Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Za niskie kontrakty, za długie kolejki
Radni województwa jednogłośnie przyjęli stanowisko dotyczące zbyt małych środków w mazowieckim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi zarówno o niesprawiedliwy algorytm, który jest podstawą wyliczania środków na leczenie szpitalne, jak i za małe kwoty zwracane szpitalom za nadwykonania. Wyszkowski szpital, gdzie 95% pacjentów to tzw. nagłe przypadki, rozważa skierowanie sprawy do sądu. 
Efektem tej sytuacji są wydłużające się kolejki do specjalistów. W Wyszkowie na wizytę w niektórych poradniach trzeba czekać kilka miesięcy, najdłużej, bo ponad rok – w kardiologicznej.
- Po pierwsze od wielu lat placówki na Mazowszu mają niepłacone nadwykonania. To dla pacjentów oznacza dłuższe kolejki. Od 2010 r. mamy wyraźne niedoszacowania. Przecież w tej chwili koszty pracy na Mazowszu są zdecydowanie większe niż w innych województwach. Naprawdę czujemy, że nasze szpitale są wyraźnie finansowo poszkodowane – stanowisko sejmiku uzasadnia członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. – Spotykamy się też z tym, że w innych województwach kolejki do lekarzy są mniejsze.
W tym roku dla mazowieckich szpitali przewidzianych jest o 113,9 mln zł więcej, niż planowano pierwotnie. Trzeba jednak pamiętać, że ta kwota zakłada od razu podwyższenie wynagrodzeń dla pielęgniarek. Wyszkowski szpital otrzymał propozycję kontraktu z NFZ do końca roku (na poziomie pierwszego półrocza), ale aneks dotyczący regulacji wynagrodzeń pielęgniarek obowiązuje do sierpnia tego roku. Zgodnie z ustaleniami jeszcze poprzedniego rządu z ogólnopolskim związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych, od września powinna być wprowadzona kolejna podwyżka – 400 zł. – Czyli musimy dostać 800 zł brutto na etat – dodaje Cecylia Domżała, dyr. SPZZOZ w Wyszkowie i radna sejmiku mazowieckiego.
- Kontrakt na szczęście nie jest niższy, ale dla nas niesatysfakcjonujący – ocenia wysokość umowy z NFZ. – Rosną koszty leków, mediów, a przychody pozostają na tym samym poziomie.
Pacjentów w stanach nagłych szpital musi przyjąć, nawet jeśli wie, że przekracza ustalony przez NFZ limit. To generuje dodatkowe koszty i w efekcie często zadłużenie. Tryb nagły, ratowanie życia to w wyszkowskim szpitalu ok. 95% świadczeń. W ciągu ostatnich lat udawało się jednak rozliczać nadwykonania w lecznictwie szpitalnym. Ostatnia nierozliczona kwota to 802 tys. zł za 2013 r. Gorzej jest z poradniami specjalistycznymi i pozostałymi usługami. Za 2013 r. NFZ nie zapłacił 260 tys. zł, za 2014 r. – 207 tys. zł, za 2015 r. – 390 tys. zł. Wyszkowski SPZZOZ rozważa wejście na drogę sądową. – Jesteśmy na etapie wezwań do zapłaty i przygotowujemy pozew – mówi dyrektor szpitala.
Koszty nadwykonań to m.in. kwoty, które szpitale muszą uregulować u dostawców (koszty sprzętu jednorazowego, leków, odczynników do laboratorium). Łączna kwota nadwykonań powstałych w latach 2010-2015 na Mazowszu wynosi ponad 4 mld zł, z czego dotychczas mazowiecki NFZ nie zapłacił szpitalom ponad 614 mln zł.
Problemem jest również różnica między kwotą, która jest pobierana od Mazowszan ze składek na ubezpieczenie zdrowotne a tą, która ostatecznie znajduje się w dyspozycji mazowieckiego oddziału NFZ. W ciągu ostatnich kilku lat (2009-2015) różnica wynosiła 6,8 mln zł. – Kwotowo składka jest wyższa niż w innych województwach, ze względu na zarobki, liczbę zatrudnionych osób, ale przy algorytmach, na podstawie których wyliczane są środki dla szpitali, nie jest to brane pod uwagę – podkreśla Cecylia Domżała. – Sugerujemy, żeby to jednak uwzględniać.
Dyrektor szpitala przypomina, że na nowym sposobie wyliczania algorytmu Mazowsze straciło w 2010 r.: - Kontrakty nie są wyższe pod względem ilościowym i wartościowym, przy wzroście kosztów.
Wyższe kontrakty mogłyby skrócić kolejki do specjalistów. W lecznictwie szpitalnym najdłużej, ok. 6 tygodni, trzeba czekać na przyjęcie na oddział chirurgiczny, ok. 2 miesięcy – ortopedyczny. Zdecydowanie dłuższe kolejki są do specjalistów w poradniach. Na wizytę u kardiologa trzeba czekać ponad rok, neurologa – pół roku, diabetologa – ponad 4 miesiące, gastrologa – 7 miesięcy. Długa kolejka jest też do zakładu rehabilitacji leczniczej. Na rozpoczęcie dziennej rehabilitacji czeka się ok. roku, pilne przypadki przyjmowane są w ciągu 2,5 miesiąca. – Wnioskowaliśmy o zmianę zasad, o wprowadzenie zapisu, który umożliwi przyjmowanie poza kolejnością przypadków pooperacyjnych – dodaje Cecylia Domżała. 
Jednak, zdaniem dyrektor szpitala, nie wszyscy pacjenci czekający w kolejkach do specjalistów w ogóle powinni do nich trafić: - Mogę poddać w wątpliwość, czy wszystkie usługi w poradniach specjalistycznych są zasadne. Zasadne są przypadki powikłań, ale leczenie zachowawcze powinni prowadzić lekarze rodzinni, do poradni pacjenci powinni trafiać już ze wstępną diagnostyką. Zresztą system ubezpieczeń zdrowotnych idzie w tym kierunku, aby jak najdłużej leczyć pacjenta ambulatoryjnie. Ale, oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że są naciski ze strony pacjentów. 
Stanowisko radnych sejmiku zostanie skierowane do prezesa NFZ i ministra zdrowia. – Mam nadzieję, że ktoś się nad tym pochyli, zostanie dokonana analiza, dla dobra pacjentów poprzez zwiększenie dostępności do lekarzy – podsumowuje Cecylia Domżała.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-31 21:51
~1
Pusty śmiech ogarnia naprawdę pustego człowieka Joska.Różne kontrowersyjne wypowiedzi tu czytamy ale tak skrajnie głupich ?? Żenada,żenada,żenada i kompromitacja ludzkiego "pomyślunku"
2016-05-31 18:43
~Josek do" debilow" nr 101 i nr 1
"Smiech pusty czlowieka bierze" ( M.Eychler) jak sie czyta komentarze nieszczesliwych i skolowanych ofiar lajdackiej i antypolskiej propagandy KOD, PO i Nowoczesnej inaczej.Te pare tysiecy pasozytow odsunietych od koryta z osmiorniczkami nazywacie elita ? Przeciez to komunistyczni pogrobowcy, dzieci i wnuki / partyjnych dzialaczy, UB-ekow ,SB-ekow/, lewactwo, kilkoro otumanionych seniorow z poczatkami demencji i uzyteczni idioci w seledynowych kamizelkach, ktorzy jak stado baranow idzie za alimenciarzem w rozowych portkach z koltunem na glowie. Taka resortopwa elita miernot politycznych i umyslowych...
2016-05-31 13:07
~101
Jarosław Kaczyński - mąż stanu i proboszcza.
2016-05-30 21:48
~1
Kaczyński czyli "mąż" stanu bez żony.Kawaler orderu "fiks-tuti-antidemokrati".Z tym krawatem to jest racja.Nie potrafi ani prowadzić samochodu ani zawiązać krawata ani rozmawiać z kobietami.Ten facet to nieudacznik.Jak można było dać mu tyle władzy.Trzeba naprawdę nie mieć wyobraźni.Zawzięta,bezmyślna zadziora nienawidząca wszystkich dookoła.
2016-05-30 21:30
~1
Debilu z Pisu, otumaniony wcześniejszymi emeryturami i banialukami przez "doktora" Kaczyńskiego !! Weź przestań z tą zdartą płytą typu ośmiorniczki i złoty kolor samochodu.Mątwe se zamów i zeżryj to będzie bardziej do pisuarów pasowało....Kaczyński to totalne ZERO.Za Kijowskim idzie elita.Za kaczyńskim przekupieni za pincet.
2016-05-30 18:53
~DO OTUMANIONEGO OSMIORNICZKAMI : NR 1
Naturalnie , ze darze szacunkiem dr Kaczynskiego jako meza stanu, chociaz nie ze wszyskim z nim sie zgadzam. Ale filut na utrzymaniu kobiety, niejaki Kijowski z koltunem na glowie i rozowych portkach , nieplacacy alimentow dzieciorob- to idol miernot umyslowych, szubrawcow i warcholow politycznych. Twoje porownanie ma sie jak piernik do wiatraka!!!!
2016-05-30 12:54
~1
Hitler miał swoich i Kaczyński jak widać ma swoich naiwniaków,fanatyków (Josek)
2016-05-29 15:49
~Josek
NIC GORSZEGO OD OBECNEJ WLADZY NIE MOGLO SPOTKAC SZUBRAWCOW Z KOD. CHWALA DLA TYCH CO GLOSOWALI NA PIS:
2016-05-28 21:17
~/
NIC GORSZEGO OD OBECNEJ "władzy" nie mogło Polski spotkać.Hańba dla tych co głosowali na pis.
2016-05-28 20:05
~101
Pod rynny możesz postawić beczki na 'święconą' deszczówkę. Kijowskiego też możesz pokropić.
2016-05-28 19:57
~kabotyn
Nie swiety obrazek, ale zdjecie Kijowskiego z koltunem na glowie .Brak kolejeki i uzdrowienie gwarantowane!!!!
2016-05-28 19:32
~101
Jest prostsze rozwiązanie: zamknąć drzwi przed pacjentami i wywiesić 'święty' obrazek.
2016-05-28 18:04
~Josek
Rozwiazanie jest proste, pacjent przy kazdej wizycie u lekarza placi dodatkowo 10 zlotych na NFZ. Fundusz zyska dodatkowe pieniadze na inwestycje w sluzbe zdrowia 7beda to nie male pieniadze/ a symulanci przestana blokowac dostep prawdziwym chorym do lekarza.
2016-05-28 11:50
~Jest źle
Polska skreślona z listy partnerów,z którymi rozmawia się o przyszłości Europy.
2016-05-27 12:54
~szydło roman
PODWYŻKI PIELĘGNIAREK POSZŁY NA 500 PLUS.RÓWNIEŻ DLA DZIECI LEKARZY.Niedługo ani jedni ani drudzy nie dostaną.Baaaaardzo nieprzemyślany program 500+ Mieliście 8 lat na przemyślenie a wszystko partolicie.Po jaką cholerę nabijać kieszenie bogatych ???
2016-05-27 07:42
~Antoni
A może ktoś przypomni porozumienie jakie podpisał Burmistrz Wyszkowa, Dyrektor Szpitala i jeden z posłów (nazwisko jakoś na "B") Co oni tam obiecywali mieszkańcom Wyszkowa? Przed wyborami mogli co zrobić a teraz o tym zapomniano? Pewnie to była tylko "kiełbasa wyborcza". Jak nas łatwo oszukać.
2016-05-26 21:57
~szydło roman
Polską rządzi poseł,który nawet krawata nie potrafi sobie zawiązać a w kościele zachowuje się zupełnie nie po katolicku wobec prezydenta Dudy a propos Duda dostał 44% negatywów od Polaków (rekord złych opinii) po roku nie pilnowania nawet żyrandola.Absolutnie najgorszy w historii prezydent R.P.Jeden wstyd.Zupełnie nie trafiony gość z trzeciego rzędu polityków i na dodatek bez ambicji.
2016-05-26 21:30
~do Dudy
GDZIE JEST OBIECANA PRZED WYBORAMI POMOC DLA FRANKOWICZÓW ???????!!!!!
2016-05-26 21:19
~!!
Niedługo na skutek idiotycznych rządów Pisu nie będzie ani inwestorów ani pieniędzy nie tylko na służbę zdrowia.
2016-05-26 08:14
~Arkadiusz Darocha
Podzielam zdanie Konowała Naczelnego. Zarówno to co napisał tu, jak i w Wyszkowiaku, ma sens. Tak właśnie jest, że inwestuje się pieniądze w Polsce w nie to, co trzeba.
2016-05-26 04:45
~Konował Naczelny
No proszę - kolejny szpital zadłużony po uszy, bez zwrotu $ z funduszu. Pięknie !. Ale proszę nie narzekać - nie mamy szpitali, lekarzy i pielęgniarek ale za to mamy kilka pięknych (i pustych) stadionów na których nie uświadczycie Champions League, mamy masę pięknych, coraz bardziej opustoszałych świątyń (w Holandii powstają w nich bardzo ładne lofty i biblioteki ale u nas czytelnictwo takie słabe), mamy rozbudowaną do granic możliwości biurokrację oraz najszybciej w europie starzejące się społeczeństwo - no to na co komu sprawnie funkcjonująca ochrona zdrowia. Są ważniejsze sprawy...
2016-05-25 23:47
~()
widzę że w dalszym ciągu ktoś się podszywa pode mnie 17:52
2016-05-25 21:31
~.
Świąteczna dniówka lekarza to bywa 2500złotych.Dlaczego pisiory nie reagują na to poniżanie pielęgniarek (2500 zł/m-c) ???? Gdzie ta dobra zmiana i dla kogo ??????
2016-05-25 18:48
~Arkadiusz Darocha
Tutaj dużo namieszała Ewa Kopacz zamieniając pacjentów w punkty. To przez jej pomysły wszystkie potrzebna badania są zlecane podczas kilku wizyt zamiast podczas jednej, a lekarz może przyjąć tylko 6 nowych pacjentów na miesiąc..
2016-05-25 17:52
~()
Zła organizacja pracy i zachlannosc to sa główne przyczyny
2016-05-25 16:57
~101
Pacjenci, przypomnijcie sobie na kogo głosowaliście i czekajcie, czekajcie, czekajcie... i pamiętajcie, że to wszystko wina pieniędzy. To pieniądze są winne, nie ci, na których podatki płacicie.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa