Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA BRAŃSZCZYK: Skąd się wywodzimy (foto)
O tym, jak ważna jest pamięć historyczna, ta szersza i dotycząca najbliższej okolicy, przekonywano na spotkaniu w Turzynie. Mieszkańcy zgromadzili się w remizie, by powspominać. Panie z klubu seniora wystąpiły w programie patriotycznym. Regionalista z wyszkowskiej biblioteki Mirosław Powierza opowiedział o dawnym Turzynie. 
Wieczór historyczny odbył się 7 maja z okazji niedawnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zorganizował je Klub Seniora „Turzyńska Seniorada”. Obecnych, wśród nich m.in. wójta Mieczysława Pękula, sekretarz gminy Danutę Chmielewską, sołtysa Tadeusza Rozenka i radnego powiatowego Jerzego Żukowskiego, powitała szefowa grupy Ewa Zdziarstek.
– Mam nadzieję, że wspólnie spędzony czas, chwila zadumy, zamyślenia, pozwoli nam zatrzymać się w pędzie codziennych obowiązków, spojrzeć w przeszłość naszej ojczyzny i miejscowości, przypomnieć i poznać historię, którą tworzyli nasi przodkowie – mówiła Ewa Zdziarstek. – Żeby myśleć o przyszłości, trzeba dobrze znać przeszłość, bo to, co dzieje się dzisiaj, jutro będzie już historią. Trzeba ocalić od zapomnienia to, co piękne, ciekawe i niezwykłe, na czym wyrośliśmy, co stanowi nasze korzenie.
Z prelekcją o historii okolic wystąpił Mirosław Powierza, który spędził w Turzynie kilka lat. Wieś i jej mieszkańców zapamiętał dobrze. Swój wykład zapowiedział jako podsumowanie tego, co o miejscowości spisano w oficjalnych dokumentach, opracowaniach. Dodał, że dobrymi lokalnymi historykami są mieszkające tu rodziny, przechowujące wspomnienia wielu pokoleń. Pokazał kilka map Turzyna; tę z 1804 r., na której nie ma wyspy na Bugu, następną z połowy XIX w., na której jest już zaznaczone starorzecze. Turzyn jest typową ulicówką, w 2003 r. obchodził 800-lecie, choć z pewnością jest starszy, niż wskazują pierwsze wzmianki pisane. Nazwa pochodzi od tura. Niedawno podczas prac na żwirowni Ryszarda Nizińskiego odkryto kości tura, kość czołowa miała grubość 6 cm. Od zwierzęcia pochodzi też nazwa „Rykowa Droga”, którą niegdyś chodziły tury z Puszczy Białej do wodopoju. Opowieści towarzyszyła wystawka starych zdjęć, tajemniczych, bo dziś trudno stwierdzić, kogo przedstawiają. – Seniorzy to ludzie, którzy bardzo interesują się przeszłością, tym, co było dawniej, w odróżnieniu od dzieci, wnuków – stwierdził Mirosław Powierza, apelując o zachowywanie w pamięci rodzinnych przekazów. – One dopiero za kilkanaście, kilkadziesiąt zainteresują się, kim był ich dziadek, prababcia, jakie nosili imię, wykonywali zawód. To ważne, żeby przyszłe pokolenia wiedziały, skąd się wywodzimy i co sobą reprezentujemy. 
Z lokalnych ciekawostek przypomniał historię sporu z XVII w. między Turzynem a Kamieńczykiem. Mieszkańcy Turzyna zbudowali most na nieistniejącej dziś rzece, by skrócić drogę do przeprawy w Kamieńczyku. Sąsiedzi zaczęli pobierać myto za jego przekraczanie. Zatarg zaognił się na tyle, że rozsądzał go starosta nurski. Nawiązując do czasów II wojny światowej, opowiedział, jak  to kwaterujący tu radziecki żołnierz otrzymał z domu paczkę, w której był woreczek kartofli. Choć miał tu lepsze jedzenie, chleb, mięso, gdy jadł ziemniaki z rodzinnych stron, podobno płakał. Nie tylko z tęsknoty za domem, ale i z żalu, że nie może podzielić się z rodziną tą lepszą żywnością z Polski. 
Turzyn ma swoje legendy, jak np. o zatopionym kościele, z którego można usłyszeć bicie dzwonów. Charakterystyczne są nadawane mieszkańcom przydomki, ułatwiające komunikację w przypadku wielu rodzin, noszących to samo nazwisko, pochodzące najczęściej od imion dziadka czy męża. Wiele informacji o Turzynie można znaleźć w książkach Marii Żywirskiej, Wincentego Szydlika czy historii parafii Brańszczyk, opracowanej przez ks. Pawła Stacheckiego. 
Panie z klubu seniora przypomniały historię polskich zmagań o niepodległość i Konstytucji 3 Maja. Recytowały i śpiewały utwory patriotyczne. Konkluzją były słowa „Wolność nie jest dana raz na zawsze”.
– Dużo mówimy w ostatnich czasach o potrzebie nauczania historii, tej dużej, ale też naszej, z terenów, na których żyjemy. Trzeba zaczynać naukę historii od tego, co nas otacza – przekonywał Mieczysław Pękul. – Jeżeli poznamy historię swoją, bardzo dobrze zrozumiemy szerszą.  W 2003 r. obchodzono 800-lecie czterech miejscowości, w Turzynie naprawdę pamiętacie o tym i wiele robicie.   
Wójt gratulował kołu działalności, pomysłów i ich realizacji oraz deklarował pomoc w następnych przedsięwzięciach. Dyrektor szkoły Marzena Zając z uczniem złożyła komendantowi OSP Tadeuszowi Rozenkowi życzenia z okazji Dnia Strażakaękowania za współpracę ze szkołą.      
Zebrani z zainteresowaniem oglądali zdjęcia, na wielu poznając członków swoich rodzin.
E.E.
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=
Zdjęcie: style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-23 11:38
~Nadałby się też dobry przewodnik
na poziomie po tym regionie Polski. Przy wielu dobrych intencjach jest szansa ,że taki powstanie.
2016-05-23 09:56
~Każda miejscowość na swoją historię jej pamiątki.
Przykład godny polecenia dla innych. Jest świetna metoda do opracowania szczegółowej historii okolicy. Nikt przecież lepiej nie zna detali ze swej miejscowości niż jej mieszkańcy. Pokolenia mieszkańców integrują się w ten sposób.Ci , którzy wyjechali poznają lub wspominają swoją miejscowość .Super akcja , tak trzymać, zbierać materiały.! Można?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa