznie realizują proces odzyskiwania gruntów między ulicami Serocką, Szpitalną, 3 Maja i torami kolejowymi, wpisali się do ksiąg wieczystych na większość działek. Część odzyskanych nieruchomości już nawet sprzedali. W sądzie leżą wezwania do próby ugodowej z samorządami w kwestii terenów, na których przebiegają drogi, stoi szpital i osiedle komunalne.
Przypomnijmy, że roszczenia spadkobierców rodziny Skarżyńskich dotyczyły zarówno nieruchomości zabudowanych (ZDZ, szpital, WKU, weterynaria, WODBUD, osiedla komunalne i Nadzieja, częściowo osiedle domków jednorodzinnych za szpitalem, ulice), jak i terenów wolnych wzdłuż ul. KEN. W posiadanie tych nieruchomości Skarb Państwa wszedł na podstawie dekretu o reformie rolnej z 1944 r. Państwo przejęło wówczas wszystkie nieruchomości przeznaczone na cele rolne o powierzchni przekraczającej 50 ha. O zwrot nieruchomości rodzina Skarżyńskich wystąpiła na początku lat 90. Spadkobiercy starali się udowodnić, że nie mogły zostać przejęte na podstawie dekretu o reformie rolnej, ponieważ ich powierzchnia w sumie nie przekraczała 50 ha.
Zmiany do ksiąg wieczystych, w których dotychczas jako właściciel figurował Skarb Państwa, wprowadzane były przez sąd stopniowo, o czym kilkakrotnie informowaliśmy na łamach Nowego Wyszkowiaka. Spadkobiercy są już właścicielami niemal całego terenu. Jeszcze w ubiegłym roku Zakład Doskonalenia Zawodowego zapłacił spadkobiercom za grunt pod swoimi budynkami. Rodzina sprzedała również teren o powierzchni 2,5 ha przy szpitalu, gdzie do niedawna znajdowało się lądowisko dla śmigłowców medycznych.
Stroną w sprawie 4 hektarów gruntu pod szpitalem jest Skarb Państwa, reprezentowany przez starostę i wojewodę. Formalnie działka nigdy nie została przekazana powiatowi. Szpital otrzymał ją w 1998 r. zarządzeniem wojewody, wówczas jeszcze ostrołęckiego, ale nieruchomość nie miała uregulowanego stanu prawnego. 
Po tym, jak w ubiegłym roku spadkobiercy wpisali się w księgi wieczyste, było jasne, że samorząd będzie musiał znaleźć środki na wykupienie działki. Starosta ubiegał się o dotację od rady ministrów. Zdaniem wojewody nie było jednak podstaw, czyli wyroku sądowego. 
Być może proces nie będzie konieczny. Spadkobiercy złożyli bowiem w sądzie wezwania do próby ugodowej. Powiat liczy, że podczas negocjacji uda się ustalić kwotę „do przyjęcia” przez wszystkie strony. Podobnie gmina, która staje do negocjacji w sprawie gruntów pod drogami i osiedlem bloków komunalnych. 
Starostwo być może czeka jeszcze jedna batalia ze spadkobiercami, tym razem pałacu w Dębinkach. W tym roku powiat zamierza przenieść stamtąd dom dziecka, a pałac i pokaźny teren wokół sprzedać. Potencjalni spadkobiercy zwrócili się jednak do wojewody o wstrzymanie wszelkich decyzji handlowych. Obecnie urząd wojewódzki zbiera dokumenty, by sprawdzić, czy teren w ogóle podlegał pod dekret o reformie rolnej.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-18 12:20
~ewelawka
dogadać to znaczy wykiwać , Nowosielski był z partii PO i PiS a dziś z kim trzyma tylko on sam wie
2016-05-17 21:18
~NIE tak
Za PO-PSL żyło się jednak inaczej,lepiej.Poczucie bezpieczeństwa było znacznie wyższe niż obecnie.Pis skłócił polaków.Jednym dał,drugim zabierze niebawem.
2016-05-16 08:46
~olgierd
osiedle komunalne zapewne chodzi o PEKIN
2016-05-16 08:13
~()
ten nick jest mój!!!
2016-05-15 13:44
~()
Z PO to by się dogadali - dobre
2016-05-13 21:46
~008
Skarżyńscy stanowczo chcą pieniędzy od rządu..Od TEGO rządu.Rządu Szydło,,,Beaty Szydło (a ratingi ciągle w dół i w dół).
2016-05-13 11:46
~borson
jakos za rzadow PO Skarżyńscy nic nie zdziałali. Totalnie nic, a teraz w pol roku juz sa wpisani do ksiag wieczystych? PO: Skarzynscy do nie PO wcy
2016-05-12 14:10
~MaddoG
"...samorząd będzie musiał znaleźć środki na wykupienie działki". Ale samorząd to zdaje się tych środków sobie nie wydrukuje tylko sięgnie do naszych kieszeni. Na spłatę spadkobierców zamożnych arystokratów sprzed 70 lat złożymy się my wszyscy. Też bym chciał być wnukiem albo prawnukiem jakiegoś hrabiego... kaska sama by wpadała :)
2016-05-12 12:57
~Jeżeli nie podlegał
to powinien być rękach dawnych właścicieli.
2016-05-11 22:43
~,
Spadkobiercy z PO by się dogadali ale z Pisem szanse zerowe.Pis to nie jest partia do rządzenia.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa