Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Koniec z reklamowym bałaganem?
Urzędnicy i radni miejscy przystępują do przygotowania projektu uchwały, która ma uporządkować przestrzeń publiczną. Będzie regulowała zasady sytuowania obiektów małej architektury, ale co ważniejsze – tablic i urządzeń reklamowych, a także ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Niewykluczone, że konsekwencją będzie wprowadzenie nowego podatku lokalnego – od reklam.
O konieczności ustalenia takich reguł, zwłaszcza w kwestii reklam wielkopowierzchniowych, radni miejscy dyskutowali w lutym, na wspólnym posiedzeniu komisji. Choć samorządy mają do dyspozycji przepisy uchwalonej w ubiegłym roku tzw. ustawy krajobrazowej, sprawa nie jest prosta, bo dotyka swobody działalności gospodarczej. 
Gmina nie jest jednak zupełnie bezradna. Prawie w całym mieście dopuszczone są reklamy o całkowitej powierzchni do maksymalnie 3 m kw. Reklamy można sytuować na budynkach lub ogrodzeniach co najmniej 10 m od znaków drogowych, 3 m – od krawędzi jezdni, 3 m – od pnia drzewa. To tylko kilka z licznych zapisów. W centrum miasta obowiązują od… lipca 2011 r. Czy są respektowane? – widać na ulicach.
Przepisy pozwalają samorządom naliczać podatek od reklam. Czy tak będzie w Wyszkowie? W lutym radni nie byli w tej sprawie jednomyślni, ale ostateczną decyzję podejmą, przyjmując uchwałę. Na razie, 12 maja, podjęli decyzję o przystąpieniu do jej tworzenia. „Nierozwiązywalny był problem skutecznej egzekucji zapisów miejscowych planów w zakresie reklam na nieruchomościach nie wchodzących w skład gminnego zasobu. Przepisy umożliwiają ustalenie zakazu sytuowania ogrodzeń oraz określenia warunków i terminu dostosowania istniejących ogrodzeń do zakazów, zasad i warunków określonych w uchwale rady gminy” – czytamy w uzasadnieniu.
W procesie ustalania reguł przewidziane są również konsultacje społeczne, w których z pewnością wezmą udział również przedsiębiorcy. – Zrobimy przegląd naszych nieruchomości, dróg, wskażemy reklamy do usunięcia. Zweryfikujemy, jaki jest stan – planuje naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego Iwona Kozon. – Jeszcze długa praca przed nami. Mam nadzieję, że znajdziemy kompromis: my, mieszkańcy, przedsiębiorcy.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-23 21:33
~wat
Na mur daję reklamę z opłaconymi podatkami w tym znowu Vat czyli najwredniejszym z podatków jakie wymyślono.
2016-05-23 21:12
~nico
Za reklamę na Twoim płocie będziesz musiał zapłacić haracz do urzędu oraz wystawiając fakturę podatek Vat a potem zysk z dochodu za rok uwzględnić w picie corocznym.Wyjdzie nato,że Państwo zarabia więcej od Ciebie.W związku z tym zlikwiduj płot i nie daj darmozjadom.Jak ktoś chce za dużo niech NIC nie dostanie.
2016-05-23 09:34
~Nad zasadami zamiesczania reklam właśnie pracuje
burmistrz. Zlecili muto radni.
2016-05-21 15:32
~DZIWNE
a jak uiszczą opłateeza reklamę na swojej posesji do gminy to już nie będzie szpecić i zakłócać wizerunku miasta
2016-05-21 15:30
~pytanie
ciekawe jak zarobią na te wszystkie haracze. większość polskich sklepików ledwo zipie
2016-05-21 14:12
~X
Dużo jest głosów w sprawie płotów obwieszonych reklamami.
2016-05-20 21:14
~Reklama na tak a komu to przeszkadza ?
Gdzie widzisz podarte brudne reklamy.Jaki płot.Jakie ogrodzenie ?? Nie ćpaj bo masz wizje.
2016-05-20 09:44
~Zdjęcie z Wyszkowiaka uwidacznia płot
zasłonięty podartymi, brudnymi reklamami. Taki płot dobrze nie świadczy o żadnej gospodarce. . Brudne , podarte reklamy już dawno powinny być usunięte. Zamiast tego płotu powinno być nowe , na poziomie ogrodzenie.
2016-05-19 22:16
~.
Od reklamy z fotografii miasto nie dostaje haraczu,Zyski ma właściciel ściany i to "boli".Mącicie w głowach a nikomu reklamy nie przeszkadzają.Za komuny było szaro i bezkolorowo.W gospodarce rynkowej powinna być reklama.Stracą firmy ją produkujące i będzie mniej miejsc pracy.Akcja polega na likwidacji obecnych reklam i ich powrót za uiszczeniem opłat
2016-05-19 19:31
~straszna jest
strona tytułowa bieżącego numeru , HOror ! Ale z tego właśnie powodu skupia uwagę .
2016-05-19 16:42
~polecam komentarze na ten remat
w tygodniku miejskim - Wyszkowiak.
2016-05-18 18:21
~dylopa
A co z reklamami umieszczonymi na słupach elektrycznych, latarniach, plotach. Najczęściej przez firmy udzielające szybkich pożyczek. Słupy i drzewa oklejone takim badziewiem nie prezentują się zbyt dobrze a po jakimś czasie wymagają odnowienia. Takich ogłoszeniodawców powinno się traktować jaj wandali wlepiać im mandat i zobowiązać do naprawienia, lub wystawić surowy rachunek za tą usługę. Wreszcie jakaś mocna reakcja ze strony burmistrza. Brawo.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa