Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


GMINA DŁUGOSIODŁO: Chcą ekologicznie i oszczędnie
Do końca maja można składać deklaracje przystąpienia do programu montażu instalacji odnawialnych źródeł energii. Gmina zamierza złożyć wniosek, mimo że otrzymanie dofinansowania  nie jest pewne ze względu na duże zainteresowanie i ograniczone środki.  
Spotkanie informacyjne odbyło się 18 maja w szkole w Blochach. Uczestniczył w nim przedstawiciel firmy Viessmann Marcin Ponarski, który mówił o technicznej stronie montażu, korzystaniu z kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych. Wójt Stanisław Jastrzębski przypomniał, że podobny projekt był realizowany w ubiegłym roku, zainteresowani do niedawna zapisywali się na listę. Instalacje fotowoltaiczne (wytwarzające prąd) są już zamontowane w  oczyszczalni ścieków i stacjach uzdatniania wody. 
Planowany projekt będzie pisany wspólnie z gminami Stoczek, Strachówka i Jadów. Dofinansowanie może wynieść do 80% (ale pula środków jest ograniczona – ok. 40 mln zł na Mazowszu), udział własny mieszkańca ok. 2-3 tys. zł.. Wójt radził, by wybierać kolektory płaskie, ponieważ są mniej awaryjne niż próżniowe.
Maciej Ponarski zauważył, że ekologiczne źródła energii są warte uwagi choćby z tego powodu, że dotyczą ich wymogi Unii Europejskiej (do 2020 r. – 20% udziału energii odnawialnej, o 20% mniej CO2 i zużycia energii w ogóle). Przestrzegał przed złym oszacowaniem zapotrzebowania na energię. Nadmierne spowoduje nieefektywne, „zrzuty” zbędnej energii i gorącej wody, co kosztuje, może też uszkodzić instalacje. 
– Energia słońca jest kapryśna, najwięcej energii jest, gdy jej najmniej potrzebujemy – stwierdził. Kolektory nie są zalecane do ogrzewania domu, raczej wody, zwłaszcza latem. Zasadą jest, by kolektory pokrywały do 60% zapotrzebowania na energię. Skumulowane w zasobniku ciepło może uszkodzić kolektor lub przyspieszyć jego zużycie. Glikol i tak starzeje się po 6 latach. Ogłaszając przetarg, warto zaznaczyć długi okres gwarancji i m.in. przeglądy w cenie. Gwarancja obowiązuje od dnia zamontowania ostatniej instalacji, pierwsi klienci na tym zyskują. 
Instalacje fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, latem i zimą są to różne ilości, więc możliwe jest np. odprowadzenie nadmiaru do sieci, potem jej odebranie. Na takim prądzie nie zarabia się, trzeba go zużyć na własne potrzeby. Z tego też powodu ankieta musi być wypełniona uczciwie. 
– Przygotujemy wniosek, czy uda się zdobyć dofinansowanie, nie jest pewne. Ale trzeba spróbować, uważamy, że warto – podsumował wójt, przypominając o starannym wypełnieniu ankiet. Obecnie gmina nie wymaga żadnych wpłat, należy tylko złożyć deklaracje do końca maja. 
Kolektory słoneczne. Koszt inwestycji – 12 tys. zł, udział mieszkańca – 2.400 zł, roczna oszczędność w podgrzewaniu wody – 688 zł, zwrot kosztów – 3,5 roku.
Instalacja fotowoltaiczna (prognoza dla 3 dorosłych osób przy rocznym zużyciu energii 4.400 kWh). Koszt – 14 tys. zł, udział mieszkańca – 2.800 zł, roczna oszczędność – 562 zł, rentowność – 5 lat
Pompa ciepła (ciepła woda). Koszt inwestycji – 11 tys. zł, udział mieszkańca – 2.200 zł, roczna oszczędność – 321 zł, rentowność – 6,8 lat.
E.E.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-05-31 12:33
~ja
Brańszczyk, Somianka, Zatory zainstalowały już ponad 800szt kolektorów - przyjedźcie pooglądać.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa