Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Ekshumacja szczątków przy drodze krajowej
W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się ekshumacja szczątków żołnierzy pochowanych podczas I wojny światowej przy obecnej drodze krajowej nr 8. O istnieniu cmentarza wiedzieli okoliczni mieszkańcy i regionaliści, ale nie był zewidencjonowany w rejestrach konserwatora zabytków, nie został uwzględniony na etapie projektowania drogi. Odnalezienie szczątków było więc zaskoczeniem i dla GDDKiA, i pracowników firmy rozbudowującej trasę. Chyba jeszcze bardziej zdziwieni byli archeolodzy, gdy w jednej z mogił znaleźli… plastikowy worek.
Mogiły żołnierzy z I wojny światowej, z 1915 r. znajdują się na granicy powiatów wyszkowskiego i ostrowskiego, w Dybkach, przy skręcie do Nowej Osuchowej. „Cmentarz uformowany w kształcie kopca. Na ziemnym kopcu zachowały się dwa kamienie nagrobne, na których można jeszcze odczytać: HEINRICH WILLY ERS. RES. 4/JR 175 1915-08-10; MAC LEAN PRECY HAUPTMANN UND BATTALIONSFUEHRER 1915-08-10 1873-09-30. Cmentarz zarośnięty i zaniedbany, nieoznakowany” – czytamy na stronie internetowej www.wojennecmentarze.republika.pl. 
Gdy na miejscu pojawili się archeolodzy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, po nagrobnych kamieniach nie było już w zasadzie śladu. Został tylko kawałek kamienia z cyfrą „3” i pozostałość po stojącym tam kiedyś krzyżu. Cmentarz, choć zaniedbany, ukryty między drzewami i nieistniejący w rejestrze konserwatora zabytków, dla wielu osób nie był tajemnicą. Niestety, ktoś zapomniał, że wszystkim zmarłym, niezależnie od tego, kiedy zginęli i jakiej byli narodowości, należy się szacunek. Oburzające jest, że jedną z mogił sprofanowano, została odkopana, a w środku pozostawiono czarny plastikowy worek. 
W sumie znaleziono 20 pojedynczych mogił, prawdopodobnie niemieckich, i 2 zbiorowe, w których prawdopodobnie pochowani zostali Rosjanie. Archeolodzy rozpoczęli prace 9 maja, po uzyskaniu od wojewody zgody na ekshumację, od pojedynczych grobów, w których oprócz ludzkich szczątków znaleziono fragmenty niemieckich mundurów. Przy wydobyciu obecny był ksiądz z parafii w Nowej Osuchowej.
Szczątki żołnierzy najpierw zostaną zbadane przez antropologa, a potem przeniesione na cmentarze: żołnierzy niemieckich – na niemiecki cmentarz wojenny w Bartoszach k. Ełku, żołnierzy rosyjskich – na cmentarz w Nowej Osuchowej.
Rozbudowa drogi krajowej wiąże się z przeniesieniem zabytkowej kapliczki (zewidencjonowanej) w Trzciance i znajdujących się tam szczątków. Murowana kaplica z czerwonej cegły została wybudowana nad mogiłą z czasów wojny 1920 r., w której został pochowany podporucznik Tadeusz Wagner poległy pod wsią Mała Paprotka oraz szeregowiec Józef Jerzyński.                          
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-23 09:45
~Do Olgierda
wiochą jedzie.
2016-05-22 16:29
~olgierd
jak to niemcy albo ruskie to zaorać teren i po klopocie
2016-05-18 16:47
~Dla osób spoza tego regionu
jest rzeczą nie do przyjęcia lekceważące podejście miejscowych władz do pochówku prawdopodobnie zastrzelonych Niemców i Rosjan. Jest to oburzające. Mając na uwadze powyższy fakt , jestem przekonany ,że te w tych okolicach jest jeszcze wiele nieznanych rozliczeń z historią. Ma to duże znaczenie na promocję tego regionu w tym również dla cudzoziemców.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa