Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA ZABRODZIE: Impreza niezwykle udana
- tak trzecią Noc Muzeów w zabytkowym młynie w Niegowie ocenia prezes Bractwa Zabrodzkiego Arkadiusz Redlicki. Przyciągnęła więcej zainteresowanych niż ubiegłoroczna. Były tradycyjnie wystawy, filmy, można było obejrzeć wnętrze młyna i jego urządzenia.
Spotkanie odbyło się w piątek 13 maja, nie było jednak pechowe. Na przybyłych czekały liczne atrakcje, a przede wszystkim sympatyczna atmosfera i miłe towarzystwo. Młyn zapraszał do zwiedzania swoich pomieszczeń, urządzeń, maszyn i wyposażenia. Zorganizowano wystawy butelek z wyszkowskiej huty szkła, rękodzieła Arkadiusza Redlickiego, Wandy Dąbrowskiej oraz twórców ludowych: Kazimierza Zawiszy ze Skuszewa  i Stanisława Kmiołka. 
Szczególną uwagę poświęcono zmarłemu tragicznie prezesowi Bractwa Józefowi Kućmierowskiemu. Wyświetlono film, w którym jest wspominany przez rodzinę i znajomych, przygotowano też o nim wystawę. Drugi film, fotografika i filmowca przyrody Artura Tabora o sowach, również zgromadził wielu widzów. Były konkursy dla dzieci. Spotkanie zakończyło ognisko.
 
Dzień młynów w Niegowie?

Opiekunowie niegowskiego młyna chcą wziąć udział w pierwszych polskich obchodach Dnia Młynów. W Europie to długoletnia tradycja, w Polsce na początku czerwca ma odbyć się pierwsza edycja tej imprezy. Setki europejskich młynów podczas jednego weekendu w roku otwierają się dla zwiedzających, mieszkańców i turystów. To okazja, aby poznać zabytki techniki ściśle związane z życiem ludzi, przez wieki produkujących podstawowy składnik wyżywienia, ważne miejsca w lokalnych środowiskach. W Niemczech w 2016 r. odbędzie się już 23. edycja imprezy, otwartych zostanie 1.900 obiektów. W Holandii, której symbolem są wiatraki, dzień ten obchodzi się od 1973 r., na zwiedzający czeka aż 950 młynów. Terminy nie pokrywają się, dzięki czemu można zwiedzić wiele obiektów podczas jednej wycieczki. 
Inicjatywa wprowadzenia tej europejskiej tradycji na polskie podwórko powstała w lutym tego roku w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. W Forum Molinologicznym uczestniczyli historycy, etnografowie, architekci, konserwatorzy zabytków, właściciele młynów, muzealnicy, kolekcjonerzy oraz pasjonaci dawnego młynarstwa. Dyskusje dotyczyły głównie powołania Polskiego Stowarzyszenia Molinologicznego, organizacji „Dnia Młynów” i stanu badań nad młynarstwem w Polsce. Pierwsze polskie obchody Dnia Młynów zaplanowano w pierwszy weekend czerwca 2016 r. (na podst. www.dzienmlynow.pl).
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-23 20:37
~sklas
Te problemy z nieróbstwem, myśleniem i głęboką kieszenią? Dalej głosujcie za wódę.
2016-05-23 10:05
~do xyz
no, właśnie o to chodxi, by to coś poradzić w sprawie lokalnych zabytków.Można powiedzieć, że na razie trzymają się kupy.
2016-05-22 17:28
~xyz
Można powiedzieć, ze gmina naszpikowana zabytkami i dodać do tego trzeba unikalne krajobrazy i mikroklimat. Na koniec wypada zadać pytanie gdzie z tym wszystkim jesteśmy i dla czego? Dla tego, że komuś bardziej niż coś robić opłaciło się zatrudniać?
2016-05-22 15:41
~do Y
1. Pałac w Niegowie i dworek w Głuchach - mają swoich właścicieli. 2. Pałacyk w Dębinkach - po wyprowadzce Domu Dziecka Starostwo chciało go sprzedać. Spadkobiercy byłych właścicieli zgłosili się z roszczeniami, co zablokowało póki co potencjalną transakcję.
2016-05-22 14:02
~K
Budynek kolejowy w Mostówce.
2016-05-21 23:16
~Y
A jakie są jeszcze? Pałace w Dębinkach i Niegowie. Dwór w Głuchych.
2016-05-21 23:16
~Y
A jakie są jeszcze? Pałace w Dębinkach i Niegowie. Dwór w Głuchych.
2016-05-21 19:48
~do Y
Jakie zabytki masz na myśli? O które konkretnie pytasz?
2016-05-21 09:56
~Y
Co z innymi zabytkami na terenie gminy?
2016-05-18 19:04
~mike
Małe sprostowanie - kol. Arkadiusz Redlicki jest Członkiem Zarządu "Bractwa", a nie prezesem.
2016-05-18 16:16
~Hanka
nie ma co kombinować trzeba powiedzieć ,że dobrze zaplanowany udział z całą pewnością popłaci podczas organizacji następnych imprez tego rodzaju.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa