Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Jest mi szkoda tej Polski
Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego i jego znaczenie dla przeciętnego obywatela to główny temat spotkania posłanki .Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz z mieszkańcami Wyszkowa. Jedna z najpopularniejszych obecnie posłanek opozycji przyjechała, na zaproszenie wyszkowskiego koła .Nowoczesnej, 9 maja. Czekali na nią zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy…
Kamila Gasiuk-Pihowicz pochodzi z Siedlec, obecnie mieszka w Pruszkowie. – Jestem zachwycona waszym miastem, piękna zieleń, Bug, zapach wiosny w powietrzu – rozpoczęła spotkanie w Wyszkowie. – Dziękuję za możliwość spotkania z państwem, dyskutowania o sprawach, co do których możemy się zgadzać lub nie, ale powinniśmy rozmawiać. Partia .Nowczesna od początku stawiała na dialog. Spotykamy się nie przed wyborami, ale tuż po nich. 
Głównym tematem rozmowy z wyszkowianami był konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Do parlamentu weszłam z konkretnym planem: ochrona zdrowia, uporządkowanie polskiego stanu prawnego. Mam nadzieję, że jeszcze tę ustawę napiszę. Proszę mi wierzyć, że nie chciałam się zajmować TK. Nie z takimi hasłami PiS wygrał wybory. Nie obiecywano wojny z TK, ustawy medialnej – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz.
- Łączy nas konstytucja, w której zapisane są prawa i obowiązki nas wszystkich. W referendum oddało na nią głos 17 mln ludzi. A prezydent, premier nie szanują konstytucji. Wyroki TK powinny być publikowane, żaden przedstawiciel władzy nie powinien ich kwestionować. Jedna partia wygrała wybory, ma prawo do realizowania swoich planów, ale w ramach porządku prawnego. Nie ma przecież większości konstytucyjnej – zauważyła posłanka. – Jeśli zgodzimy się, żeby najważniejsze osoby w państwie łamały prawo, to co może wydarzyć się w mniejszych miejscowościach? Co się stanie, jeśli lokalny działacz partii będzie stał w sprzeczności z interesami np. jakiegoś przedsiębiorcy? Dlatego tak ważna jest walka o TK i poszanowanie prawa, którą teraz toczymy. 
Kamila Gasiuk-Pihowicz zachęcała do wspierania tych, którzy tę walkę toczą: To, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, pokazuje, jak wiele zależy od nas. Na pierwszej linii frontu stoi prof. Rzepliński, a próbuje się nam sędziów TK zohydzić. Wiele będzie zależało od naszych działań, tego, czy ich wesprzemy, od naszych decyzji, na naszych poletkach. Jako społeczeństwo obywatelskie musimy powiedzieć „nie”. Pokazać osobom na pierwszej linii frontu, że nie są same. Nic w życiu nie trwa wiecznie. Każda władza przemija i ta władza też przeminie. A jedyne, co robi wrażenie na Jarosławie Kaczyńskim, to opór obywatelski. Przyjdzie jednak czas rozliczenia i będziemy w tym efektywni. 
Arkadiusz Jarosz zwrócił uwagę na rozbieżność między demokracją a rządami prawa. – Demokracja to rządy większości przy zachowaniu prawa mniejszości – odpowiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz. – To, o czym pan mówi, to demokratura. Jak myślę o tym, że dorobek ostatnich 25 lat jest tak łatwo zawłaszczany, to jest mi szkoda tej Polski.
 
Myszka agresorka

- Gdzie była .Nowoczesna, jak było referendum? Nikt z was tego święta demokracji nie chciał celebrować – zauważył Rafał Bujak.
- Byliśmy jedyną partią, która prowadziła kampanię. Inne partie ośmieszały tę inicjatywę – odparła posłanka. .Nowoczesna nie korzysta ze środków budżetowych, budżet na kampanię referendalną był więc ograniczony. – Ale proszę mi wierzyć, że przeprowadzaliśmy kampanię pod hasłem „JOW-y to nie wszystko” – kontynuowała Kamila Gasiuk-Pihowicz. – Wynik referendum jasno to pokazał. Dla Polaków to nie są tematy bezpośrednio ich dotykające. Ważniejsze są niskie podatki, praca dla młodych ludzi, brak kolejek do szpitala.
- Debata parlamentarna rządzi się swoimi prawami – tak posłanka skomentowała określenie „myszka agresorka”, jakim nazwali ją najpierw Paweł Kukiz, a potem Krystyna Pawłwicz. – Ważniejsze jest dla mnie to, co stało się na tej komisji sprawiedliwości. Nie dano mi wykonywać obowiązków, za które jako poseł biorę pieniądze. Co robili posłowie Kukiza, PiS? Za co biorą pieniądze, skoro nawet nie zadają pytań? W polskim parlamencie nie ma dyskusji, jest absolutny dyktat partii, doprowadzony do absurdu.
Między uczestnikami spotkania wywiązała się również dyskusja na temat uchodźców. – Mamy płacić za to, że ich nie przyjmujemy? Chyba, że w Pruszkowie mają sobie meczet postawić. Nie są u nas pożądani – mówił jeden z uczestników. – U nas jest milion Ukraińców, ale tamci ludzie, islam to jest inny świat.
Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że istnieje różnica między imigrantami ekonomicznymi, a ludźmi uciekającymi przed wojną: – Uważamy, że należy rozwiązać ten problem poza granicami Polski, rozwiązać problem w Unii Europejskiej. Polska sama sobie z nim nie poradzi, ale nie możemy też odwrócić się plecami do UE. Pomagajmy poza granicami UE, na co muszą pójść pieniądze. Po drugie należy wzmocnić Frontex, służby poza granicami UE. Działania PiS osłabiają nasze bezpieczeństwo. Dla nas oczywiste jest, że na terenie UE jeździmy bez paszportów. Ale kiedy powstanie mała strefa Schengen, i ja państwu to gwarantuję, my do tego elitarnego klubu nie wejdziemy. Przypomnę, że na Ukrainie toczy się wojna. Czy będziemy mogli liczyć na solidarność UE? Proszę zwrócić uwagę na cynizm PiS, które strach przed uchodźcami wykorzystuje do swoich interesów. Uchodźcy traktują Polskę jako kraj tranzytowy. Nie chcą tu mieszkać. Połowa chętnych z 7 tysięcy się nie zgłosiła. Przypominam, że w latach 80. przyjęliśmy do Polski Greków. I nikt na Śląsku zamiast schabowego nie je musaki.
- W latach 90., jako biedny kraj, byliśmy w stanie przyjąć uchodźców z Czeczenii. Gdzie oni są? Gdzie są te meczety? – dopytywano z widowni.
Kolejna uczestniczka spotkania nawiązała do krytyki opozycji wobec programu 500 plus: – Ale czy opieka nad pewnym gronem ludzi nie jest obowiązkiem państwa? Wiele jest przypadków, że ludzie uczciwi nie mogą zarobkować.
- Jestem mamą 2 dzieci. Państwo powinno wspierać rodziny, tylko że ten program jest nieuczciwy. Emeryt dostanie 2 zł podwyżki, a ja, będąc posłem, 500 zł. Pomoc powinna być kierowana tam, gdzie rzeczywiście jest taka potrzeba. PiS powinien wykazać się elementarną uczciwością i przyznać, że nie ma pieniędzy w budżecie na przyszły rok. W tym budżecie znalazły się dzięki kreatywnej księgowości. Później zostaną zabrane z państwa kieszeni lub powiększą dług publiczny. To jest 500 zł długu na każde dziecko. Nie zdarzyło się, żeby taki jednokierunkowy transfer okazał się skuteczny. Nasze programy opierają się na tym, żeby posiadanie dzieci nie było problemem, żeby był żłobek, przedszkole, opieka zdrowotna, świetlica, stołówka. Nasz program, znacznie tańszy i skuteczniejszy, wyliczyliśmy na 2,3 mld zł.
Podczas spotkania poruszono też inne trudne tematy debaty publicznej, np. kwestię kary śmierci. – Stoimy na stanowisku, żeby nie było kary śmierci – odpowiedziała posłanka. – To, co mnie odstręcza, to nieodwracalność tej kary, a cechą ludzką jest się mylić. Są inne metody, które mogą przywracać poczucie sprawiedliwości. Naszym zdaniem należy usprawnić wymiar sprawiedliwości, żeby wyroki zapadały szybciej i żeby kara była nieuchronna.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-25 12:51
~,
KIEDY PISDA PODWYŻKI PIELĘGNIARKOM !!???? Pytanie do fajtera za dychę nijakiego Kowalczyka co tak przed wyborami dupy lizał temu elektoratowi.
2016-05-25 11:14
~do olgierda
Przyjdź na kolejne spotkanie z panią Kamilą i wygarnij to, co masz zamiar. Poznamy cię chamie z wyglądu i nazwiska
2016-05-25 08:19
~Justyna
ZAPRASZAMY PANIĄ KAMILĘ PONOWNIE DO WYSZKOWA.JUŻ JAKO PREMIER RZĄDU.Jestem pewna,że zostanie nią Pani.
2016-05-24 22:50
~olgierd
tak to ta co glosowala na 2 rece. szkoda ze nie ma tego spotkania teraz bo osobiscie bym poszedl pasztetowi wygarnąć. szkoda ci takiej Polski? mi szkoda nerwów na takich oszustów i złodzieji jak ty
2016-05-24 22:35
~lotto
Pis naobiecywał,namieszał,namącił a potem podwyżki dla pielęgniarek oddał na 500 z plusem.
2016-05-24 22:08
~123
Josek,olgierd,cabaj to trzy w jednym.Ekstremalne durnoty.
2016-05-24 21:39
~Precz z pisemmmmmmmmm
Josek,,co ty pacanie piszesz.Żenada,ręce,spodnie,majtki opadają.Zbiera na wymioty na samą myśl o stanie twojej wątroby i żołądka.Musisz mieć kłopoty nie tylko z psychiką bo nietypowo gorliwie popierasz Pis ale również gastryczne.W 100 procentach czyli cały od stóp do głowy wymagasz intensywnego leczenia.Polacy w 90% popierają i nie żałują wejścia do Unii Europejskiej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wooon na Białoruś.Tam nie ma Unii
2016-05-24 21:16
~Do Josek
Lepszy "kołtun" na głowie niż twój w głowie.
2016-05-24 19:15
~Josek
Niejaki Kijowski z koltunem na glowie powolujac sie na jakies irracjinalne badania mikrobiologow stwierdzil, ze badanie bakterii wykazalo obecnosc 213-214 tys. pasozytow na spedzie KOD, PO i Nowoczesnej inaczej. Niestety cala ta manipulacja okazala sie klapa, poniewaz pasozytow odsunietych od koryta bylo tyle ile meneli pod budka z piwem , czyli ok 30 tys......Ale homo KOD-erus / wczesniej sovieticus / M.E. i Rozsadny inaczej wierza swojemu guru i sondazom na samowienie. Wyborow nie bedzie, a jak juz -to PIS zgarnie ponad 50 % poparcia. Panowie KOD-erowcy zrobcie badania na obecnosc owsikow w od..cie!!!!
2016-05-24 15:25
~O jakiej ludności ?
jest ta gadka.
2016-05-24 12:55
~Marek Eychler
Czy ja mówię, że nie musi upaść? Musi, tylko że nie sądzę żeby mogła upaść poprzez wybory w ciągu najbliższego roku, dwóch, a tyle Polska czekać nie może. Sprzątanie zajęło by 10 lat! A proszę pamiętać, że Polska się cofa w rozwoju, inni idą do przodu, świat nie stoi w miejscu. Urodziłem się i wychowałem za komuny, potem doczekałem tych 27-miu lat wolnej Polski. Umrzeć mam za komuny? PIS trzeba zmieść ze sceny NATYCHMIAST, dla dobra ludzkości i ludności.
2016-05-24 12:23
~rozsądny
Dyktaturę monopartyjną.która jest maską wodza prezesa.Faktycznie czysta dyktatura jednego człowieczka z klakierami jakich polityka nie widziała.Maciarewicz,Pawłowicz,Piotrowicz,skazany Kamiński czy niesławny pseudo marszałek sejmu Kuchciński zabraniający posłom wypowiedzi z mównicy sejmowej.To musi upaść.To jest zaprzeczenie demokracji.
2016-05-24 12:12
~rozsądny
Panie Marku..Za stawiennictwem kleru Bóg dopomógł Pisowi i mamy po demokratycznych wyborach dyktaturę jednopartyjną wspieraną przez kościół.
2016-05-24 11:54
~Marek Eychler
Mówi Pan - " musieliby wydrukować nowe pieniądze " - no to wydrukują. Przecież to są ludzie poprzedniego systemu, nakazowo-rozdzielczego, mogą drukować pieniądze jak w czasach Gierka swojego idola. Nie liczyłbym na to, że tą drogą PIS ustąpi. PIS może być tylko ZMIECIONY ze sceny przez naród. I tak nam dopomóż Bóg.
2016-05-24 11:32
~rozsądny P.S.
P.S. Nijaki "Josek" jest typowym przedstawicielem elektoratu Pis-u.Robi naprawdę "dobrą" robotę Kaczyńskiemu.Swoimi inwektywami walnie przyczynia się do odsuwania się normalnych ludzi od skrajnego chamstwa.Wstyd popierać prostotę i prymitywizm w wypowiedziach i działaniach.To musi upaść i upadnie.
2016-05-24 11:23
~rozsądny
Panie Marku.Prosta arytmetyka.Pis ma poparcie 18%.Nie będzie rosło ze względu na przesunięcie programu emerytalnego i innych,którego Ci ludzie nie wprowadzą ponieważ musieliby drukować pieniądze.Głosy zwolenników opozycji wobec Pis zebrane razem i oddane NA ZJEDNOCZONĄ opozycję dadzą klęskę Pisowi.Bardzo dużo ludzi z różnych powodów nie uczestniczyło w wyborach (elektorat PO).Nie mieliśmy bladego pojęcia,że będzie AŻ TAK FATALNIE.Prawdopodobne masowe protesty.P.S.
2016-05-24 09:51
~Marek Eychler
Ciągle mam obawy co do wcześniejszych wyborów. Świadomość Polaków jest nadal bardzo niska, myślenie dużej części narodu idzie w kierunku - kto więcej im obieca (nawet nie DA tylko OBIECA). Do tego dochodzi zawiść i nienawiść skrajnych katolików podniesiona do rangi wartości chrześcijańskich podsycana przez Kościół i kler. Jednym słowem nie jestem pewny wyników takich wcześniejszych wyborów w chwili obecnej. Moim zdaniem najpierw i to jak najszybciej należy odsunąć PIS od władzy na każdym szczeblu, na każdym polu, wyizolować i zneutralizować, doprowadzić do przejęcia władzy przez opozycję, następnie partię tę jako jawnie faszystowską, ksenofobiczną i populistyczną zdelegalizować. Dopiero wówczas robić nowe wybory.
2016-05-24 09:36
~rozsądny
Po pseudo premier,uzależnionej Szydło przeznaczonej do wymiany po większym kryzysie w pisie.Nadpremierem zostanie Kaczyński Jarosłafff.Nareszcie będzie miał codzienne orgazmy rozkoszując się władzą.Kaczyński doprowadzi do upadku finansów Państwa co już zainaugurował programem dla wybranych 500 plus Po przyspieszonych wyborach parlamentarnych nastąpi odsunięcie od władzy i delegalizacji partii Pis na co z niecierpliwością czekają rozsądni Polacy.POZDROWIENIA DLA PANI KAMILI.
2016-05-23 19:48
~Josek
CZYZBY TA PANI MIALA OWSIKI; ZE PODCZAS GLOSOWANIA NA DWIE RECE TAK CZESTO ZMIENIA MIEJSCA W PARLAMENCIE..????
2016-05-23 12:05
~X
z małej chmury duży deszcz.Jak to w naturze bywa ? Cóż na to poradzić.
2016-05-22 18:09
~do olgierda
A z ciebie jest zwykły anonimowy cham!
2016-05-22 16:21
~olgierd
ale z niej pasztet :)
2016-05-22 15:39
~ktoś
Też podarła naszą SUWERENNOŚĆ ? Jak pozostali POpaprańcy?
2016-05-22 08:36
~PETRU
PIS JESZCZE BĘDZIE RZĄDZIŁ 12 LAT TYLKO ONI NAM ZOSTALI W POLSCE JAKO PRAWDZIWI PATRIOCI NARODU POLSKIEGO RZĄDZCIE NASZYM KRAJEM JAK NAJDŁUŻEJ A POLAKOM BĘDZIE SIĘ NARESZCIE LEPIEJ ŻYŁO PIS GÓRO I BUG Z WAMI NIECH BŁOGOSŁAWI IM JAK NAJDŁUŻEJ RZĄDZIĆ...
2016-05-20 17:28
~Josek
Jest mi szkoda tej pani, poniewaz jej slogany i banaly pozwalaja jej zablysnac tanim kosztem na krotko. Zal mi tez tych kilku skolowanych i otumanionych oraz nieodponionych na najnowsze techniki manipulacji politycznej zwolennikow tej pani...
2016-05-20 12:05
~Sami zobaczycie.
Dni rządów PiS-u są policzone.
2016-05-19 19:06
~nowy
ty josek, biedny człowieku...
2016-05-19 18:58
~Josek
To nie myszka agresorka, tylko mucha plujka...
2016-05-18 20:00
~Wyszkowianka
Dziękujemy, że przyjechała Pani do Wyszkowa. Takich mądrych kobiet trzeba więcej
2016-05-18 18:47
~WAŁESA ZDRAJCA
KTO to panią zaprosił DO wyszkowa POWINIEN BYĆ USUNIĘTY Z LISTY MIESZKANĆÓW WYSZKOWA TO ZDRAJCY NARODU POLSKIEGO...
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa