Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Taki jeden nam się narodził (foto)
W ramach Tygodnia Bibliotek i w Roku Henryka Sienkiewicza w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie Waldemar Smaszcz wygłosił dwa wykłady: skierowany do gimnazjalistów – „Naród na drodze ku wielkości – w kręgu „Krzyżaków” H. Sienkiewicza” oraz do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – „Henryk Sienkiewicz – poeta miłości”. 
Znany czytelnikom wyszkowskiej biblioteki historyk literatury w swoich wykładach podkreślił fenomen Sienkiewicza, pierwszego polskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał za całokształt twórczości. Uważa go za najwspanialszego polskiego stylistę. – Taki jeden nam się narodził – mówił z przekonaniem. – Jestem fascynatem Henryka Sienkiewicza. 
Za jego najwybitniejszą powieść historyczną uznaje „Krzyżaków” . Dzieło to szczególnie powinno być czytane na Mazowszu. – Pokazuje epokę, dzięki której Mazowsze stanie się sercem Polski – uzasadnia. Sąsiedztwo z Krzyżakami sprawia, że docierają tu najszybciej wszelkie nowinki z Zachodu, m.in. miłość rycerska. Wykładowca zwraca też uwagę, że utwór pisany jest pod zaborem rosyjskim i w czasach cenzury, więc pisarz nie mógł wszystkiego mówić wprost. Jednak wyraźnie nawiązuje do sytuacji w zaborze rosyjskim po upadku powstanie styczniowego, gdy nardowi polskiemu grozi zagłada biologiczna. Symbolizują to losy rodu Gradów, jego ostatnimi przedstawicielami są Maćko i Zbyszko z Bogdańca, na których spoczywa obowiązek odbudowania rodu. – Rodzenie dzieci było nakazem patriotycznym – przypomina prelegent.
- „Krzyżacy” dzisiaj czytani przez was, to powieść o dojrzewaniu do miłości – zwrócił się do młodych słuchaczy. – Pokazane jest, jak kształtuje się miłość rycerska w Polsce, jak miłość kształtuje człowieka Wyjaśnił, że Zbyszko przynosi na nasz teren miłość rycerską, o której pojęcia nie mają przedstawiciele starszego pokolenia, Maćko i ojciec Jagienki Zych ze Zgorzelic. A obydwaj planują ślub Zbyszka z Jagienką. Przeszkodą staje się uczucie Zbyszka do młodziutkiej Danuśki. Jednak to dzięki niemu Zbyszko dojrzewa. Wspomagająca go w najtrudniejszych chwilach i słuchająca jego zwierzeń, późniejsza żona, Jagienka, również się rozwija. – Cierpiąc, uczestnicząc w dramacie Zbyszka, wzbogaca swoją duchowość – zauważa prelegent.     
W drugim wykładzie Waldemar Smaszcz starał się przekonać młodych słuchaczy, że Henryk Sienkiewicz jest pisarzem miłości. Jako argumenty podał skomplikowany rozwój uczuć łączących bohaterów „Quo vadis” (Rzymianina Wenicjusza i chrześcijankę Ligię), „Krzyżaków”  (Zbyszka i Danuśkę, a także Zbyszka i Jagienkę) oraz „Rodziny Połanieckich” (małżonków Stacha i Marynię).
- Może to was zachęci do przeczytania tych trzech powieści – zakończył wykład. Chętnie odpowiadał na pytania, szczególnie zadawane przez gimnazjalistów.
Elżbieta Borzymek
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-23 14:25
~jak Urlich von Jungingen z obrazu Matejki
Zawsze myślałem ,że główny, najważniejszy wątek Krzyżaków to scena z dwoma gołymi mieczami. Jagiełło trzymał je z przodu, przed sobą, tak było w filmie. Patriotyczny obowiązek rodzenia dzieci a szczególnie ich wychowanie może być niewygodny.
2016-05-18 16:09
~nigdy aż tak głęboko
nie wchodziłem w treść powyższych tekstów . Nie jestem polonistą. Niektóre sprawy prostu olewam , mówiąc kolokwialnie. Wniosek jaki misie w tej chwili nasuwa to to ,że ujęcia kabaretowe są wciągające ale doświadczenie mówi ,iż mogą prowadzić na manowce.Dobre! Tak można dużo tytułów przerobić.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa